Представители на фирми за събиране на вземания (колекторски фирми) се

...
Представители на фирми за събиране на вземания (колекторски фирми) се
Коментари Харесай

Колектори се представят за частни изпълнители и заплашват граждани

Представители на компании за събиране на вземания (колекторски фирми) се показват за частни правосъдни реализатори (ЧСИ), заблуждават жителите и ги подлагат на душевен тормоз. За това алармира във вторник Камарата на ЧСИ в известие до медиите, в което се отбелязва, че по този метод колекторите нарушават правата на жителите и злепоставят частните правосъдни реализатори.

Конкретният мотив за известието са зачестилите сигнали в Камарата за такива злоупотреби, както и скорошна обява в локална медия за гражданка, "пострадала от ЧСИ Пеев ", който неведнъж я тормозел. В регистъра обаче няма вписан човек с такова име, написа "Капитал ".

Единствените органи, които могат да реализират наложително осъществяване против имущество на длъжниците, са правосъдните реализатори - държавни и частни, се сочи в известието. "ЧСИ образуват изпълнителни каузи единствено в случай че има решение или заповед за осъществяване, с които съдът се е произнесъл за съществуването на отговорности. Изключение вършат обществените вземания на държавните институции и на общините, които по закон могат да се поемат от ЧСИ и без правосъдно решение ", се споделя още там.

Същевременно така наречен колекторски компании са търговски сдружения, чийто бизнес се състои в събиране на непознати вземания или изкупуване на непознати вземания (най-често на снабдители на услуги), които след това събират за своя сметка от длъжниците. За задачата обаче колекторските компании не могат да образуват изпълнителни каузи и да употребяват способите на насилственото осъществяване. Дори в случай че осъдят дебитор по контракт за цесия и той продължава да отхвърля да изплати дълга, колекторските компании би трябвало да се извърнат към частни или страни правосъдни реализатори. Има обаче данни, че от време на време колекторите употребяват и похвати като тормоз и закани.

Сигнали за мними ЧСИ се получават още от 2011 година, още от този момент камарата популяризира информация какво би трябвало да вършат жителите, когато някой се показва за частен правосъден реализатор, се споделя в известието на ЧСИ.

На първо място, по закон ЧСИ наложително споделят документално с жителите, като първо връчват правосъдните бумаги по формираното изпълнителното дело. По този причина, в случай че жител е получил опасност за запор на заплата, сметки, забрана или списък на имущество по телефона, това значи, че някой непозволено се показва за ЧСИ. Известни са и случаи, в които събирачи на задължения употребяват писма, наподобяващи тези на правосъдните реализатори, с цел да изплашат жителите, само че с обикновена инспекция това елементарно се открива, написа в известието. Към него е прибавен линк към регистъра на частните правосъдни реализатори, от който може да се направи цялостна информация за настоящите ЧСИ, в това число по региони, номер в регистъра, адреси, телефони за контакт, е-поща. Първото нещо, което един жител би трябвало да направи, когато получи известие от името на ЧСИ, е да направи информация в регистъра дали подобен ЧСИ съществува под номера, който е посочен, и в случай че има подозрение, да реализира контакт с него.

"Към момента в България няма законов правилник за активността на колекторските компании, надлежно няма и орган, който да упражнява надзор върху активността им и да глоби нарушителите. Пострадалите от сходни непозволени дейности биха могли да се извърнат към КЧСИ, с цел да получат уточнения и подпомагане ", написа в известието на камарата.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР