Преди около година вечерях с приятели във виетнамски ресторант в

...
Преди около година вечерях с приятели във виетнамски ресторант в
Коментари Харесай

Това не е чудо: 40 години тежка работа превърнаха Китай в сила

Преди към година вечерях с другари във виетнамски ресторант в Пекин, споделя Карл Бенджаминсън, редактор и водещ в Радио Китай за чужбина. 50-годишна жена ме помоли да се снимаме със 70-годшината ѝ майка. Това бе първо посещаване на Пекин за старата жена, първата ѝ среща с чужденци, първият ѝ полет със аероплан, първото ѝ пътешестване отвън рамките на селото в провинция Съчуан, където живее. Тази наша напълно елементарна среща би била невъзможна преди 40 години, когато в страната живееха доста малко чужденци.

Изключителните промени, настъпили в живота на двете дами значително се дължат на различен гражданин на Съчуан – Дън Сяопин. Той поставя завършек на десетгодишния ужас в страната на 22 декември 1978 година по време на петдневната среща на Китайската комунистическа партия в Пекин. В официалното съобщение след нея се приказва за „ социалистическа рационализация ", „ бързо развиване на производството " и „ дейности, съобразени с икономическите закони и полезностите ". Това е началото на китайската политика на промяна и отваряне.

Когато се приказва за нововъведения в Китай през днешния ден, се имат поради високоскоростните влакове, изкуствения разсъдък и 5G мрежата. Не е елементарно обаче да се разбере какъв брой безпаричен е бил Китай преди 40 години. Според данни на Световната банка през 1978 година Брутният вътрешен продукт на глава от популацията в Съединени американски щати е бил 10 587 щатски $, в Латинска Америка и Карибския район – 1 575 щатски $, в Близкия изток и Северна Африка – 1 366 щатски $, в Субсахарска Африка – 495 щатски $, до момента в който в Китай той е едвам 156 щатски $. Но предходната година доближи 8 826 щатски $, което е 57 пъти повече.

През 1978 година 53 от 1000 новородени в Китай умираха в ранна детска възраст, съгласно данни на Световната здравна организация. Докато през днешния ден тази цифра се е намалила на седем. Родените през днешния ден деца живеят с едно десетилетие повече спрямо тези преди 40 години. И множеството от тях са добре образовани. В средата на 80-те една трета от популацията е необразовано, до момента в който при започване на това десетилетие необразованите са едвам към 5%. Китай стремглаво се пробва да откри и баланс сред икономическото развиване и опазването на околната среда. Много откриватели на страната приказват за „ чудото Китай ".

Китай върви напред, борейки се с провокации като застаряването на популацията, промените на финансовия бранш, с цел да даде поддръжка на частния бизнес и приготви държавните компании да се оправят с тях. Това са огромни компликации за една разрастваща се страна. Китай е доста по-развит спрямо преди 40 години, само че към момента има доста работа за извършване.

През последните четири десетилетия настъпиха големи промени в живота на хората в Китай, само че страната продължава да се движи по пътя на смяната. Китайският народ сподели голям потенциал за трупане на познания, започване на нов бизнес и внедряване на нововъведенията. Постиженията от последните 40 години не са знамение. Те са резултат от упоритата работа на над 1 милиард души, които го направиха с помощта на напъните си приключва своите разсъждения Карл Бенджаминсън. /24chasa.bg
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР