Предлагат реформа в компенсациите за детски градини в СофияМоделът на

...
Предлагат реформа в компенсациите за детски градини в СофияМоделът на
Коментари Харесай

Предлагат реформа в компенсациите за детски градини в София

Предлагат промяна в обезщетенията за детски градини в София
„ Моделът на компенсации според нас е стар ”, това разяснява зам.-кметът по обучение, спорт и юношески действия към Столичната община Десислава Желязкова в ефира на Нова. Тя изясни, че Общината към този момент е изпратила своите оферти за промени до Министерството на образованието. Идеята е обезщетенията
да се трансформират в електронни ваучери, посредством които издръжката да следва всяко дете.
След първото класиране в София около 8000 деца остават без място в ясла или детска градина. Очаква се до септември, след третото класиране, тази численост да намалее до към 7000, като над 5000 от тях ще бъдат деца в яслена възраст. От Следствен отдел към окръжна прокуратура регистрират обаче, че проблем с местата за деца над 4-годишна възраст съвсем няма. Свободни места в регионите по местоживеене се оферират постоянно,
само че постоянно родителите ги отхвърлят, тъй като държат на съответна детска градина, предава.
„ Време е обезщетенията да не компенсират това, че детето не е признато, а да бъдат във типа на електронен ваучер, с който родителят да може да заплати в общинска детска градина или част от таксата на друго място ”, разяснява Желязкова. Тя добави, че по този метод средствата от страната ще бъдат същите или даже по-малко,
защото построяването и поддръжката на нова инфраструктура е доста по-скъпо занятие.
Най-сериозен дефицит тук-там за деца на 3 години (първа група) се регистрира в три региона – „ Триадица ”, „ Витоша ” и „ Лозенец ”. Докато в първите два се строи интензивно, в „ Лозенец ” липсват общински терени. За справяне с казуса Общината се е фокусирала върху публично-частните партньорства и предлага
смяна в наредбите на Министерството на здравеопазването.
Друго огромно предизвикателство пред системата е сериозният дефицит на медицински личен състав. „ 230 медицински сестри не ни доближават в в този момент издигнатите детски градини ”, изясни зам.-кметът. Тя посочи, че половината от работещите в яслите медицински сестри са на възраст над 62 години, а други 100 са над 70-годишна възраст. Това постанова продължаващата промяна на яслени групи в култивиран.
Източник: flashnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР