Представители на АЕЦ Козлодуй и Уестингхаус Електрик Къмпани (Westinghouse Electric

...
Представители на АЕЦ Козлодуй и Уестингхаус Електрик Къмпани (Westinghouse Electric
Коментари Харесай

АЕЦ Козлодуй подписа договор с Уестингхаус за 6-ти блок

Представители на АЕЦ " Козлодуй " и " Уестингхаус Електрик Къмпани " (Westinghouse Electric Company) подписаха през днешния ден контракт за " Разработване на разбори на сигурността за лицензиране и внедряване на различен вид нуклеарно гориво на блок 6 на българската атомна електроцентрала ".

Това стана в наличието на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов и на Патрик Фрагман, изпълнителен шеф и президент на " Уестингхаус Електрик Къмпани " (Westinghouse Electric Company), заяви Българска телеграфна агенция.

Документа подписаха Иван Андреев, изпълнителен шеф на АЕЦ " Козлодуй ", и Тарик Чохо, президент за нуклеарно гориво на " Уестингхаус Електрик Kъмпани ". Церемонията се състоя в постройката на Министерството на енергетиката (МЕ).

Патрик Фрагман дефинира днешното събитие като значим миг за " Уестингхаус Електрик Къмпани " и за АЕЦ " Козлодуй ". " Това е свършек на един дълъг развой, само че той не е свършек на нашето взаимоотношение, а е едно ново начало и ще продължим да работим в посока на развиване на нашите връзки и на нови планове ", означи Фрагман.

Сътрудничеството на АЕЦ " Козлодуй " с " Уестингхаус " стартира преди години първо в региона на системите за ръководство и надзор, след което минава към процесите на диверсификация на доставките на гориво, а в този момент се навлиза в нова фаза, обвързвана с построяването на нови мощности.

Фрагман удостовери готовността на компанията да включи в европейската енергийна мрежа бъдещия седми блок в АЕЦ " Козлодуй " през 2034 година. Президентът за нуклеарно гориво на американската компания Tарик Чохо и изпълнителният шеф на АЕЦ Иван Андреев се поздравяват след подписването на контракта

В изказването си Владимир Малинов акцентира преди всичко смисъла на двудневната аудиенция на най-високо равнище от " Уестингхаус " в България, в лицето на Патрик Фрагман, Азиз Даг, старши вицепрезидент и други представители на компанията, които следва да проведат срещи в Президентството на България, в Министерския съвет и в Народното събрание, по информацията на министър Малинов.

" България ще продължи праволинейно и неотменно своя път на диверсификация на енергийния си бранш. Днешното събитие демонстрира нашата увереност да вървим по този път, а точно и посредством започване на процеса на лицензиране на едно гориво, на което може да се разчита в дълготраен проект във връзка с блок шест на АЕЦ " Козлодуй ", сподели министър Малинов.

Той дефинира 2025 година като доста значима по отношение на проектите за построяването на новите мощности в АЕЦ " Козлодуй " - седми и осми блок. Намеренията на МЕ включват в края на идната година да има ясна картина във връзка с цената и периода на осъществяване на плана, по структурата на неговото финансиране и да предложат в края на 2025-а на Народното събрание да бъде взето дефинитивно капиталово решение.

В отговор на журналистически въпрос за връзката на днешния подписан контракт с " Уестингхаус " и плануваното отчасти заменяне на гориво в шести блок с такова от френската " Фраматом ", с които има подписан 10-годишен контракт, Владимир Малинов сподели, че срокът на подписания през днешния ден контракт с " Уестингхаус " е 48 месеца.

" В рамките на този период се планува първите тестови касети от " Уестингхаус " да бъдат вложени в шести реактор през 2026 година. Договорът визира единствено процеса за лицензирането на горивото на " Уестингхаус ". Това не съставлява ангажимент за България да закупува от " Уестингхаус ". Стратегията в нуклеарната енергетика е да има други възможности, посочи служебният министър на енергетиката.
Източник: lupa.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР