Правителството на САЩ заяви, че до 2050 г. ще добави

...
Правителството на САЩ заяви, че до 2050 г. ще добави
Коментари Харесай

Енергиен обрат: САЩ се готвят да утроят производството на ядрена енергия до 2050 година

Правителството на Съединени американски щати съобщи, че до 2050 година ще добави 200 GW нови нуклеарни мощности, което ще утрои настоящия потенциал на бранша. За да се реализира това, ще бъдат издигнати стотици реактори – огромни, дребни модулни и микрореактори, както и енергоблокове от потомство III+ и IV с водно изстудяване. До 2035 година Съединени американски щати чакат да разполагат с 35 GW мощности в употреба или в развой на създаване, а до 2040 година да усилят мощността си до 15 GW годишно. Особено внимание се отделя на построяването на реактори в в този момент съществуващите нуклеарни и към този момент затворени въглищни централи, което ще спомогне за понижаване на разноските и опазване на работните места.

До 2035 година се възнамерява да бъдат въведени в употреба или в развой на създаване общо 35 GW нови нуклеарни енергоблокове. След това темповете на строителство би трябвало да се усилят до 15 GW годишно до 2040 година, с цел да се задоволи както вътрешното, по този начин и световното търсене. Всичко това ще направи задачата от 200 GW по-постижима до 2050 година

Съединени американски щати имат намерение да построят нови огромни реактори, дребни модулни и микрореактори и да рестартират съществуващи реактори. В момента в страната работят 94 реактора. Това са най-вече гигаватни леководни централи, захранвани с гориво от нискообогатен уран (LEU, low-enriched uranium fuel).

Нови огромните реактори ще бъдат построени на към този момент съществуващи площадки. Анализът на 54 настоящи и 11 закрити атомни електроцентрали сподели, че 41 от тях са подобаващи за разполагане на нови мощности с мощ до 60 GW. Много от тези площадки в началото са били проектирани за няколко реактора, само че единствено един от тях работи в този режим.

В допълнение към огромните реактори Съединени американски щати интензивно създават дребни модулни реактори. Съществуващите площадки на атомни електроцентрали и неотдавна затворените въглищни електроцентрали се преглеждат като доста перспективни места за тези нови блокове. По данни на Министерството на енергетиката на Съединени американски щати към 80% от 400-те някогашни въглищни електроцентрали са подобаващи за новите дребни модулни реактори. Министерството на защитата на Съединени американски щати също възнамерява да построи микрореактори за армията, военновъздушните сили и военноморските сили.

Този преход от въглищна към нуклеарна сила е изключително преференциален, защото употребява съществуващата инфраструктура. Той освен понижава разноските за създаване на нови електроцентрали, само че и резервира работните места в районите, където се затварят въглищни електроцентрали.

За да се реализира въглеродна индиферентност в стопанската система на Съединени американски щати, до 2050 година би трябвало да бъдат конфигурирани сред 1500 и 2000 GW мощности за произвеждане на електрическа енергия с неутрални въглеродни излъчвания. По оценка на държавното управление на Съединени американски щати 30-50% от този потенциал би трябвало да бъде от постоянни и надеждни източници на чиста сила.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР