Преди 2023 г. прокуратурата имаше възможност да се намесва превантивно

...
Преди 2023 г. прокуратурата имаше възможност да се намесва превантивно
Коментари Харесай

Прокурор Десислава Петрова за къщите на ужасите: Можеше да се намесим, но ни отнеха правомощията

Преди 2023 година прокуратурата имаше опция да се намесва превантивно и да предотвратява тежки издевателства, каквито виждаме през днешния ден в домовете за възрастни хора, само че тези пълномощия ѝ бяха отнети. Това сподели в „ Още от деня “ по Българска национална телевизия заместител градският прокурор на София Десислава Петрова.

" Държава не се ръководи на правилото разделяй и владей държавните институции, а този метод от ден на ден дава своите отрицателни последствия и от ден на ден това става очевидно ", сподели Десислава Петрова.

Тя разяснява, че е извънредно стряскащо установеното от така наречен домове за остарели хора, без значение по какъв начин са били регистрирани и именувани.

" Прокуратурата можеше превантивно, преди да се е стигнало до тези тежки издевателства, за които сътрудниците сега водят досъдебни производства, да се намеси при данни за установени административни нарушавания, в случай че имаше пълномощията си по контрол за правда, които пълномощия ѝ бяха отнети през 2023 година с измененията в Конституцията, макар че ние тогава сигнализирахме, че в един миг ще се стигне до тук ", изясни зам.-градски прокурор.

Тя даде за образец, че през 2021 прокуратурата е правила сходни инспекции и метода, по който тези домове извършват активността си. Тогава са били установени някои дефицити и дадени наставления.

" Нещата, което виждаме сега в тези домове, са извънредно морално неприемливи. Това е образец за цивилизационен крах. Пътят за неговото превъзмогване е дълъг и комплициран. Хубаво е, че страната сега реагира взаимно, неприятно е, когато против това се реагира остро вместо да бъде подкрепено ", изясни Петрова.

От думите и стана ясно, че е нелегално стаи чартърен да извършват функционалност като домове за възрастни хора.

" Що се отнася до законодателния недостиг, сега има работна група в Министерство на правосъдието, вършат се някои промени. Един от проблемите е обвързван с регистрацията на тези домове и невъзможността страната да засече тогава, когато едно лице отказал се от лиценза си, с цел да не извърши наставление на контролните органи, може да се записва по различен метод и да дава сходна услуга ", посочи тя.

" Едно от действията, за които можем да търсим отговорност, беше за случай, в който в тези стаи чартърен са подписвани заявления от настанените в тях за единодушие, в случай че бъде закрит домаът, те да останат там чартърен ", изясни още прокурор Петрова.
epicenter.bg
Източник: svobodnoslovo.eu


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР