Гюров: Предлагам 1,4 млрд. евро да бъдат извадени ББР - банката касичка на модела Борисов - Пеевски
" Предлагам 1,4 милиарда евро да бъдат извадени от " банката касичка на модела Борисов - Пеевски " - Българската банка за развиване. "
Това разгласи служебният министър председател Андрей Гюров при започване на постоянното държавно съвещание.
Той напомни, че предходната година преди протестите кабинетът на Росен Желязков изтегли рекорден дълг и " заключи " част от тези средства в банката " с необятни пръсти и къса памет, банката, която раздава големи заеми и не помни да си ги потърси ".
" Осем месеца 1,4 милиарда евро седят заключени в тази касичка, прашастват там, не се движат, не влизат в стопанската система, само че в това време за този дълг текат лихви, пари, които заплащат всички жители от своите налози ", означи Гюров.
" Когато милиарди евро стоят " на мрачно " без цел, те се трансформират доста бързо в прелъщение, в бърза писта за огромни заеми, в касичка, от която се вади, с цел да се избавят политически ориси. Това българските жители са го гледали, протестирали са против него ", продължи министър председателят.
Гюров добави, че предлагането е късмет и опция тези средства да бъдат извадени от Българската банка за развиване " преди да са влезнали в нечии джобове, преди да са се трансформирали в следващите несъбираеми заеми ".
" Ще ги върнем на данъкоплатците като по-модерни лечебни заведения, медицински хеликоптери, кабинети за просвета в учебните заведения, по-модерни старешки домове. "
Премиерът посочи, че служебното държавно управление няма да харчи тези средства, те не се отразяват нито на приходите, нито на недостига.
" Просто даваме опция на идващия кабинет да реши по какъв начин и дали да ги употребява ", добави той, като това ще стане " транспарантно и по всички правила ".
Гюров даде и къса оценка на метода, по който минаха предварителните парламентарни избори на 19 април.
" По всички оценки на външни наблюдаващи, институции и жители, това са едни от най-честните избори в новата ни история ", сподели той и добави, че това е " отборна заслуга на цялото държавно управление ".
Според служебния министър председател " доста от въпросите за положително ръководство занапред ще търсят своите решения ".
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
-->
Това разгласи служебният министър председател Андрей Гюров при започване на постоянното държавно съвещание.
Той напомни, че предходната година преди протестите кабинетът на Росен Желязков изтегли рекорден дълг и " заключи " част от тези средства в банката " с необятни пръсти и къса памет, банката, която раздава големи заеми и не помни да си ги потърси ".
" Осем месеца 1,4 милиарда евро седят заключени в тази касичка, прашастват там, не се движат, не влизат в стопанската система, само че в това време за този дълг текат лихви, пари, които заплащат всички жители от своите налози ", означи Гюров.
" Когато милиарди евро стоят " на мрачно " без цел, те се трансформират доста бързо в прелъщение, в бърза писта за огромни заеми, в касичка, от която се вади, с цел да се избавят политически ориси. Това българските жители са го гледали, протестирали са против него ", продължи министър председателят.
Гюров добави, че предлагането е късмет и опция тези средства да бъдат извадени от Българската банка за развиване " преди да са влезнали в нечии джобове, преди да са се трансформирали в следващите несъбираеми заеми ".
" Ще ги върнем на данъкоплатците като по-модерни лечебни заведения, медицински хеликоптери, кабинети за просвета в учебните заведения, по-модерни старешки домове. "
Премиерът посочи, че служебното държавно управление няма да харчи тези средства, те не се отразяват нито на приходите, нито на недостига.
" Просто даваме опция на идващия кабинет да реши по какъв начин и дали да ги употребява ", добави той, като това ще стане " транспарантно и по всички правила ".
Гюров даде и къса оценка на метода, по който минаха предварителните парламентарни избори на 19 април.
" По всички оценки на външни наблюдаващи, институции и жители, това са едни от най-честните избори в новата ни история ", сподели той и добави, че това е " отборна заслуга на цялото държавно управление ".
Според служебния министър председател " доста от въпросите за положително ръководство занапред ще търсят своите решения ".
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
-->
Източник: clubz.bg
КОМЕНТАРИ




