Предложението дошло изневиделица и депутатите не били достатъчно информирани, за

...
Предложението дошло изневиделица и депутатите не били достатъчно информирани, за
Коментари Харесай

Любен Дилов за перките в морето: Икономическо неизгодно и с лоши последици за екологията 

Предложението пристигнало изведнъж и депутатите не били задоволително осведомени, с цел да се съпротивляват, по тази причина е минало на първо четене

Лобистки закон, стопански неизгодна концепция и с отрицателен резултат върху екологията. Това сподели бургският народен представител от ГЕРБ-СДС Любен Дилов за новия закон за силата от възобновими източници, който планува създаване на вятърни мелници по Северното Черноморие към Шабла и Каварна. 

Дилов се срещна с бургаските медии, с цел да разяснява актуални политически тематики. 

„ Ако някой желае да прави изследвания кои места са подобаващи и т.нат., ние имаме прелестен на международно равнище Институт по геология към Българска академия на науките. Експертите ни може да извършат тези изследвания, да сложат дребни перки на най-различни места в морето, да вършат замервания, да видят къде са подобаващите места, да направи картографиране. Тук концепцията е такава – една компания желае въз основата на този закон, като мине и в случай че мине в този му тип, тя да вземе едни пари от програмата за възобновяване и резистентност, с цел да прави изследвания. Няма спор отрицателният резултат върху екологията, който е потвърден, шумът, вибрациите, ще трансформират пътищата на рибите. Не е проучено това по какъв начин ще се отрази на Виа понтика “, изясни Дилов.

Според него огромният проблем, за който не се приказва, е връзката към брега. Дилов е безапелационен, че тя ще бъде компрометирана.

„ Кабелите, които се свързват с преносната мрежа от кое място ще минават, самата връзка е слабото място на цялото начинание, къде излиза, по какъв начин се прави и е обвързвано с още доста изследвания, които не са направени “, добави депутатът.

Друг противоречив миг е обвързван със самия вложител. Тя е била записана в Англия с капитал от 100 паунда.     

„ Компанията е декларирала, че желае да създаде 2300 мегавата, т.е. да постави мощности за ток. Един мегават коства 1 млн. паунда. Как ще им излезе сметката!? Просто е неуместно. Предложението пристигна изведнъж и Народното събрание не бе задоволително осведомено, с цел да се съпротивлява. Хубаво е има някаква законова подготвеност, само че безусловно нереалистични е да се мисли, че ще има нещо съответно до 2030 година, това го сподели и екоминистърът Юлиян Попов. Законопроектът мина единствено на първо четене, което не значи нещо изрично, не се знае на второ четене дали ще бъде признат. Ще бъдат поставени доста спирачки и нищо няма да се случи без утвърждението на риболовците и еколозите “, сподели още той. 

Единият от вносителите на предлагането е депутатът от ГЕРБ-СДС Делян Добрев. Това се е наложило, с цел да имаме законодателна подготвеност.

Любен Дилов акцентира още, че българското Черноморие не е уместно за създаване на вятърни мелници. „ Според британските заащитници фундаментите основават изкуствени рифове за рибите. Черно море се нуждае от това, с цел да привлекат рибите по-близо до брега, само че има други способи да се направи това “, сподели в умозаключение бургаският народен представител. 
Източник: flagman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР