Хотелиери, ако искате българи - плащайте! Ако не можете - затваряйте и право към Непал
Предлагате четири месеца работа " от изгрев до пристъп " против заплата, с която в София не можеш да си платиш даже наема, сочи икономист
" Рядко оставам без думи. Тази заран гледах ето този човек, хотелски господар, който с трагичен звук ми изясни по какъв начин " сезонът е под въпрос ", тъй като документите на служащите от Киргизстан, Узбекистан и Непал се бавели в консулствата. Чуйте единствено цитата на сезона " Младите българи нямат подготовка. Те нямат културата за сервитьори и бармани ".
Простете ни, уважаеми хотелиери, че българските младежи не учат по четири години в Сорбоната " Правилно носене на табла с три бири в срещуположен вятър " и не пазят докторантури на тематика " Динамика на бакшиша при чужденци ". Разбира се, че казусът е в " културата ", а не в това, че оферирате четири месеца работа " от изгрев до пристъп " против заплата, с която в София не можеш да си платиш даже наема.
Бизнесът плаче, че договорите от януари стояли по бюрата. Планираният личен състав от чужбина при някои бил 80%. Това български народен курорт ли е или бежански лагер за нископлатен труд? Когато моделът ти зависи от това дали някой служител ще подпише 500 визи в точния момент, ти нямаш бизнес модел. Имаш хазартна игра. И когато загубиш, страната ли ти е отговорна?
Българите нямали подготовка? Същите тези българи, които всяко лято отпътуват за Гърция, Кипър и Испания? Там внезапно очевидно получават прояснение, свише им се влива " просвета " и стават топ мениджъри, сервитьори и готвачи. Защо ли? Защото в Гърция получават положителни заплати, петдневна работна седмица, обикновено отношение и осигуровки върху действителните пари. А тук получават " чист морски въздух " и обещания за бакшиши.
Нашите хотелиери са неповторимо събитие в международната стопанска система. Те са " капиталисти " единствено когато броят облагите. Тогава пазарът е свободен, страната да не се меси. Но когато същият този свободен пазар им каже " Няма хора на тези ниски заплати, вдигнете ги ", те внезапно стават тежки социалисти и реват " Държавата да оказва помощ! Дайте визи! Спасете ни! ".
Българинът не е ленив. Той просто към този момент има калкулатор в джоба си и достолепие в сърцето си. Ако желаете личен състав – плащайте. Ако не можете – затваряйте и заминавайте за Непал да отворите хотел там. Чувам, че гледката към Еверест била чудесна, а и " културата на сервитьорите " щяла да ви хареса.
Българският труд заслужава европейско възнаграждение, а не визови схеми под масата ".
Този ядосан коментар написа Любослав Костов, вицепрезидент и основен икономист на КНСБ.
Мнението му е във връзка изявление на Веселин Налбантов, роден хотелиер пред бТВ.
---
*Заглавието е на редакцията.
Още по тематиката:
" Рядко оставам без думи. Тази заран гледах ето този човек, хотелски господар, който с трагичен звук ми изясни по какъв начин " сезонът е под въпрос ", тъй като документите на служащите от Киргизстан, Узбекистан и Непал се бавели в консулствата. Чуйте единствено цитата на сезона " Младите българи нямат подготовка. Те нямат културата за сервитьори и бармани ".
Простете ни, уважаеми хотелиери, че българските младежи не учат по четири години в Сорбоната " Правилно носене на табла с три бири в срещуположен вятър " и не пазят докторантури на тематика " Динамика на бакшиша при чужденци ". Разбира се, че казусът е в " културата ", а не в това, че оферирате четири месеца работа " от изгрев до пристъп " против заплата, с която в София не можеш да си платиш даже наема.
Бизнесът плаче, че договорите от януари стояли по бюрата. Планираният личен състав от чужбина при някои бил 80%. Това български народен курорт ли е или бежански лагер за нископлатен труд? Когато моделът ти зависи от това дали някой служител ще подпише 500 визи в точния момент, ти нямаш бизнес модел. Имаш хазартна игра. И когато загубиш, страната ли ти е отговорна?
Българите нямали подготовка? Същите тези българи, които всяко лято отпътуват за Гърция, Кипър и Испания? Там внезапно очевидно получават прояснение, свише им се влива " просвета " и стават топ мениджъри, сервитьори и готвачи. Защо ли? Защото в Гърция получават положителни заплати, петдневна работна седмица, обикновено отношение и осигуровки върху действителните пари. А тук получават " чист морски въздух " и обещания за бакшиши.
Нашите хотелиери са неповторимо събитие в международната стопанска система. Те са " капиталисти " единствено когато броят облагите. Тогава пазарът е свободен, страната да не се меси. Но когато същият този свободен пазар им каже " Няма хора на тези ниски заплати, вдигнете ги ", те внезапно стават тежки социалисти и реват " Държавата да оказва помощ! Дайте визи! Спасете ни! ".
Българинът не е ленив. Той просто към този момент има калкулатор в джоба си и достолепие в сърцето си. Ако желаете личен състав – плащайте. Ако не можете – затваряйте и заминавайте за Непал да отворите хотел там. Чувам, че гледката към Еверест била чудесна, а и " културата на сервитьорите " щяла да ви хареса.
Българският труд заслужава европейско възнаграждение, а не визови схеми под масата ".
Този ядосан коментар написа Любослав Костов, вицепрезидент и основен икономист на КНСБ.
Мнението му е във връзка изявление на Веселин Налбантов, роден хотелиер пред бТВ.
---
*Заглавието е на редакцията.
Още по тематиката:
Източник: flagman.bg
КОМЕНТАРИ




