Пред повече от сериозен интерес от страна на фенове на

...

Над 20 000 зрители изгледаха Европейските шампионати по СуперМото и писта в Плевен

Пред повече от сериозен интерес от страна на почитатели на мотоциклетния спорт приключи петия кръг на BMU Европейски шампионат по мотоциклетизъм на писта и трети кръг на Европейския шампионат по СуперМото. Летищен комплекс " Долна Митрополия " одобри 92 състезатели от България, Сърбия, Македония, Румъния, Естония, Русия и Чехия, които караха в другите класове. Времето и изискванията бяха съвършени за водачи и за над 20 000 души аудитория, която участва по време на оспорваните маншове и дисциплини. Надпреварата се организираше за 10-а поредна година в памет на огромния другар на моторните спортове Димитър Калчев, а неговия наследник Георги награди част от призьорите и приказва по време на откриването. Гран При България беше публично открита от ръководителя на организационния комитет Румен Петков, в наличието на президентът на БФМ Богдан Николов и други.
В клас SP125 борбата за първото място беше решена още от старта, когато Християн Бузалкоски (Македония, Aprilia) поведе колоната и не даде да бъде изпреварен от конкуренцията. Втори на подиума се качи Арес Бенгик (Турция, Yamaha), а на третата позиция финишира Хакан Ялмаз (Турция, Yamaha).

При F600 успеха на Васил Кючуков (България, Зедмото, Suzuki) пристигна в предпоследната обиколка, когато съумя да изпревари водача Тодор Меченски (България, Ви Тек рейсинг, Yamaha). Трети справедливо стана Керем Укар (Турция, Honda).

Във F1000 феновете станаха очевидци на същинска мъжка и спортсментска борба за първото място. Бойко Божинов (България, Зед мото, BMW) и Велислав Марков (България, Зед мото, Kawasaki) на няколко пъти си сменяха лидерската позиция, само че с едвам 13 десети от секундата успеха завоюва Божинов. До тях на почетната стълбичка и на третото място се подреди Ненко Стаменов (България, МК Боляри, Kawasaki).

Малко след 14 часа зрителският интерес стана голям, тъй като на старт застанаха водачите от SuperSport 600 и SuperBike 1000. Очакваната борба в " кралския " клас сред Мартин Чой (България, Еко BMW рейсинг отбор, BMW) и Ангел Караньотов (България, O.D рейсинг, Ducati) беше извоювана с задатък от 13 секунди от Чой. Караньотов взе старта, само че още в средата на обиколката беше изпреварен от Мартин Чой и в този ред финишираха. Изненадващо, само че също повече от справедливо с карането си в неделния ден на подиума за третото място стъпи Иван Иванов (България, АИТ рейсинг отбор, Kawasaki).

В крайното класиране за SuperSport първото място беше извоювано от Йонел Паскота (Румъния, Yamaha), който изпревари две обиколки преди финала Александър Георгиев (България, МСК Плевен, Honda) и взе купата за първото място. Георгиев остана втори, а трети приключи Милен Георгиев (България, АИТ рейсинг отбор, Yamaha). Благодарение на отличното си показване в пистовия шампионат България стана екипен победител и притежател на огромния трофей от надпреварата.

В Европейския шампионат по СуперМото състезателите караха по два манша, с цел да дефинират крайните успехите за кръга. В клас Junior първенец стана Виктор Нейчев (България,Еър макс рейсинг, КТМ), който победи конкуренцията в първото пробягване, а след това остана втори и събра 47 точки. След него за награждаване се качиха Кристиян Иванов (България, НСА Моторспорт, КТМ, 1 манш – 3 място, втори манш – 1 място, 45 точки) и Арес Бенгик ( Турция, КТМ, 38 точки).

Янко Ташев (България, МСК Ридо Самоков, ТМ) завоюва успеха в OPEN като си размениха по един манш с Микахит Зенгин (Турция, ТМ). Заради триумфа във второто пробягване първото място с 47 точки зае Ташев, Зенгин със същия актив е втори, а трети Влад Неага (Румъния,ТМ).

Малшанс за Майкъл Иванов (България, НСА Моторспорт, КТМ) при S3, тъй като мотора му се повреди в средата на втория манш и остана на 6-ото място, само че с помощта на успеха в първия, и с актив от 40 точки стана трети в крайното нареждане. Победител с 47 точки е Мукахит Зенгин (Турция,ТМ), а втори неговия съотечественик Мехмет Челик (42 точки, КТМ).

В клас Скутери победител за Републиканското състезание стана Пламен Христов (МСК Плевен, Aprilia), втори Алекс Иванов (МСК Плевен, Piaggio), трети – Митко Митков (МСК Плевен, Aprilia).

Невероятен миг настъпи по време на церемонията на състезателите по СуперМото, когато секунди преди награждаването, водачът ни в клас OPEN Георги Владимиров се качи на подиума и мощно разчувствуван предложи брак като падна на колене пред красивата си другарка Виктория. Публиката ръкопляскаше и очакваше отговора на Вики. Когато тя сподели заветното ДА и постави пръстена всички избухнаха в овации и двойката получи десетки пожелания за здраве и благополучен фамилен живот.