Предизборната кампания за 51-то Народно събрание се провежда в условията

...
Предизборната кампания за 51-то Народно събрание се провежда в условията
Коментари Харесай

Кампанията: или ние, или никой, идейно изтощение, скандали

Предизборната акция за 51-то Народно заседание се организира в изискванията на задълбочаваща се вътрешнополитическа рецесия, чието вероятно по-нататъшно разрастване носи рисков капацитет минимум в две направления. От една страна, към ерозиране на устоите на парламентарната народна власт, а от друга – към дестабилизация на страната, което би могло да има непредвидими последствия в подтекста на ескалиращите геополитически разтърсвания. В същото време, на политическата сцена продължава да господства партиен трибализъм, опустошен е цивилизованият политически разговор. Част от главните политически сили за следващ път влизат в акцията с деструктивни настройки от вида „ или ние, или никой “. В тази конюнктура, като главен вътрешнополитически императив, се обрисува избирането на постоянно държавно управление от Народното събрание след изборите на 27 октомври.

Това показва „ Галъп интернешънъл болкан “ в своята политологична оценка и разбор за положението на предизборната акция и на политическите сили през първите 10 дни от формалното начало – в какъв общополитически подтекст стартира акцията, какви са главните характерности на предизборните акции на водещите политически сили, техните преимущества, ограничавания и недостатъци.

Начинът, по който протича предизборната акция през първите 10 дни от нейното публично начало, свидетелства по-скоро за организационно-политическо, кадрово и идейно безсилие на главните партии – кампанийните действия на терен са малобройни, липсват сила и свежи хрумвания, няма съдържателни предизборни диспути, разчита се основно на обществените мрежи.

Като цяло ритъмът на акцията е потънал в настоящи политически кавги. В същото време на политическата повърхнина стартират да изплуват някои радикално-популистки политически субкултури, чиито контури са по-скоро невидими в формалния обществен дискурс, само че генерират избрана поддръжка основно посредством по-нетрадиционни канали за политическа връзка.      

Ето и по какъв начин " Галъп " вижда положението на политически сили:
ГЕРБ-СДС
Кампанията на ГЕРБ-СДС излъчва сдържаност и управническо самочувствие. Партията наподобява монолитна, а нейният водач, Бойко Борисов, е поел дейна роля в акцията. Полагат се старания още на този стадий от акцията да бъде построен облика на ГЕРБ-СДС като „ партия-победител “, която би трябвало да има водеща роля при съставянето на постоянно държавно управление.

За ГЕРБ избирането на държавно управление след изборите има голямо значение, тъй като в противоположен случай има заплаха от отчаяние и ерозия в нейния електорален корпус. В същото време, към момента неразбираемите вероятности за съставяне на парламентарно болшинство, което да излъчи държавно управление, явно към този момент я стимулират за някои неуверени поръчки за по-широко парламентарно взаимоотношение спрямо тристранното съдействие по време на така наречен „ сглобка “.

В партийните листи е включен опитният управнически екип на групировката. Новият акцент с включването на сполучливите кметове на огромни центрове, като Бургас, Пловдив, Стара Загора, евентуално цели и в допълнение отваряне на партията към периферни електорални групи, само че в това време е и признак за лимитирани кадрови запаси и е допустимо да докара до надграждащ резултат в акцията.
ПП-ДБ и „ Възраждане “
От ПП-ДБ са главният претедент за второто място в тези избори. В съпоставяне с техния съперник за втората позиция, „ Възраждане “, ПП-ДБ има значителното предимство да разполага с по-значителен електорален запас, който при готовност може да подсигурява безпроблемно второто място на обединението.

Създава се усещане обаче за липса на единна акция с единна тактика, единни послания и визия. От една страна, „ Продължаваме промяната “, чиито претенденти преобладават кандидатските листи, поддържа своята по-радикална линия, примесена с познатото „ месианско “ говорене в категориите „ положителни сили – тъмни сили “. От друга страна, „ Демократична България “ и нейните водачи имат много по-обрано и умерено държание и послания, което оставя повече поле за следизборни маневри и преговорни благоприятни условия. Коалицията несъмнено има капацитет да възвърне част от изгубените на предходните избори гласове. Целият въпрос е дали обрисуваните несъответствия и разфокусиране на акцията, както и фактори като отчаяние от тяхното включване в предишни съдружни формати, няма да попречат на това.

„ Възраждане “ се нарежда като главен съперник на ПП-ДБ за второто място, само че е изправена пред две ограничавания и един стратегически проблем. Първото ограничаване се състои в това, че „ Възраждане “ води своята акция в познатите коловози – остри офанзиви против проевропейската и прозападна политика на България. Това й слага самобитен електорален таван.

Второто ограничаване е съществуването на по-малки обединения в същата политическа ниша, които се пробват интензивно да притеглят разочаровани симпатизанти. Големият стратегически проблем за „ Възраждане “ обаче е геополитическият „ хигиеничен кордон “, който загражда пътя им към вероятно директно присъединяване във властта, даже и при предполагаем избирателен триумф.
ДПС-Ново начало и АПС
Най-голямата въпросителна на тези избори е острата конкуренция за обичайните гласоподаватели на Движение за права и свободи. В изискванията на вътрешно разединение, партийният индивид Движение за права и свободи, отпред с Делян Пеевски, взе участие в предизборна коалиция ДПС-Ново начало. Съставът на нейните листи свидетелства, че значима част от партийния актив, престижи от локалните общности, доста от кметовете на общини, които обичайно са считани за „ цитадела “ на Движение за права и свободи, са останали лоялни към партийния индивид. Това е причина за сполучлива политическа готовност.

Проблеми и ограничавания за акцията й могат да произтекат от вероятно усилване на конкурентната коалиция АПС, както и от острите спорове с президента Румен Радев и с някогашни сътрудници от разпадналото се конституционно болшинство в лицето на ПП-ДБ.

От друга страна, в тези избори управителни фактори и актив на Движение за права и свободи, включително почетният ръководител Ахмед Доган, вземат участие в листите на коалиция Алианс за права и свободи (АПС), формирана от други партии - Земеделски национален съюз и СБОР. На този стадий от акцията, по обясними аргументи, техните дейности и послания са доминирани от вътрешния спор в Движение за права и свободи, а оттова – и с обединението ДПС-Ново начало. Това до известна степен капсулира техните електорални благоприятни условия и послания.

Като проблем за акцията може да се преглежда фактическото неявяване на Ахмед Доган от предизборни прояви до момента, в това число от откриването на акцията в Кърджали. В същото време, листите им наподобяват много разнородни като политически профил - прави усещане, да вземем за пример, наличието на политически фигури от други партии, познати от близкото минало – Николай Цонев, Николай Бареков, Явор Хайтов.
БСП-Обединена левица, Има Такъв Народ и останалите обединения
БСП-Обединена левица се явява на тези избори по-скоро като механично съединен съдружен формат, който обаче няма необикновен капацитет да надгради електорален резултат. Кандидатските листи са много неразпознаваеми, липсва изявено политическо водачество, а разпадът на локалните структури на Българска социалистическа партия от последните години, комбиниран с незадоволителното посланичество в локалната власт, изправя обединението пред заплаха да се приближи до рисковата зона към 4-процентовата преграда.

В Има Такъв Народ сякаш наподобяват сигурни за мястото си в новия парламент, само че следва да се означи, че една по-силна консолидация на протестен и углавен избор към обединения като МЕЧ и „ Величие “, би била най-много за тяхна сметка.

Формации в дясното пространство, като „ Синя България “, на този стадий не съумяват да надградят своето показване от предходните избори. Следва да се има поради, че техните резултати са в избрана взаимозависимост и от мобилизацията на електоратите на по-големите десни обединения, като ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР