Николай Василев за мерките на кабинета в подкрепа на бизнеса: Планината роди мишка
Правителството не би трябвало да прави нищо, само че то е в предизборна акция и взе участие в нея, съобщи той
Помощта от страната за бизнеса и потребителите поради по-високите цени на горивата и всички отблясъци върху стопанската система ни от войната в Близкия изток се трансформира в тематика на седмицата. Служебната власт разгласи, че ще подкрепи засегнатите браншове със 100 млн. евро.
" Като представител на българския бизнес, тъй като и аз с това се занимавам, не се нуждая от такава поддръжка от страната. Сега, обаче, аз няма да приказвам за себе си, а за милиони български жители. Не съм почитател на това, което се случва. Първо, какъв брой дни или седмици държавното управление единствено с това се занимава и най-после планината роди мишка ", разяснява икономистът и някогашен вицепремиер и министър на стопанската система Николай Василев по БТВ.
На въпроса дали страната би трябвало да подкрепя, Василев беше безапелационен: " Аз въобще не считам, че страната би трябвало да прави каквото и да е ".
Той напомни и исторически подтекст:
" Имаше времена с евро и 80 цента (цена на горивата). Аз си припомням доста далечната 2008 година, когато приходите бяха евентуално 4 пъти по-ниски от в този момент, а горивото беше по-скъпо от в този момент. И какво се е случило? Ако примерно 6 месеца по ред горивото стане 3-4-5 евро, тогава страната би трябвало да стартира да раздава пари. В момента - нищо ".
Според него, в случай че има едноцифрена инфлация, както е до момента, държавното управление няма потребност да прави нищо. " Служебните държавни управления не би трябвало да се занимават със обществена политика и с всеобщи промени ".
" Правителството, съгласно мен, се намира в предизборна акция и взе участие в нея ", сподели Василев.
Относно настояванията на бизнеса за повече помощ, той уточни:
" Уважавам българския бизнес и съм част от него. И постоянно съм подкрепял политики в отбрана на бизнеса, само че не тези. България не е бедничка страна. Как управляваш бизнес, в случай че няколко седмици малко е поскъпнал бензинът и ти към този момент пищиш, че ще фалираш, в случай че някой не ти заплати всичко? Какво е този бизнес? "
" Който купува петрол, като да вземем за пример рафинерията, превозвачите и останалите, може да купи фючърси, форуърди или варианти. Означава да си купиш напред по-евтин нефт. Ако цените станат 200 $, което съгласно мен няма да се случи, ти към този момент си купил на ниска цена нефт. Това трябваше да направи държавното управление ", счита Николай Василев.
По отношение на опасенията за нарастване на цените за крайния консуматор той добави:
" Всичкото това е стихия в чаша вода и ненужно губене на публичната сила за несъществени въпроси ".
" Ама ние с вас, до момента в който се пенсионираме ли, страната ще заплаща тока на бизнеса? Т.е. в пазарна стопанска система страната постоянно ще заплаща сметките за ток. Защо? Ако новата цена на тока е новото обикновено, частният бранш, в случай че обича, да се приспособи, да си понижи потреблението на ток, да употребява нощна цена, да направи енергийна успеваемост ", предложи икономистът.
" Държавата да престане да бъде комунистическа майка-хранилница, да заплаща всичко на всички, да сътвори условия за вложения, стопански напредък, за основаване на работни места и да се разсъни за демографските проблеми ", добави Николай Василев.
Помощта от страната за бизнеса и потребителите поради по-високите цени на горивата и всички отблясъци върху стопанската система ни от войната в Близкия изток се трансформира в тематика на седмицата. Служебната власт разгласи, че ще подкрепи засегнатите браншове със 100 млн. евро.
" Като представител на българския бизнес, тъй като и аз с това се занимавам, не се нуждая от такава поддръжка от страната. Сега, обаче, аз няма да приказвам за себе си, а за милиони български жители. Не съм почитател на това, което се случва. Първо, какъв брой дни или седмици държавното управление единствено с това се занимава и най-после планината роди мишка ", разяснява икономистът и някогашен вицепремиер и министър на стопанската система Николай Василев по БТВ.
На въпроса дали страната би трябвало да подкрепя, Василев беше безапелационен: " Аз въобще не считам, че страната би трябвало да прави каквото и да е ".
Той напомни и исторически подтекст:
" Имаше времена с евро и 80 цента (цена на горивата). Аз си припомням доста далечната 2008 година, когато приходите бяха евентуално 4 пъти по-ниски от в този момент, а горивото беше по-скъпо от в този момент. И какво се е случило? Ако примерно 6 месеца по ред горивото стане 3-4-5 евро, тогава страната би трябвало да стартира да раздава пари. В момента - нищо ".
Според него, в случай че има едноцифрена инфлация, както е до момента, държавното управление няма потребност да прави нищо. " Служебните държавни управления не би трябвало да се занимават със обществена политика и с всеобщи промени ".
" Правителството, съгласно мен, се намира в предизборна акция и взе участие в нея ", сподели Василев.
Относно настояванията на бизнеса за повече помощ, той уточни:
" Уважавам българския бизнес и съм част от него. И постоянно съм подкрепял политики в отбрана на бизнеса, само че не тези. България не е бедничка страна. Как управляваш бизнес, в случай че няколко седмици малко е поскъпнал бензинът и ти към този момент пищиш, че ще фалираш, в случай че някой не ти заплати всичко? Какво е този бизнес? "
" Който купува петрол, като да вземем за пример рафинерията, превозвачите и останалите, може да купи фючърси, форуърди или варианти. Означава да си купиш напред по-евтин нефт. Ако цените станат 200 $, което съгласно мен няма да се случи, ти към този момент си купил на ниска цена нефт. Това трябваше да направи държавното управление ", счита Николай Василев.
По отношение на опасенията за нарастване на цените за крайния консуматор той добави:
" Всичкото това е стихия в чаша вода и ненужно губене на публичната сила за несъществени въпроси ".
" Ама ние с вас, до момента в който се пенсионираме ли, страната ще заплаща тока на бизнеса? Т.е. в пазарна стопанска система страната постоянно ще заплаща сметките за ток. Защо? Ако новата цена на тока е новото обикновено, частният бранш, в случай че обича, да се приспособи, да си понижи потреблението на ток, да употребява нощна цена, да направи енергийна успеваемост ", предложи икономистът.
" Държавата да престане да бъде комунистическа майка-хранилница, да заплаща всичко на всички, да сътвори условия за вложения, стопански напредък, за основаване на работни места и да се разсъни за демографските проблеми ", добави Николай Василев.
Източник: dnesplus.bg
КОМЕНТАРИ




