Предложили сме придобиването на от два до три нови самолета

...
Предложили сме придобиването на от два до три нови самолета
Коментари Харесай

Зам.-командирът на ВВС: Да купим два - три нови самолета Спартан със система за гасене на пожари

Предложили сме придобиването на от два до три нови самолета " Спартан ", цената на един аероплан е към 75 млн. евро със система за гасене на пожари, сподели бригаден военачалник Димитър Георгиев, заместник-командир на Военновъздушните сили, на конференция във Военната академия „ Г. С. Раковски “.

Миналата година изготвихме идея за гасене на пожари от въздуха. Самолет „ Спартан “ от новата генерация планува потреблението на противопожарен модул, който се конфигурира на самолета и от порядъка на 90 минути може да бъде претрупан самолетът и да хвърли до осем тона вода. Пълненото може да стане от всяко едно летище и става за осем минути, сподели той.

Въоръжените сили вземат участие с до четири вертолета в гасенето на пожари. Правим всичко допустимо да поддържаме оптимален брой авиационна техника и летателни екипажи. Към днешния ден разполагаме с три вертолета в оперативна подготвеност. Още един вертолет ще бъде подготвен до два-три дни за гасене на пожари, сподели бригаден военачалник Димитър Георгиев.

На вертолетите е належащо да им се прави техническа ревизия по този начин, както е разпоредено в техническата документи от завода-производител. Броят на вертолетите варира съгласно това по кое време е належащо осъществяването на такава ревизия, изясни бригаден военачалник Димитър Георгиев.

Очаквахме до края на юни да получим двата вертолета, които са на ревизия в Полша, само че по информация на завода ще дойдат през октомври и декември. Има огромно закъснение поради невъзможността за доставка на съществени съставни елементи, сподели още бригаден военачалник Димитър Георгиев.

С подписано съглашение от юни 2022 година се закупи система за пожарогасене от въздуха за самолетите „ Спартан “. Системата се употребява с доста ограничавания и на границата на експлоатационните характерности на самолета. Предприели сме дейности за образование на екипажите, само че това изисква време, образованието протича в Италия, сподели той.

 

Инфо: Българска телеграфна агенция

Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР