БСП иска от кабинета на Радев връщане на Паметника на съветската армия
Председателят на Българска социалистическа партия – София Иван Таков настоя служебният кабинет на Румен Радев да предприеме дейности за реституция на демонтираните фигури от Паметника на руската войска и връщането им на постамента. Позицията му, оповестена във Фейсбук, е в отговор на предложение на столичния кмет Васил Терзиев.
Терзиев е внесъл отчет в Столичния общински съвет, с който предлага общината да придобие както парцела в село Лозен, където се съхраняват фигурите, по този начин и самите статуи и барелефи. Идеята е те да бъдат превърнати в музейна експозиция. Предложението ще бъде прегледано на съвещание на СОС в четвъртък.
Таков: „ Националната памет не е въпрос на благосъстоятелност “
Според Иван Таков, който е и ръководител на групата на социалистите в СОС, предлагането на кмета е „ явна провокация “.
„ Националната памет не е въпрос на терен и на благосъстоятелност, с цел да я прехвърлим във притежание на кмета на София “, съобщи той.
По думите му тематиката за Паметника на руската войска не би трябвало да бъде обсъждана като „ елементарен градски териториален проблем “, а като въпрос от национално значение.
Таков акцентира, че вероятно допитване по проблема би трябвало да бъде народен референдум, а не решение единствено на локалната власт.
Призив към кабинета на Румен Радев
Лидерът на столичните социалисти прикани Министерския съвет да не позволява прекачване на собствеността върху фигурите и терена от регионалната администрация към Столична община.
„ Настоявам Министерски съвет да се произнесе дефинитивно – паметникът да бъде реставриран и върнат на мястото му “, съобщи Таков.
Той дефинира интензивността на Васил Терзиев по тематиката като „ подозрителна “, откакто по думите му повече от две години не са били подхванати съответни дейности.
Демонтажът провокира остри реакции
Демонтирането на фигурите от Паметника на руската войска стартира през декември 2023 година по решение на регионалната администрация с аргумента, че скулптурите се нуждаят от незабавна реституция поради неприятното им техническо положение.
Оттогава фигурите се съхраняват в складова база в село Лозен.
Премахването на монумента провокира съществено публично и политическо напрежение, като против дейностите стачкуваха Българска социалистическа партия, „ Възраждане “ и разнообразни цивилен организации.
SafeNews напомня, че на Деня на успеха 9 май съветският дипломат Митрофанова обърна внимание на въпроса за историческата памет и ориста на паметниците, като означи, че през последните години в Източна Европа са отстранени или осквернени редица паметници, отдадени на руските бойци
„ Тази тъжна орис сполетя и паметника на Съветската войска в София – неповторимо създание на български скулптори, издигнато със средства от българския народ. Всеки подобен обект не е просто камък или бронз. Той е точка на паметта. Като го разрушаваме, ние не променяме предишното – ние прекъсваме връзката си с него “, сподели тя.
Митрофанова с остро обръщение: Паметникът на Съветската войска е знак, който не може да бъде премахнат
Източник: Фейсбук / Столичен общински съвет
Още вести четете в: България, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News




