Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева и народни представители присъстваха

...
Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева и народни представители присъстваха
Коментари Харесай

БЛИЦ TV: Почитаме паметта на жертвите на комунизма

Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева и народни представители участваха на церемонията по отдаване на респект на жертвите на комунистическия режим пред параклиса и мемориалната стена до НДК.

Важно е да създадем по този начин, че нашите деца да не не помнят това, което се е случило тогава, с цел да не се повтарят в никакъв случай сходни неточности, означи ръководителят на Народното събрание. По думите й на този ден би трябвало единствено да сведем глави и да кажем „ простете “.
1 февруари е денят за респект към жертвите на комунизма, който се отбелязва у нас за поредна година.

Решението да се уважава паметта на жертвите на Народния съд на 1 февруари беше взето през 2011 година от кабинета " Борисов ", който одобри предлагането на двама български президенти - Желю Желев (1990 - 1997) и Петър Стоянов (1997 - 2002).

" Денят на национална памет ще уважава жертвите, само че също по този начин ще ни дава опорна точка за по-вярно схващане на събитията от близкото минало, без което е невероятно да вървим напред като свободна, демократична и почтена европейска страна ", показаха в писмото си до тогавашния министър председател Бойко Борисов държавните глави Желев и Стоянов.

На тази дата през 1945 година първи и втори висш състав на Народния съд белязват историята на Третата българска страна с най-масовото изговаряне на смъртни присъди над политици. Осъдени на гибел са 67 депутати от ХХV Народно заседание, трите държавни управления за интервала януари 1941 година до 3 септември 1944 година отпред с министър-председателите Богдан Филов, Добри Божилов и Иван Багрянов /общо 23 политици.

На гибел са наказани и тримата регенти на малолетния Симеон ІІ - княз Кирил Преславски (братът на починалия цар Борис ІІІ), проф. Богдан Филов и ген. Никола Михов, девет секретари към двореца, издатели на централни вестници и журналисти, 47 генерали и полковници. Останалите депутати и министри се отървават с разнообразни периоди затвор.
Оцеляват единствено един министър председател - Константин Муравиев, и неговият кабинет, управлявал страната от 3 септември до 9 септември 1944 и свален с деветосептемврийския прелом. Муравиев получава доживотна присъда и излиза от пандиза през 1961 година
Според отчет на Държавна сигурност, за девет месеца в страната са изселени 28 131 души и хиляди са убити.

На церемонията беше отслужен молебен в памет на жертвите на комунизма. След това бяха поднесени венци и цветя на мемориалната стена.



Оператор: Съйко СЪЕВ, БЛИЦ
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР