Православната църква се подготвя да посрещне утрешния велик празник -

...
Православната църква се подготвя да посрещне утрешния велик празник -
Коментари Харесай

Православната църква се подготвя да посрещне утрешния велик празник - Богоявление

Православната черква се приготвя да посрещне утрешния популярен празник - Богоявление.

Той е възпоменание за кръщението на Христос във водите на река Йордан, при което за света се открива осезаемо троичността на Бог.

В богослужебната традиция днешният ден преди празника се свързва с последованието на Великия водосвет. Той се служи единствено два пъти през годината - през днешния ден, в навечерието на Богоявление, и на следващия ден на самия празник.

Народът ни е нарекъл днешния ден " Водици ".

Още за предпразничното въодушевление, упования и църковни служби е репортажът на нашата репортерка във Враца Ива Антонова.

" Тогава с наслада ще черпите вода от изворите на избавление, и ще кажете в него ден: славете Господа, призовавайте името Му; разгласяйте сред народите делата Му; напомняйте, че името Му е велико; пейте Господу, тъй като Той е направил нещо велико - дано знаят това по цяла земя. " (Ис. 12:3-5) - За съкровеното старозаветно очакване на обещаното освещаване човешката природа, развалена от прегрешението, приказва гласът на Църквата в навечерието на Богояление. Утрешният популярен празник на Господнето Кръщение е предшестван от богослужения, разкриващи с оракулски и апостолски четива неговия смисъл и значителност.

" Яви се Божията берекет, избавителна за всички индивиди " - свидетелства ап. Павел и разкрива, че тя " ни учи, да отхвърлим нечестието и светските похоти, да живеем целомъдрено, праведно и благочестиво в настоящия век, и да чакаме да се сбъдне блажената вяра, и да се яви славата на великия Бог и Спасител наш Иисус Христос, Който даде Себе Си за нас, с цел да ни избави от всяко безвластие и ни очисти, с цел да Му бъдем народ определен, ревнив към положителни каузи. " (Тит. 2:11-14)

Още от дълбока християнска античност Кръщението Господне носи името Богоявление. Нарича се по този начин, тъй като когато свети Йоан Предтеча кръстил в йорданските води 30 годишния Иисус, небесата се отворили и върху него в облик на гълъб слязъл светия Дух, а от горната страна прозвучал Божият глас, че Христос е Неговият любим наследник, върху който е Неговото снизхождение. Така се открива на света една велика загадка, единствено загатвана и предчувствана във времената на Стария завет, а точно - троичността на Бог. Йорданското събитие явява осезателно Светата Троица: Бог Отец като глас от небето, Бог Син - Въплътеното Слово, приело човешко Кръщение и Бог Дух Свети - Снизходил над Кръщавания. Именно тези богословски истини възвестява и едно от главните празнични песнопениия - богоявленския тропар, който и през днешния ден звучи в храмовете по време на богослужението в навечерието на празника.

Събитието на Господнето Кръщение е оставило ярка диря в богослужебната традиция и с едно от най-тържествените последования в църковните служби, а точно Великия водосвет. Той е възпоменание за освещаването на цялото водно естество посредством потапянето в река Йордан на въплътения Бог. Още от XII век в църквата е одобрено, Велик водосвет да се прави два пъти в годината: на следващия ден на Богоявление и през днешния ден в навечерието на празника, на Водици. По време на това последование се освещава вода, която вярващите одобряват за здраве и душевно ликвидиране. Затова въпреки и не толкоз претъпкани като на Йордановден още през днешния ден в храмовете се събират доста вярващи.

Като част от подготовката за утрешния огромен Богоявленски празник, през днешния ден на Водици църквата е отредила пост.

Източник: БНР

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР