Преди дни от МС съобщиха, че се отменя решение, с

...
Преди дни от МС съобщиха, че се отменя решение, с
Коментари Харесай

Александър Николов: Ще бъдем зависими поне още 5 години от руско ядрено гориво

Преди дни от Министерски съвет оповестиха, че се анулира решение, с което се постановат ограничавания при диверсификацията на доставките на свежо нуклеарно гориво за АЕЦ " Козлодуй "

Отмяната на решението на Министерски съвет за диверсификацията на нуклеарно гориво значи евентуално най-малко още 5 години взаимозависимост от съветско нуклеарно гориво. Това съобщи някогашният енергиен министър Александър Николов в предаването " На фокус " по .

Преди дни от Министерски съвет оповестиха, че се анулира решението на Министерския съвет от 13 юли 2022 година, с което се постановат ограничавания при диверсификацията на доставките на свежо нуклеарно гориво за АЕЦ " Козлодуй ".

Според Николов сега се цели да се спре развой, който е текъл 3 години.

„ Много ми е забавно да схвана по какъв начин това решение ще бъде комуникирано на равнище Европейска комисия. Много желая да видя индивида, който ще каже на Европейска комисия, че е взето сходно решение ”, сподели Николов.

„ Има една единствена компания, която може да направи целия механически инструмент, нужен на АЕЦ „ Козлодуй ”, и централата да не зависи от съветско нуклеарно гориво. На някой не му харесва това. Целта е да се постави една опаковка на съветското гориво – „ Фраматом ”, и да се каже, че това било диверсификация ”, сподели Николов.

По думите му когато кабинетът на Кирил Петков е почнал работа през декември, България е била 90% подвластна от съветски газ. „ Това беше станало с един анекс, написан от второто служебно държавно управление на Стефан Янев. Там се понижават количествата азерски газ на 1/3 от контрактуваните. Подписано е от тогавашния изпълнителен шеф на „ Булгаргаз ”. Но тогава той беше пуснал задоволително документи на по-високо равнище, с съобщение, че това ще се направи. И нищо. Отне 7 месеца, безпределно доста срещи с азерските акционери, с цел да се върнат цялостните количества ”, сподели Николов.
Източник: dunavmost.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР