Кабинетът променя COVID плана: интензивните легла и болните медици ще са критерии за мерки
Правителството приготвя нов проект за справяне с вълната от Омикрон разновидността на ковид, която се чака да засегне България в цялостна мощ във втората половина на януари.
Ограничителни ограничения против COVID-19 ще се постановат не на национално равнище, а по области, като решенията за въвеждането им ще се взимат въз основата на комплекс от следени от управляващите знаци, най-важните от които са интензивните кревати в лечебните заведения, броят наранени медици и натиска над Спешната помощ. Учениците ще изоставен класните стаи единствено при положение, че се доближат сериозни равнища на запълване на лечебните заведения, които слагат в риск опцията за избавяне на болните.
Това се разбра от изказвания на премиера Кирил Петков и представители на здравните управляващи през днешния ден. Петков посочи, че през днешния ден документът е минал първото си разискване на постоянното съвещание на Министерския съвет и следва обособените ведомства да дадат бележките си по него. По информация на основния държавен здравен контрольор Ангел Кунчев се чака до края на седмицата проектът да бъде признат и да стартира да работи.
Кабинетът към този момент назначи нови консултативни органи, които да разискват ограниченията. До момента обаче министрите отказваха да разясняват с какви дейности изпълнителната власт обмисля ще ръководи задаващата се пета вълна на болест. Единствената индикация, че се приготвят промени, беше изказването на министъра на опазването на здравето проф. Асена Сербезова предходната седмица, че " не е съответен ". Депутатите от ръководещата коалиция пък препращаха към държавното управление с аргумента, че всички ограничения са в неговите пълномощия.
Не заболеваемостта, а интензивните кревати
От изказвания на здравния контрольор и на шефа на столичната Регионална здравна ревизия (РЗИ) Данчо Пенчев през днешния ден се разбра, че управляващите ще наблюдават голям брой знаци, само че от особена тежест ще са три: Интензивните кревати са най-крехката част на здравната система по време на вълна, тъй като не могат да се усилват бързо, изясни методът Кирил Петков в изявление за " Нова телевизия " през днешния ден. По думите му властта ще ръководи вълната въз основата на този знак, тъй като " дефицитът на кревати слага под риск живота на хората ". Това ще бъде и критерият, с цел да се стига до затваряне на стопанска система и на учебните заведения, акцентира Петков, който от предизборната акция досега непроменяемо повтаря, че затварянето би трябвало да е последното решение при нова вълна на ковид.
За разлика от до момента, не гледаме единствено заболеваемостта, макар че тя е доста значим знак, а тежестта - какъв брой са заетите легла( най-много в интензивните сектори)
Ангел Кунчев,
основен държавен здравен контрольор
Мерките: по области и на четири равнища
По думите на премиера управляващите вършат планове за четири стъпки на разнообразни по тежест ограничения по области при запълването на сред 50% и 80% от болничните кревати за интензивна грижа. До затваряне на обществените места ще се стига, когато са заети 80 на 100 от леглата. " Става дума не за съществуващите сега интензивни кревати, а за оптималния брой, които могат да бъдат открити по планове на страната ", посочи Ангел Кунчев.
В пика предходните талази лечебните заведения бяха задължени да отделят 10 на 100 от леглата си за лекуване на
COVID-19, като тези за интензивна грижа бяха малко над 1100. До момента оптималният брой заети интензивни кревати е бил 813. Той беше доближат на 9 април предходната година. Към днешна дата броят на заетите кревати е 580.
Математически модел за ранно предизвестие
Във вторник здравният министър Асена Сербезова съобщи, че въз основата на насъбраните до момента данни от Единната осведомителна система ще се прави на математическо моделиране и опит за прогнозиране за това по какъв начин ще протече новата вълна на COVID-19. По-късно Ангел Кунчев посочи, че са привлечени математици от Българската академия на науките, които да създадат формула, включваща повече индикатори, въз основата на която да се вършат прогнози за развиването на вълната.
Пред БНР Кирил Петков уточни, че се надява този модел да дава прогнози за няколко дни напред. Така хората и бизнесите в областите, където следва да бъдат наложени ограничения, без значение от тежестта им, ще имат време да се приготвят, сподели той.
Онлайн образование в краен случай, за дребните - почивка
Във всичките си изказвания през днешния ден министър председателят Кирил Петков акцентира, че приоритет на ръководството по време на новата коронавирусна вълна ще бъдат учениците и тяхното присъствено образование в клас. " Приоритетът е те да вървят на учебно заведение досега, в който това стартира да заплашва потенциала на здравната система ", изясни Петков и увери, че кабинетът има " доста логически и удобен метод " по какъв начин да работи, само че без да даде детайлности.
От изявлението му за БНР стана известно, че проектът планува последни да изоставен класните стаи учениците от 1 до 4 клас. Това ще става, когато в някоя област са запълнени 80 на 100 от леглата за интензивна болнична грижа. Обсъждахме с просветителния министър в тези случаи да се даде едноседмична почивка, само че не и да се връщаме към дълготрайно онлайн образование, тъй като то не дава положителните резултати, на които се надявахме, сподели Петков.
Премиерът посочи, че при по-ниската степен на запълване на леглата - 70%, децата от 1 до 4 клас ще продължат да вървят на учебно заведение, а по-големите ще би трябвало да се върнат онлайн. При 60% всички деца ще вървят на учебно заведение.
Пред медиите предходната седмица Асена Сербезова подсети, че преди да се пристъпи към отдалечено образование, може да " да се спрат извънкласните действия, визити на музеи, естествени обекти, допустимо е да се разиска мярка за по-често тестване, да се премине на сменно образование ". Това евентуално ще са ограниченията при най-ниския предел на запълване на интензивните кревати.
Според настоящите правила решението за отдалеченото образование е доста условно. В на Министерството на образованието е заложено да няма ограничавания за присъственото обучение при каквато и да е заболеваемост, стига да се вършат проби на учениците и учителите без документ за COVID-19, когато инфектираните в дадена община са над 250 на 100 хиляди население. За съпоставяне, съгласно формалните заболеваемостта в Столичната община към 12 януари е 1387 души.
Останалите ограничения за ръководство на вълната
Все още не е известно какви други ограничения планува държавният проект, който следва да бъде признат. Преди ден управляващите редуцираха продължителността на изолацията за заболели от COVID-19 и карантината за контактувалите с заболели. Те бяха понижени надлежно от 14 на 10 и от 10 на 7 дни, като получилите бустерна доза могат още след третия ден да си създадат PCR тест и при негативен резултат да изоставен домовете си.
В опит за стимулиране на имунизационната акция кабинетът стартира да изплаща по 75 лева на хората над 65-годишна възраст, които се ваксинират. Засега няма индикации да се приготвят тласъци за хората под тази възраст, с изключение на апелите на премиера за имунизиране.
В някои области, като София, първата стъпка към ограничавания беше ". Според зам.-министъра на опазването на здравето Георги Йорданов следва да се усилят Коронавирус зоните в диагностично-консултативните центрове, където се вършат проучвания, прегледи и. (Списък вижте )
Засега депутатите от ръководещата коалиция, в която влизат " Продължаваме промяната ", " Българска социалистическа партия за България ", " ИТН " и " Демократична България ", не са възнамерявали общи законодателни дейности, свързани с Коронавирус рецесията, сподели инспекция на " Дневник ". Синхронизирането е наложително съгласно съдружното съглашение, което планува четирите обединения да координират законодателната си активност и ще внасят дружно законопроектите си в Народното събрание ".
Заявката на премиера Кирил Петков, дадена в, че за издаване на подправен Коронавирус документ " ще се върви в пандиза ", към този момент не е намерила законодателно изражение. Председателят на здравната комисия Антон Тонев ( " Продължаваме промяната " ) разяснява пред " Дневник ", че и в сегашната законова уредба са планувани наказания за хора, които издават документи с погрешно наличие. " Те могат да бъдат разширени с правила като административна санкция и наказване, само че това ще бъде разисквано от нашите адвокати ", сподели Тонев пред " Дневник ", като посочи, че към този момент тематиката не е коментирана в парламентарната група.
Пред " Дневник " представител на " Демократична България " разяснява, че счита да възобнови критериите за въвеждане на ограниченията да се запишат в Закона за здравето, тъй че осъществяването им да стане наложително, а не както е в този момент, пожелателно.
Всичко, което би трябвало да знаете за:
Ограничителни ограничения против COVID-19 ще се постановат не на национално равнище, а по области, като решенията за въвеждането им ще се взимат въз основата на комплекс от следени от управляващите знаци, най-важните от които са интензивните кревати в лечебните заведения, броят наранени медици и натиска над Спешната помощ. Учениците ще изоставен класните стаи единствено при положение, че се доближат сериозни равнища на запълване на лечебните заведения, които слагат в риск опцията за избавяне на болните.
Това се разбра от изказвания на премиера Кирил Петков и представители на здравните управляващи през днешния ден. Петков посочи, че през днешния ден документът е минал първото си разискване на постоянното съвещание на Министерския съвет и следва обособените ведомства да дадат бележките си по него. По информация на основния държавен здравен контрольор Ангел Кунчев се чака до края на седмицата проектът да бъде признат и да стартира да работи.
Кабинетът към този момент назначи нови консултативни органи, които да разискват ограниченията. До момента обаче министрите отказваха да разясняват с какви дейности изпълнителната власт обмисля ще ръководи задаващата се пета вълна на болест. Единствената индикация, че се приготвят промени, беше изказването на министъра на опазването на здравето проф. Асена Сербезова предходната седмица, че " не е съответен ". Депутатите от ръководещата коалиция пък препращаха към държавното управление с аргумента, че всички ограничения са в неговите пълномощия.
Не заболеваемостта, а интензивните кревати
От изказвания на здравния контрольор и на шефа на столичната Регионална здравна ревизия (РЗИ) Данчо Пенчев през днешния ден се разбра, че управляващите ще наблюдават голям брой знаци, само че от особена тежест ще са три: Интензивните кревати са най-крехката част на здравната система по време на вълна, тъй като не могат да се усилват бързо, изясни методът Кирил Петков в изявление за " Нова телевизия " през днешния ден. По думите му властта ще ръководи вълната въз основата на този знак, тъй като " дефицитът на кревати слага под риск живота на хората ". Това ще бъде и критерият, с цел да се стига до затваряне на стопанска система и на учебните заведения, акцентира Петков, който от предизборната акция досега непроменяемо повтаря, че затварянето би трябвало да е последното решение при нова вълна на ковид.
За разлика от до момента, не гледаме единствено заболеваемостта, макар че тя е доста значим знак, а тежестта - какъв брой са заетите легла( най-много в интензивните сектори)
Ангел Кунчев,
основен държавен здравен контрольор
Мерките: по области и на четири равнища
По думите на премиера управляващите вършат планове за четири стъпки на разнообразни по тежест ограничения по области при запълването на сред 50% и 80% от болничните кревати за интензивна грижа. До затваряне на обществените места ще се стига, когато са заети 80 на 100 от леглата. " Става дума не за съществуващите сега интензивни кревати, а за оптималния брой, които могат да бъдат открити по планове на страната ", посочи Ангел Кунчев.
В пика предходните талази лечебните заведения бяха задължени да отделят 10 на 100 от леглата си за лекуване на
COVID-19, като тези за интензивна грижа бяха малко над 1100. До момента оптималният брой заети интензивни кревати е бил 813. Той беше доближат на 9 април предходната година. Към днешна дата броят на заетите кревати е 580.
Математически модел за ранно предизвестие
Във вторник здравният министър Асена Сербезова съобщи, че въз основата на насъбраните до момента данни от Единната осведомителна система ще се прави на математическо моделиране и опит за прогнозиране за това по какъв начин ще протече новата вълна на COVID-19. По-късно Ангел Кунчев посочи, че са привлечени математици от Българската академия на науките, които да създадат формула, включваща повече индикатори, въз основата на която да се вършат прогнози за развиването на вълната.
Пред БНР Кирил Петков уточни, че се надява този модел да дава прогнози за няколко дни напред. Така хората и бизнесите в областите, където следва да бъдат наложени ограничения, без значение от тежестта им, ще имат време да се приготвят, сподели той.
Онлайн образование в краен случай, за дребните - почивка
Във всичките си изказвания през днешния ден министър председателят Кирил Петков акцентира, че приоритет на ръководството по време на новата коронавирусна вълна ще бъдат учениците и тяхното присъствено образование в клас. " Приоритетът е те да вървят на учебно заведение досега, в който това стартира да заплашва потенциала на здравната система ", изясни Петков и увери, че кабинетът има " доста логически и удобен метод " по какъв начин да работи, само че без да даде детайлности.
От изявлението му за БНР стана известно, че проектът планува последни да изоставен класните стаи учениците от 1 до 4 клас. Това ще става, когато в някоя област са запълнени 80 на 100 от леглата за интензивна болнична грижа. Обсъждахме с просветителния министър в тези случаи да се даде едноседмична почивка, само че не и да се връщаме към дълготрайно онлайн образование, тъй като то не дава положителните резултати, на които се надявахме, сподели Петков.
Премиерът посочи, че при по-ниската степен на запълване на леглата - 70%, децата от 1 до 4 клас ще продължат да вървят на учебно заведение, а по-големите ще би трябвало да се върнат онлайн. При 60% всички деца ще вървят на учебно заведение.
Пред медиите предходната седмица Асена Сербезова подсети, че преди да се пристъпи към отдалечено образование, може да " да се спрат извънкласните действия, визити на музеи, естествени обекти, допустимо е да се разиска мярка за по-често тестване, да се премине на сменно образование ". Това евентуално ще са ограниченията при най-ниския предел на запълване на интензивните кревати.
Според настоящите правила решението за отдалеченото образование е доста условно. В на Министерството на образованието е заложено да няма ограничавания за присъственото обучение при каквато и да е заболеваемост, стига да се вършат проби на учениците и учителите без документ за COVID-19, когато инфектираните в дадена община са над 250 на 100 хиляди население. За съпоставяне, съгласно формалните заболеваемостта в Столичната община към 12 януари е 1387 души.
Останалите ограничения за ръководство на вълната
Все още не е известно какви други ограничения планува държавният проект, който следва да бъде признат. Преди ден управляващите редуцираха продължителността на изолацията за заболели от COVID-19 и карантината за контактувалите с заболели. Те бяха понижени надлежно от 14 на 10 и от 10 на 7 дни, като получилите бустерна доза могат още след третия ден да си създадат PCR тест и при негативен резултат да изоставен домовете си.
В опит за стимулиране на имунизационната акция кабинетът стартира да изплаща по 75 лева на хората над 65-годишна възраст, които се ваксинират. Засега няма индикации да се приготвят тласъци за хората под тази възраст, с изключение на апелите на премиера за имунизиране.
В някои области, като София, първата стъпка към ограничавания беше ". Според зам.-министъра на опазването на здравето Георги Йорданов следва да се усилят Коронавирус зоните в диагностично-консултативните центрове, където се вършат проучвания, прегледи и. (Списък вижте )
Засега депутатите от ръководещата коалиция, в която влизат " Продължаваме промяната ", " Българска социалистическа партия за България ", " ИТН " и " Демократична България ", не са възнамерявали общи законодателни дейности, свързани с Коронавирус рецесията, сподели инспекция на " Дневник ". Синхронизирането е наложително съгласно съдружното съглашение, което планува четирите обединения да координират законодателната си активност и ще внасят дружно законопроектите си в Народното събрание ".
Заявката на премиера Кирил Петков, дадена в, че за издаване на подправен Коронавирус документ " ще се върви в пандиза ", към този момент не е намерила законодателно изражение. Председателят на здравната комисия Антон Тонев ( " Продължаваме промяната " ) разяснява пред " Дневник ", че и в сегашната законова уредба са планувани наказания за хора, които издават документи с погрешно наличие. " Те могат да бъдат разширени с правила като административна санкция и наказване, само че това ще бъде разисквано от нашите адвокати ", сподели Тонев пред " Дневник ", като посочи, че към този момент тематиката не е коментирана в парламентарната група.
Пред " Дневник " представител на " Демократична България " разяснява, че счита да възобнови критериите за въвеждане на ограниченията да се запишат в Закона за здравето, тъй че осъществяването им да стане наложително, а не както е в този момент, пожелателно.
Всичко, което би трябвало да знаете за:
Източник: dnevnik.bg
КОМЕНТАРИ