Преди 25 години EXIT се роди като студентско движение за

...
Преди 25 години EXIT се роди като студентско движение за
Коментари Харесай

Фестивалът EXIT обявява последното си издание в Сърбия заради недемократичен натиск

Преди 25 години EXIT се роди като студентско придвижване за мир и независимост в Сърбия и на Балканите. Оттогава фестивалът се трансформира в един от водещите в света и в световен знак на единение, позитивна обществена смяна и овластяване на младежите.

Публикация, споделена от EXIT Festival (@exitfestival)


Пълното изказване:
„ Чрез музика, творчество и активизъм EXIT сплотява генерации и народи, възвръща прекратени връзки и построява мостове там, където други търсят разделяне. Донесохме на страната и района голям брой европейски фестивални награди, стотици милиони евро туристически доходи и интернационално самопризнание, което световни специалисти дефинират като скъпо.

Но от момента, в който обществено подкрепихме студентите в Сърбия в тяхната битка за по-свободно и заслужено общество, сме подложени на голям финансов и политически напън, целящ да ни отнеме главните права на независимост на мисълта и изразяването. Въпреки че сме изцяло изключени от обществено финансиране на всички равнища и макар че някои спонсори бяха принудени да се отдръпват под държавен напън, отхвърляме да бъдем заглушени.

Затова юбилейното издание тази година ще бъде последното, което ще се организира в Сърбия – страна, в която свободата на словото редовно се потиска.

„ Това е най-трудното решение в 25-годишната ни история, само че имаме вяра, че свободата няма цена. С този акт пазиме освен EXIT, а и фундаменталното право на свободно изложение за всички културни дейци по света. Призоваваме ги да застанат паралелно с нас в тази битка, “ съобщи Душан Ковачевич, създател и шеф на EXIT фестивал груп.

Знаем, че сме добре признати с отворени прегръдки по целия свят, само че изискуем на публиката си още един финален танц на Петроварадинската цитадела. Затова целият ни екип е по-решен от всеки път да направи тазгодишното издание най-емоционалното и незабравимо до момента.

EXIT 2025 ще се организира от 10 до 13 юли в Нови Сад, когато дружно със студентите ще отбележим 25 години битка за по-добър свят. EXIT не е просто фестивал – EXIT сме всички ние, които имаме вяра, че смяната е допустима. И тъкмо както преди четвърт век дружно запалихме искрата на смяната, през днешния ден още веднъж пазиме правото да живеем свободно.

Ако това в действителност е последният EXIT на Крепостта – дано бъде паметен. Нека бъде най-силният ни до момента – фестивал, запомнен не с края си, а с единството. С любовта. Със свободата. “

Източник: fakti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР