Пред сградата на ВиК-Хасково е позиционирана една от стационарните водоноски,

...
Пред сградата на ВиК-Хасково е позиционирана една от стационарните водоноски,
Коментари Харесай

Уран над нормата в някои зони на Хасково удължи забраната за пиене и готвене от чешмите

Пред постройката на ВиК-Хасково е позиционирана една от стационарните водоноски, която обезпечава качествена вода на Хасково - цялостна е с вода. През май във водата на Хасково бе регистрирано завишение на уран, от този момент бе неразрешено използването на водата за битови потребности.

Последва ново проучване на водата, резултатите към този момент са факт, индикативната доза към този момент е в норма, само че в 4 от 9 проби от краен консуматор в три квартала на Хасково е регистриран уран над нормата. При норма 30 мг на литър са регистрирани 31,7-40 мг на литър.

Това събра службите на ново съвещание, на което беше решено от ВиК да почистят един нов сондаж, който в действителност да включат във водопреносната мрежа, с цел да може да стане микс на водата, а от регионална администрация пожелаха от ВиК да направи карта на водоснабдяването на Хасково, тъй че да бъде прецизирана възбраната на РЗИ, тъй като сега не във всички зони на Хасково водата не дава отговор на качеството и може да се пие, само че за жалост възбраната важи в цяло Хасково поради регистрирания уран на 4 места.

Проблемът с водата в Хасково не е по никакъв начин нов. През 2016 и 2017 година градът дълго време беше на воден режим, а по-късно търсеше други възможности с нови сондажи и водопроводи. 8 години по-късно Хасково продължава да има проблеми с водата.

Източник: cross.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР