Правителството на Словакия одобри споразумение в областта на отбраната със

...
Правителството на Словакия одобри споразумение в областта на отбраната със
Коментари Харесай

Словакия одобри военно споразумение със САЩ

Правителството на Словакия утвърди съглашение в региона на защитата със Съединени американски щати, което дефинира рамката за евентуално потребление на нейните военновъздушни бази от нейния сътрудник в НАТО, само че не води до никакви съответни разполагания на сили, осведоми " Ройтерс ".

Споразумението, което съгласно словашкото държавно управление следва сходни контракти на 23 други страни от НАТО, в това число всички тези по източната граница на алианса, към момента се нуждае от автограф от президента и ратификация от Народното събрание на страната.

" Това е значим знак, че държавното управление работи отговорно във връзка с външната политика, политиката на сигурност и защитата ", посочи словашкият външен министър Иван Корчок на конференция.

Съгласно съглашението Съединени американски щати ще могат да употребяват уреди в две словашки летища в Шлиач и Малачки, до момента в който всички съответни проекти ще бъдат предмет на следващи съглашения. Словакия ще получи 100 млн. $ американско финансиране.

Корчок означи пред репортерите, че дебатът за съглашението е бил изпълнен с дезинформация. Всяко бъдещо евентуално наличие на каквито и да е войски ще предстои на утвърждение от държавното управление и Народното събрание, увери той.

Словакия споделя източната си граница с Украйна, която е в центъра на напрежението сред НАТО и Русия през последните няколко години.

Русия окупира полуостров Крим от Украйна през 2014 година и от този момент подкрепяните от Русия сепаратисти се бият с украински войски в източната област Донбас във война, при която починаха към 15 000 души. През последните месеци Русия струпа войски покрай границата си с Украйна.

Плановете на Словакия да подпише съглашението бяха подложени на рецензия от опозицията в страната, която по-рано участваше в подготовката на контракта, когато беше в държавното управление. Бившият министър председател Роберт Фицо съобщи, че неговата партия " Смер " нямало да го поддържа в Народното събрание и желала референдум по въпроса.

Главният прокурор на страната също го разкритикува, базирайки се на правни учредения, само че министрите настояха, че съглашението е в сходство със съществуващото словашко законодателство.
Източник: fakti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР