Росен Плевнелиев: Правителство на малцинството не е разумен сценарии
Правителство на малцинството не е рационален сюжети.
Това сподели в предаването „ 120 минути “ по БТВ Росен Плевнелиев, президент на България в интервала 2012 - 2017 година
„ Двамата мощни на деня в българската политика – Бойко Борисов и Румен Радев, към този момент са се позиционирали. Трябва да обърнем внимание на тази идна борба, която аз назовавам „ генералска борба “. Единият е бил три пъти министър-председател и има положителни връзки с Европейски Съюз, а вторият е с втори президентски мандат, упорит е и желае да слезе на политическия терен “, разясни той.
Плевнелиев разяснява и евентуалното свързване на ГЕРБ с ДПС-Ново начало на Делян Пеевски. Според него „ всяко свързване по този пряк метод не оказва помощ да се разбере по-добре обстановката, в която се намираме “.
Посочи също по този начин, че в никакъв случай не се е виждал с водача на ДПС-Ново начало и не го познава, макар че е бил министър-председател, а по-късно и държавен глава на България.
„ Ако няма държавно управление, България ще влезе в трайна и доста тежка политическа рецесия. България ще се окаже в обстановка на още по-голям протестен и антисистемен избор. Естествено, президентът Радев ще има всички карти в себе си, с цел да вземе властта “, разяснява още Плевнелиев.
Според него политическите сили би трябвало да мислят в тази посока, тъй като Бойко Борисов няма късмет да направи държавно управление на малцинството.
„ Считам, че единственият вероятен вид е да се търси необятна коалиция, да са въоръжи с самообладание и мъдрост, с цел да реализира единодушие. Ако пък желае да играе тази генералска борба, която дефинира и бъдещето на България, той би трябвало да реагира по различен метод “, разясни някогашният държавен глава.
Росен Плевнелиев счита също по този начин, че Борисов би трябвало да предложения на среща всички водачи, без тези на МЕЧ и „ Възраждане “.
„ Мисля, че България може да има държавно управление с стратегия за 30 месеца, в която да са заложени пет целта. Една такава стратегия е изпълнима – влизате в Шенген и еврозоната, рационализация на страната, провеждането на промени и положително отиграване на геополитическите карти “, сподели още той.