Божидар Божанов не харесва числата в бюджета , но не готвят вот на недоверие
Предложеният Бюджет 2026 е лишен от промени и планува съществено нарастване на държавните разноски. Това съобщи съпредседателят на „ Да, България ” Божидар Божанов по NOVA NEWS.
„ Числата не ни харесват. И неналичието на каквито и да било промени. Това, което се вижда даже криво-ляво, е растеж на издръжката и растеж на финансовите разноски. Целият този растеж е към 3 милиарда по отношение на проектобюджета на ГЕРБ за тази година ”, съобщи Божанов. По думите му нарастването буди съществени въпроси, защото бюджетът се приема през юли, когато към този момент има ясна визия за направените разноски. „ Приемаме бюджет за оставащите няколко месеца до края на годината, а все пак разноските са по-високи от в началото заложените. Това или е колосална неточност, или е мостра за наливане на пари през някакви обръчи от компании. Сигурно има и трети вид, само че аз не се сещам за подобен ”, сподели той.
Божанов акцентира, че от „ Да, България ” няма да прибягват незабавно до митинги или избор на съмнение, а първо ще предложат съответни решения. „ Започваме с градивна рецензия. Казваме кое не е наред, какви са проблемите и предлагаме решения. Внесли сме 10-15 законопроекта, които адресират съответни проблеми – приключване на средства, корупционни кранчета и неефективност в системата ”, съобщи той.
Според него има действителни благоприятни условия дефицитът да бъде понижен без увеличение на данъчната тежест. „ Казваме от кое място могат да бъдат орязани разноски както от издръжката, по този начин и от финансовата стратегия. Така дефицитът може да падне под 3%. Това е изцяло допустимо, стига да не бъдат задоволени всички стремежи по веригата ”, уточни Божанов.
Той предизвести, че заложеният недостиг изпраща отрицателен сигнал към интернационалните пазари и вложителите. „ Ако задачата е да се предложи недостиг, който не е виждан от времето на Жан Виденов, а след това просто да не съумеят да изхарчат всички средства, това е игра с огъня. Още самото оповестяване на подобен недостиг е неприятно обръщение към вложители, интернационалните сътрудници и към хората, които ще финансират държавния дълг ”, сподели той.
По думите му най-големият риск е, че страната ще изтегли новия дълг без значение дали средствата ще бъдат употребявани дейно. „ Този дълг най-вероятно ще бъде изтеглен. Дали след това ще съумеят да го вложат рационално в стопанската система е обособен въпрос. Но най-после точно българските жители ще го изплащат ”, предизвести Божанов.
Той разяснява и опцията опозицията да изиска избор на съмнение против кабинета:
„ Толерантността не значи, че няма да бъдем остри в рецензиите си. Когато се вършат неверни неща, те би трябвало да бъдат посочвани. Вотът на съмнение не би трябвало да се обезценява като инструмент ”, съобщи Божанов. Според него при съществуването на устойчиво парламентарно болшинство сходен ход би бил без на практика резултат.
„ Правителството има 131 депутати зад себе си и всеки рационален човек знае, че няма по какъв начин да бъде свалено в този момент. Темата за бюджета по този начин или другояче ще бъде във фокуса на публичното внимание. Ще се разисква в пленарната зала, в комисиите и в медиите. Затова се надяваме показаният план да бъде съществено модифициран сред първо и второ четене ”, добави съпредседателят на „ Да, България ”.
„ Числата не ни харесват. И неналичието на каквито и да било промени. Това, което се вижда даже криво-ляво, е растеж на издръжката и растеж на финансовите разноски. Целият този растеж е към 3 милиарда по отношение на проектобюджета на ГЕРБ за тази година ”, съобщи Божанов. По думите му нарастването буди съществени въпроси, защото бюджетът се приема през юли, когато към този момент има ясна визия за направените разноски. „ Приемаме бюджет за оставащите няколко месеца до края на годината, а все пак разноските са по-високи от в началото заложените. Това или е колосална неточност, или е мостра за наливане на пари през някакви обръчи от компании. Сигурно има и трети вид, само че аз не се сещам за подобен ”, сподели той.
Божанов акцентира, че от „ Да, България ” няма да прибягват незабавно до митинги или избор на съмнение, а първо ще предложат съответни решения. „ Започваме с градивна рецензия. Казваме кое не е наред, какви са проблемите и предлагаме решения. Внесли сме 10-15 законопроекта, които адресират съответни проблеми – приключване на средства, корупционни кранчета и неефективност в системата ”, съобщи той.
Според него има действителни благоприятни условия дефицитът да бъде понижен без увеличение на данъчната тежест. „ Казваме от кое място могат да бъдат орязани разноски както от издръжката, по този начин и от финансовата стратегия. Така дефицитът може да падне под 3%. Това е изцяло допустимо, стига да не бъдат задоволени всички стремежи по веригата ”, уточни Божанов.
Той предизвести, че заложеният недостиг изпраща отрицателен сигнал към интернационалните пазари и вложителите. „ Ако задачата е да се предложи недостиг, който не е виждан от времето на Жан Виденов, а след това просто да не съумеят да изхарчат всички средства, това е игра с огъня. Още самото оповестяване на подобен недостиг е неприятно обръщение към вложители, интернационалните сътрудници и към хората, които ще финансират държавния дълг ”, сподели той.
По думите му най-големият риск е, че страната ще изтегли новия дълг без значение дали средствата ще бъдат употребявани дейно. „ Този дълг най-вероятно ще бъде изтеглен. Дали след това ще съумеят да го вложат рационално в стопанската система е обособен въпрос. Но най-после точно българските жители ще го изплащат ”, предизвести Божанов.
Той разяснява и опцията опозицията да изиска избор на съмнение против кабинета:
„ Толерантността не значи, че няма да бъдем остри в рецензиите си. Когато се вършат неверни неща, те би трябвало да бъдат посочвани. Вотът на съмнение не би трябвало да се обезценява като инструмент ”, съобщи Божанов. Според него при съществуването на устойчиво парламентарно болшинство сходен ход би бил без на практика резултат.
„ Правителството има 131 депутати зад себе си и всеки рационален човек знае, че няма по какъв начин да бъде свалено в този момент. Темата за бюджета по този начин или другояче ще бъде във фокуса на публичното внимание. Ще се разисква в пленарната зала, в комисиите и в медиите. Затова се надяваме показаният план да бъде съществено модифициран сред първо и второ четене ”, добави съпредседателят на „ Да, България ”.
Източник: lupa.bg
КОМЕНТАРИ




