Православна църква днес почита паметта на Свети Йоан Златоуст –

...
Православна църква днес почита паметта на Свети Йоан Златоуст –
Коментари Харесай

13 ноември – Почитаме паметта на Свети Йоан Златоуст

Православна черква през днешния ден уважава паметта на Свети Йоан Златоуст – един от тримата „ светители “ – „ космополитен учители “, просветител и богослов, оставил най-голямото по размер богословско творчество в Източната черква.

На днешния ден се възпоменава тържественото връщане на светите му мощи на 27 януари 438 година от Комана в Цариград и полагането им в църквата „ Св. Апостоли “, където била заровена и причинителката на неговите премеждия, императрица Евдоксия, брачна половинка на източния император Аркадий.

Босфорът почернял от лодките на посрещачите, както било и при връщането на светителя от първото изгнание. Синът и дъщерята на Аркадий и Евдоксия – Теодосий ІІ и сестра му Пулхерия се молели пред гробницата на св. Йоан Златоуст за опрощаването на техните родители. През време на Латинската империя светите му мощи били отнесени в Рим и в този момент почиват в катедралата „ Св. Петър “.

Житие на Свети Йоан Златоуст

 Свети Йоан Златоуст 13 ноември – Почитаме паметта на Свети Йоан Златоуст

Свети Йоан Златоуст е една от най-значимите персони в историята на православната черква, един от тримата „ космополитен учители “, наедно с Василий Велики Кесарийски и Григорий Богослов. Забележителен просветител и богослов, той е оставил най-голямото по размер богословско творчество в Източната черква. Йоан Златоуст е канонизиран за светец през 438 година Празникът му се празнува всяка година на 13 ноември.
Роден е в Антиохия в гръко-сирийско знатно семейство.

Първоначално Йоан учи в родния си град, а по-късно сладкодумство и философия в Атина. Покръстен е в 369 година През 381 година получава ранг дякон, в 386 година – презвитер. Оттогава славата му пораства и е наименуван „ Златоуст “ поради неговото сладкодумство. По това време написа поредицата проповеди „ Срещу евреите “, която слага началото на антиюдаистичната традиция в християнската черква.

Неговата смела и безпристрастна проповед му печели приживе доста врагове – както измежду ръководещата аристокрация, по този начин и някои църковни кръгове. Три пъти е бил изпращан на заточения. До края на живота си св. Йоан Златоуст е жертва на църковни интриги и гонене, само че не приключва своята мисионерска и проповедническа активност. Почива в изгнание на 14 септември 407 година в година Комана Понтика.

Какво е литературното завещание на Свети Йоан Златоуст?

 Свети Йоан Златоуст 13 ноември – Почитаме паметта на Свети Йоан Златоуст

Литературното завещание на Свети Йоан Златоуст – трактати, писма (около 240) и проповеди, е колосално. Съхранили са се повече от 1900 ръкописа с негови съчинения.

Поучения от Св. Йоан Златоуст

Колкото по-високо стоиш, толкоз повече се смирявай. Когато се изкачваш на височината, тогава би трябвало доста да внимаваш да не паднеш.

Ние радваме дявола не толкоз, когато бъркаме, колкото когато се отчайваме.

За лична погибел се държи и хвали със законите оня, който нелегално изисква съблюдаване на законите. Учи глупците, като се съобразяваш, доколкото е допустимо, с природата им, тогава може би, в краен случай да ги направиш благоразумни.

Пази се да не бъдеш излъган от суетна популярност – тя е бездна за лимитираните мозъци. Като вършиш положително, старай се да постоянствуваш в него, тъй като преходът към зло е дребен и бърз. Обуздай смеха и слагай лимит на гнева, изключително пък гледай с всички сили да отстраниш от себе си всякаква празна дума.

Нека нищо инцидентно не те смущава! Не викай тогова или оногова! Не тичай след сянка, тъй като човешката помощ е сянка. Иисуса, Комуто служиш, Иисуса викай непрекъснато! Не от количеството на дните, а от качеството на покаянието се ражда спасението.

Богохулството не понижава Божието великолепие и по тази причина не би трябвало да провокира гняв у теб. Който богохулства, той нанася рана на самия себе си.

Както този, който познава себе си, познава и всичко друго, по този начин и непознаващият себе си не може да разбере нищо друго.

Злото произлиза от безгрижието, от празнотата, от общуването със зли хора и от презрението към добродетелта.

Ако другарството с някого вреди и въвлича в непочтеност, даже това да са родителите ти, бягай от тях.

Коренът и източникът, от който произлизат всички несгоди, е прекомерното себелюбие. Предалият се на тази пристрастеност не вижда даже и личните си каузи

Ако си пристигнал в Църквата да търсиш свети хора, направил си неточност. В Църквата би трябвало да търсиш единствено Бога.

Както индивидът, който гледа към слънцето, не прави светилото по-светло, а осветява личните си очи, по този начин и този, който уважава мъченика, не го прави по-славен, а получава от него освещаващо благословение.

Както пчелите подготвят меда, като събират нектар от доста и разнообразни цветове, само че му придават един усет, по този начин и ние дано се употребяваме от меда на отците, събиран в друго време, само че съдържащ една и съща берекет и едно духовно обучение.

Мислим, че Бог ни гледа от горната страна, а той ни вижда от вътрешната страна.

В този свят всеки от нас е пасажер. Единственото благосъстояние, което отнасяме със себе си, са благочестието и добродетелта.

Във времена на прелъщение слабият търси виновника, мощният търси Бога.

Не единствено освобождението от греховете те прави свят, само че също по този начин наличието на Светия Дух и благосъстоянието на положителни каузи.

Родители, които не се грижат за възпитаването на децата в добродетели, са по-лоши от детеубийците, тъй като погубват душите им.

Нека не се учудваме на актуалните богатства, с цел да се удивляваме на бъдещите, или по-точно – да стартираме да се удивляваме на бъдещите, с цел да не се учудваме на актуалните.

Търси бъдещите богатства и ще получиш настоящите; не търси забележимите – и безусловно ще ги получиш.

Защо почитаме св. Йоан Златоуст?

 Свети Йоан Златоуст 13 ноември – Почитаме паметта на Свети Йоан Златоуст

Свети Йоан Златоуст е една от най-почитаните персони в историята на Православната черква, и то с право. Неговото значение и аргументите за почитанието му са многопластови:

Великолепен просветител и богослов: Златоуст е бил талантлив с извънреден гений за сладкодумство, което му е разрешавало да доближи до сърцата на хората и да им изясни комплицираните богословски истини по понятен и наличен метод. Неговите проповеди са били извънредно известни и са оказвали мощно влияние върху слушателите му.

Богато и разнообразно творчество: Той е оставил след себе си голямо литературно завещание, включващо проповеди, тълкувания на Светото Писание, писма и други богословски творби. Тези текстове са скъп източник на знание за християнската религия и не престават да бъдат изучавани и през днешния ден.

Застъпник за обществената правдивост: Златоуст е бил освен богослов, само че и буен бранител на обществената правдивост. Той е остро подлагал на критика богатите и властни, призовавайки ги да оказват помощ на бедните и страдащите.

Пример за християнски живот: Свети Йоан Златоуст е живял съгласно ученията, които е проповядвал. Неговият аскетичен метод на живот, неговата добрина и благосклонност към ближните са го трансформирали в образец за подражателство за всички християни.

Един от тримата светители-вселенски учители: Заедно със свети Василий Велики и свети Григорий Богослов, Златоуст е считан за един от най-великите учители на Православната черква. Неговите учения са оказали голямо въздействие върху развиването на християнската теория.

Как можем да почетем паметта му?

 Свети Йоан Златоуст 13 ноември – Почитаме паметта на Свети Йоан Златоуст

Има доста способи да почетем паметта на Свети Йоан Златоуст. Ето няколко оферти:

Молитва: Един от най-преките способи да изразим нашето почитание и да потърсим неговото покровителство е посредством молитва. Можем да се молим към него за помощ в разнообразни житейски обстановки, за подсилване на вярата ни и за прояснение на мозъка ни.

Четене на неговите творби: Неговите проповеди, тълкувания на Светото Писание и писма са извънредно скъп източник на мъдрост и. Чрез четенето им можем да се докоснем до неговия разум и да се обогатим духовно.

Участие в богослужения: Много църкви провеждат специфични богослужения в памет на свети Йоан Златоуст. Участието в тях е превъзходен метод да се приобщим към църковната общественост и да отпразнуваме неговия празник.

Изследване на неговия живот и дело: За да разберем по-добре смисъла на свети Йоан Златоуст, можем да учим неговото житие, историческия подтекст, в който е живял, и неговото богословско завещание.

Споделяне на неговите учения с други хора: Можем да споделяме с околните си и с други хора мисли и цитати от неговите творби, които са ни създали усещане.

Стремеж към възстановяване на себе си: Свети Йоан Златоуст е бил образец за християнски живот. Като се стремим да живеем съгласно неговите учения, ние почитаме неговата памет и се приближаваме към Бога.

Подкрепа на църковни начинания: Можем да подкрепим разнообразни църковни начинания, които са въодушевени от ученията на свети Йоан Златоуст, като да вземем за пример благотворителни акции или просветителни стратегии.

Защо е значимо да почитаме паметта на светците?

 Свети Йоан Златоуст 13 ноември – Почитаме паметта на Свети Йоан Златоуст

Почитането на паметта на светците е надълбоко вкоренена традиция в Православието и има няколко значими аспекта:

1. Пример за подражателство:

Живот, отдаден на Бога: Светците са живели живот, напълно предан на Бога и на осъществяването на Неговата воля. Те са трансформирали евангелските учения в действителност в своя живот.

Божествена берекет: Смята се, че светците са били изключително благословени от Бога и са имали духовни блага, които са им разрешавали да правят чудеса и да оказват помощ на хората.

Вдъхновение за християнския живот: Чрез своите жития и каузи, светците ни демонстрират пътя към спасението и ни въодушевяват да се стремим към духовно съвършенство.

2. Молитвено покровителство:

Връзка с Бога: След гибелта си, светците не престават да живеят в наличието Божие и да се молят за нас.

Застъпници пред Бога: Смята се, че те имат изключително мощно въздействие върху Бога и могат да се застъпят за нас в молитвите ни.

Утеха и помощ: В сложни моменти, можем да се обърнем към светците за помощ и разтуха, като знаем, че те ще се застъпят за нас пред Бога.

3. Съхраняване на християнската традиция:

Памет за минали генерации: Почитането на светците ни оказва помощ да помним и да ценим наследството на християнската религия, предадено ни от нашите предшественици.

Предаване на вярата: Чрез житията и делата на светците, вярата се предава от потомство на потомство и се резервира жива.

Укрепване на църковната общественост: Общите празници и удостояване на светците укрепват единството и съпричастността в църковната общественост.

4. Символ на вярата:

Възможността за святост: Животът на светците ни демонстрира, че всеки човек може да реализира святост, без значение от своите недостатъци и грехове.

Вечният живот: Почитането на светците ни припомня за обещанието за безконечен живот и ни дава вяра за бъдещето.

Днес е значимо да почетем паметта на Свети Йоан Златоуст.

Източник: happywoman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР