Правителството определи дните на религиозните празници през 2018 г. на

...
Правителството определи дните на религиозните празници през 2018 г. на
Коментари Харесай

Ясни са датите на религиозните празници през 2018 г. на вероизповеданията, различни от източноправославното

Правителството дефинира дните на религиозните празници през 2018 година на вероизповеданията, разнообразни от източноправославното, оповестиха от държавната пресслужба.

Датите са съгласувани с управленията на религиозните общности в България. Съгласно Кодекса на труда и Закона за държавния чиновник, чиновниците и служащите от тези вероизповедания могат да употребяват по собствен избор част от платения си годишен или неплатен отпуск за религиозните празници.

Празниците на Католическата черква у нас са 2 април – вторият ден от Великден, 29 юни – „ Св. Св. Апостоли Петър и Павел”, 1 ноември – „ Вси Светии”, и 8 декември – Непорочното зачатие на Света Богородица.

Мюсюлманското изповедание ще означи Рамазан байрам на 14 и 15 юни, Курбан байрам на 20-22 август и Рождението на Мохамед на 19 ноември.

За религиозната общественост на евреите празниците са на 31 март – Песах, на 20 и 21 май – Шавуот, 10 септември – Рош Ашана, 19 септември – Йом Кипур, и Сукот – на 24 септември.

Арменската апостолическа православна черква ще чества Рождество Христово на 6 януари, Сретение Господне – на 14 февруари, Цветница – на 25 март, Възкресение Христово – на 1 април, Кръстовден – на 16 септември и Преображение Господне – на 8 юли.

Празничните и почивните дни за обществото „ Бяло братство” са 22 март – Ден на пролетното равноденствие, Рождението на Учителя Петър Дънов – 12 юли, Съборните дни – 19, 20 и 21 август, и Денят на кончината на Учителя – 27 декември.

Последователите на Църквите на адвентистите от Седмия ден имат разполагаем шест съботни дни, в случай че съгласно трудовия им или длъжностен контракт са задължени да работят в тези дни.

Свидетелите на Йехова в България означават Възпоминанието за гибелта на Исус Христос на 31 март и Конгресните дни на 5-8 юли, а
празникът за евангелските църкви е Денят на реформацията – 31 октомври

Обществото за Кришна схващане отбелязва Гаура Пурнима на 1 март, Рама Навами на 25 март, Нарасимха Чатурдаши на 28 април, Ратха Ятра – на 16 септември, Кришна Джанмащами на 3 септември.

Последователите на Диамантен път на будизма – България, ще честват на 29 май Весак – ден на раждането, просветлението и паранирваната на Буда Шакямуни.

Будистката общественост в България отбелязва Деня на Буда на 29 май, Нова година на 31 януари, Денят Дхарма на 27 юли и Денят Бодхи на 8 декември.

Празниците на Бахайската общественост са Нау-Руз – 21 март, Резван – 21 април, Декларацията на Баб – 25 май, Възнесението на Бахаулла – 29 май, Мъченическата гибел на Баб – 10 юни, и Рождението на Бахаулла – 10 ноември.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР