Пред нас се простира древен град на 3 хилядолетия. На

...
Пред нас се простира древен град на 3 хилядолетия. На
Коментари Харесай

Разходка край стените на Шуменската крепост

Пред нас се простира античен град на 3 хилядолетия. На ръба на Шуменското плато стартира да кипи живот 12 века преди Христа. По-късно по тракийско време гетите откриват преимуществата на скалистите височини.

Отвисоко ясно се вижда стратегическото място на крепостта. От три страни хълмът е безусловно непроходим, а стените на укреплението - високи.

Шуменската цитадела пази ясно обрисувани римски улици. По това време е била с военно-охранителни функционалности и е пазела подстъпите към Балкана. След поредност възходи и падения, градът пораства досега, в който през Втората Българска страна към този момент е измежду най-важните по нашите земи.

Заради лимитираното пространство градът е бил много гъстонаселен. Въпреки това на хълма са били обособени 6 региона или квартала. И всеки е разполагал със собствен храм.

Разхождайки се измежду останалото от тези трагични и славни времена, не е мъчно да си представим по какъв начин тук са живели към 2 хиляди души, подчинени на класово неравноправие. Развити били занаяти като грънчарство, обработка на камък, метал, кост и стъкло. Част от българите населявали външния град, а елитът - добре укрепеното сърце на феодален Шумен. В цитаделата са били покоите на шефа на крепостта.

Откриваме сносно непокътната щерна. Ако се чудите какви е това - тези водоеми са били основни за водоснабдяването на града.

Шуменската цитадела пада в ръцете на османците през 1388 година. Половин век по-късно е разрушена. Животът обаче се придвижва в подножието на платото и дава началото на сегашен Шумен.

Крепостта е измежду най-запазените до съвременността в България. Едно от историческите съкровища на Североизтока.

Нова телевизия, „ Събуди се "

Източник: cross.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР