Заради чумата по овце и кози в Гърция и Румъния: Има ли опасност за България
предприе значими ограничения за попречване на разпространяването на чумата по дребните преживни животни в България. Тези старания са от основно значение заради влошената епизоотична конюнктура в прилежащи страни като Румъния и Гърция, където болестта се популяризира основно измежду овце и кози.
Защо ограниченията са наложителни?
Според данните на БАБХ, в Румъния са регистрирани 46 огнища на чумата, до момента в който в Гърция те са 35. Заболяването визира овцете и козите, които са главните възприемчиви типове към вируса. Въпреки че няма доказателства за навлизане на болестта в България, предприемането на превантивни ограничения е от изключителна значимост.
Какви ограничения се подхващат?
Прегледи при напредване на животни :
– При изпращане на животни за неотложно кръвопролитие се прави неотложен ветеринарен обзор.
– Животните, предопределени за доотглеждане, подлежат на PCR проби за съществуване на вируса. Само животни с негативен резултат имат право да се придвижват сред стопанствата.
Задължителни клинични прегледи :
Всички стопанства, които отглеждат дребни преживни животни, изключително тези по границите на страната, би трябвало да преминат през наложителни клинични прегледи. Препоръки към фермерите и търговците :
– Препоръчва се да не се смесват стада при пашуването, с цел да се понижи рискът от болест.
– При търговията с животни е значимо да се закупуват единствено такива с прочут генезис и явен здравен статус.
Симптоми на чумата по дребните преживни животни:
Чумата по дребните преживни животни се характеризира с няколко съществени признака, в това число висока температура и диария. Болестта може да се популяризира посредством животни, които не демонстрират признаци в продължение на 3 до 6 дни, което прави ранното разкриване и изолираност извънредно значими.
Д-р Даниел Денев от дирекция „ Здравеопазване и хуманно отношение към животните “ към БАБХ изяснява, че болестта се популяризира посредством животни, които не демонстрират признаци незабавно. Това постанова спомагателна зоркост и прецизно съблюдаване на ограниченията за предварителна защита, с цел да се предотврати вероятното нахлуване на чумата в страната.
Българската организация по сигурност на храните подхваща съществени стъпки, с цел да предотврати разпространяването на чумата по дребните преживни животни в България. Със прецизни инспекции и препоръки към фермерите и търговците, БАБХ се стреми да отбрани здравето на животните и да обезпечи сигурност за всички, свързани с отглеждането на животни.
Министерство на земеделието вкарва незабавни ограничения по границите за предварителна защита от чума по животните