Вицепремиерът Пулев: Правителството намери решение на кризата със застраховка „Гражданска отговорност“ на превозвачите
Правителството към този момент откри решение на рецесията със застраховка „ Гражданска отговорност “ посредством механизъм за краткотрайна държавна гаранция.
Тази мярка ще помогне за нормализиране на пазара, ще възвърне конкурентоспособността на българските превозвачи и ще ограничи спомагателния ценови напън върху крайните консуматори. Това сподели вицепремиерът и министър на стопанската система, вложенията и промишлеността Александър Пулев в предаването „ Панорама “ по Българска национална телевизия.
По думите му страната подхваща дейности и против нелоялните търговски практики и спекулативния напън върху цените на храните и горивата. Подготвени са законодателни промени, които плануват регламентирането на 33 нелоялни търговски практики, по които институциите и регулаторите ще могат да търсят отговорност от нелоялни участници на пазара.
Вицепремиерът разгласи, че следва да бъдат направени още редица решителни дейности от страна на страната във връзка със заварените структурни дефицити, трупани през последните години. Той уточни, че с негов автограф още в първия ден от мандата е прекратил всички заплащания от структури и организации под шапката на министерството, за да бъдат спрени противоречиви практики и разплащания.
„ Във всяка една конструкция имаше заложени бомби – отсрочени заплащания по публични поръчки, предплатени заплащания, индексации върху предплатени заплащания и разнообразни схеми, които трябваше да бъдат спрени “, съобщи икономическият министър. По думите му е била прекъсната процедура, обвързвана и с почти 68 млн. евро по линия на едно от сдруженията в стопанската система – „ Монтажи “ ЕАД, които са били планувани за индексации на непредоставена услуга, обвързвана с язовири.
Вицепремиерът Пулев акцентира, че тези дейности са предотвратили разходването на средства, които в този момент могат да бъдат ориентирани към поддръжка на жителите.
Той разгласи, че в идващите дни ще бъдат подхванати доста съществени дейности, като по към този момент е подготвен прелиминарен разбор на структурите в министерството. Вицепремиерът Пулев добави, че обществено ще показа данни за корупционни практики, които се случвали през последните години в структури на МИИИ.
„ Нещата са скандални и ние имаме нужната мощ, експертиза и благосклонност да търсим последици за всички тези злоупотреби “, съобщи той. Вицепремиерът Пулев беше безапелационен, че кабинетът ще предприеме и непопулярни ограничения за стабилизиране на обществените финанси и възобновяване на доверието в институциите. Като главен проблем той открои ниската покупателна дарба на жителите и продължаващите ценови несъответствия при съществени артикули и горива.
По мотив на наводненията Пулев съобщи: „ Държавата – това са хората. В този тежък миг активизираме целия запас в помощ на потърпевшите. “ Той добави, че е образуван спешен щаб, отпред с премиера и с присъединяване на министри, като институциите работят координирано за справяне със обстановката.
Вицепремиерът уточни още и положителните вести след визитата на делегацията, водена от премиера Румен Радев в Брюксел: възобновяване на 375 млн. евро по Плана за възобновяване и резистентност, прогрес по правосъдните промени и засилено доверие от европейските сътрудници.
„ Българският интерес не опонира на европейските цели. Имаме мощна политическа воля за промени и промяна на стопанската система към модел с висока добавена стойност “, съобщи той в отговор на въпрос за извършените срещи в последните дни с федералния канцлер на Германия Фридрих Мерц, с президента на Френската република Еманюел Макрон, с ръководителя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, с генералния секретар на НАТО Марк Рюте и с ръководителя на Европейския съвет Антонио Коща.
Тази мярка ще помогне за нормализиране на пазара, ще възвърне конкурентоспособността на българските превозвачи и ще ограничи спомагателния ценови напън върху крайните консуматори. Това сподели вицепремиерът и министър на стопанската система, вложенията и промишлеността Александър Пулев в предаването „ Панорама “ по Българска национална телевизия.
По думите му страната подхваща дейности и против нелоялните търговски практики и спекулативния напън върху цените на храните и горивата. Подготвени са законодателни промени, които плануват регламентирането на 33 нелоялни търговски практики, по които институциите и регулаторите ще могат да търсят отговорност от нелоялни участници на пазара.
Вицепремиерът разгласи, че следва да бъдат направени още редица решителни дейности от страна на страната във връзка със заварените структурни дефицити, трупани през последните години. Той уточни, че с негов автограф още в първия ден от мандата е прекратил всички заплащания от структури и организации под шапката на министерството, за да бъдат спрени противоречиви практики и разплащания.
„ Във всяка една конструкция имаше заложени бомби – отсрочени заплащания по публични поръчки, предплатени заплащания, индексации върху предплатени заплащания и разнообразни схеми, които трябваше да бъдат спрени “, съобщи икономическият министър. По думите му е била прекъсната процедура, обвързвана и с почти 68 млн. евро по линия на едно от сдруженията в стопанската система – „ Монтажи “ ЕАД, които са били планувани за индексации на непредоставена услуга, обвързвана с язовири.
Вицепремиерът Пулев акцентира, че тези дейности са предотвратили разходването на средства, които в този момент могат да бъдат ориентирани към поддръжка на жителите.
Той разгласи, че в идващите дни ще бъдат подхванати доста съществени дейности, като по към този момент е подготвен прелиминарен разбор на структурите в министерството. Вицепремиерът Пулев добави, че обществено ще показа данни за корупционни практики, които се случвали през последните години в структури на МИИИ.
„ Нещата са скандални и ние имаме нужната мощ, експертиза и благосклонност да търсим последици за всички тези злоупотреби “, съобщи той. Вицепремиерът Пулев беше безапелационен, че кабинетът ще предприеме и непопулярни ограничения за стабилизиране на обществените финанси и възобновяване на доверието в институциите. Като главен проблем той открои ниската покупателна дарба на жителите и продължаващите ценови несъответствия при съществени артикули и горива.
По мотив на наводненията Пулев съобщи: „ Държавата – това са хората. В този тежък миг активизираме целия запас в помощ на потърпевшите. “ Той добави, че е образуван спешен щаб, отпред с премиера и с присъединяване на министри, като институциите работят координирано за справяне със обстановката.
Вицепремиерът уточни още и положителните вести след визитата на делегацията, водена от премиера Румен Радев в Брюксел: възобновяване на 375 млн. евро по Плана за възобновяване и резистентност, прогрес по правосъдните промени и засилено доверие от европейските сътрудници.
„ Българският интерес не опонира на европейските цели. Имаме мощна политическа воля за промени и промяна на стопанската система към модел с висока добавена стойност “, съобщи той в отговор на въпрос за извършените срещи в последните дни с федералния канцлер на Германия Фридрих Мерц, с президента на Френската република Еманюел Макрон, с ръководителя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, с генералния секретар на НАТО Марк Рюте и с ръководителя на Европейския съвет Антонио Коща.
Източник: novinata.bg
КОМЕНТАРИ




