Пловдивчани се поклониха пред жертвите на комунизма
Пред паметника „ Свидетелят “ те сервираха венци и цветя в символ на респект към убитите без съд и присъда жители от 1944 до 1989 година по времето на соца.
„ Дошли сме тук да почетем паметта на жертвите. От Народния съд до 1989 година са избити от комунистическия режим към 130 хиляди души. Има някои, които не помнят историята, други не желаят да я чуят. Ние не желаеме да се не помни, само че не желаеме и да се повтаря! “ – съобщи 86-годишният Атанас Узунов от Съюзът на репресираните от комунистическия режим. Той описа, че терорът е лишил живота на татко му, чийто гроб остава незнаен.
„ Дано това разноцветно държавно управление ни извади от тази тъмна дупка и да поеме пътя за българския народ “ – разгласи в умозаключение Узунов.
„ Отвратително закононарушение, замазано под формата на някаква измислена правда. Това нещо би трябвало да се осмисли, би трябвало да се отбелязва, би трябвало да бъде в учебниците по история. Виждаме съпротивата. Не знам, българската нация не може да живее с това двуличие, си мисля аз. Макар че доста хора си живеят и нямат проблем “ – съобщи скулпторът Иван Тотев, който участва на поклонението.
Датата 1-ви февруари е обвързвана със събития, случили се през 1945 година, когато са изпълнени смъртните присъди на някогашните регенти, дворцови съветници, министри и народни представители. Присъдите са издадени от по този начин наречения Народен съд, проведен от комунистическата власт.
Датата 1 февруари се празнува за първи път през 2011 година, когато е одобрена с решение на Министерски съвет като формален Ден за благодарност и респект към жертвите на комунистическия режим.
Паметникът „ Свидетелят “ е дело на скулптора Жорж Трак и е повдигнат през 2005 година