Преди Световния ден за борба с рака и една година

...
Преди Световния ден за борба с рака и една година
Коментари Харесай

Четири нови мерки лансира ЕК в рамките на плана за борба с рака

Преди Световния ден за битка с рака и една година след слагане началото на европейския проект за битка с рака Европейската комисия стартира редица нови начинания, оповестиха от Комисията. Те бяха оповестени по време на мероприятието „ Осигуряване на еднакъв достъп за всички: ракът при дамите — европейски проект за битка с рака “, отдадено на равенството сред половете и съответни ограничения за справяне с рака при дамите.

Четири са новите ограничения, стартирани от Европейска комисия, за подкрепяне на страните членки за превъзмогване на неравния достъп и възстановяване на скрийнинга и имунизацията против папиломния вирус, както и за поддръжка на претърпелите рак лица.

Създава се указател на неравенствата при раковите болести, който ще разпознава трендовете и разликите сред страните членки и районите. Той също по този начин ще хвърля светлина върху неравния достъп до профилактика и грижи при раковите болести, дължащ се на пола, просветителния ценз и нивото на приходи, както и на разликите сред градските и селските региони. Регистърът ще направлява вложенията и интервенциите на европейско, национално и районно ниво.

Препоръката на Съвета по отношение на скрийнинга от 2003 година ще бъде обновена благодарение на покана за даване на данни за онкологичния скрийнинг, по отношение на задачата на проекта за битка с рака за даване до 2025 година на 90 % от популацията на Европейски Съюз. Това дава отговор на изискванията за скрийнинг за рак на гърдата, рак на маточната шийка и рак на дебелото черво, на достъп до подобен скрийнинг.

Ще бъде направена взаимна акция за имунизация против папиломния вирус, която ще помогне на страните членки да покачат публичната информираност и знания за папиломния вирус и да насърчат имунизирането. От Комисията считат, че с нея ще се способства за премахването на рака на маточната шийка минимум на 90 % от целевата група девойки в Европейски Съюз и доста увеличение на имунизацията на момчетата до 2030 година

Създава се и мрежата на Европейски Съюз за претърпелите рак младежи, която ще ускори дълготрайните следващи ограничения в проектите за грижи за заболелите от рак на национално и районно ниво. Тя също по този начин ще свърже преболедувалите рак младежи и техните фамилии, както и лицата, полагащи публични и неофициални грижи.

От Комисията напомнят, че ракът визира приблизително мъжете малко повече от дамите в Европа — 54 % от новите случаи и 56 % от смъртните случаи. Ракът на гърдата при дамите обаче е най-диагностицираният рак (над 355 000 дами в Европейски Съюз през 2020 г.). Освен това, в региона на ранното разкриване, диагностиката, лекуването и качеството на грижите за пациентите се следят обилни разлики както измежду самите страни членки на Европейски Съюз, по този начин и измежду другите прослойки. Това е изключително очевидно при приблизителната периодичност на заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка, при които през 2020 година в Европейски Съюз се следиха вариации в рамките надлежно на пет и осем пъти. Тези основни вариации могат да се обяснят с разликите в разпространяването на папиломния вирус и политиките в страните от Европейски Съюз за скрийнинг и имунизиране против рак на маточната шийка. Намаляването на неравния достъп по цялата верига на болестта е главната цел на европейския проект за битка с рака.
Източник: zdrave.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР