Председателят на БОК Стефка Костадинова и генералният секретар на БОК

...

Две трети места за българските атлети на Европейските игри

Председателят на БОК Стефка Костадинова и генералният секретар на БОК Белчо Горанов бяха измежду формалните лица на стадиона в Краков по време на тържественото разкриване на Европейските игри в Полша. Церемонията сложи началото натретото издание на мултиспортното събитие, което ще продължи до 2 юли с присъединяване на над 7000 състезатели от 48 страни. Знаменосци на българската делегация по време на дефилето на нациите бяха кануистът Ангел Кодинов и състезателката по спортно катерене Юлия Керемидчиева.  Във втория ден от игрите България завоюва две трети места в лекоатлетическите стартове от втора дивизия на континенталната отборна конкуренция. Божидар Саръбоюков се подреди трети в скока на дължина, 18-годишният ученик на Димитър Карамфилов записва резултат от 7.78 метра в последния си шести опит и по този начин откри място измежду първите трима. Саръбоюков, който е четвърти в тази дисциплинираност от Европейското състезание в зала в Истанбул тази зима остана единствено на 3 сантиметра от персоналния си връх навън, който е 7.81 м от по-рано този месец. Трето място и за Александра Начева в тройния скок. С достижението си от третия опит 13.67 м българката записа най-хубав персонален резултат за сезона и се подреди измежду Топ 3 в шампионата. 14 стотни от секундата не доближиха на Станислав Станков да се подреди измежду първите трима в бягането на 110 м с трудности. С 13.94 сек. той остана четвърти. Кристина Борукова финишира първа в по-слабата серия В от бягането на 400 м с трудности, а резултатът й 58.98 сек й отреди шеста позиция в крайното класиране. Останалите ни спортисти се подредиха отвън челните шестици на дисциплините, в които участваха през днешния ден. В края на втория от трите спортни дни с 207 т. България резервира деветото си място в отборната конкуренция на втора дивизия на континенталната атлетика, единствено първите три тима се класират за елитната група. В артистичното плуване с резултат 144.4315 т. деутът Далия Пенкова и Саша Митева зае в свободните осъществявания последното 12-о място, които им обезпечава класиране напред, на следващия ден са финалните тестванията за техника. С пето място в серията си Веселин Вълчов и Ангел Стоянов откриха място измежду полуфиналистите на двойка каяк 500 м, само че там се подредиха шести и на следващия ден ще гребат във край Б. На падел двойката ни Васил Младенов и Кирил Димитров отстъпи в 16-финалите пред испанците Гарсия/Родригес. По-рано денем ръководителят на БОК Стефка Костадинова и генералният секретар на БОК Белчо Горанов окуражиха част от българските спортисти при визитата си в олимпийското село. Утре, в третия ден от Европейските игри, България ще бъде показана в спортовете лека атлетика, кану-каяк, артистично плуване, карате и спортна пукотевица
Източник: novsport.com