ПП и ДБ ще загубят доста електорат, ако се ангажират

...
ПП и ДБ ще загубят доста електорат, ако се ангажират
Коментари Харесай

„Български възход“ са доста мотивирани за кабинет с третия мандат – при избори няма да влязат в парламента

ПП и Демократична България ще изгубят много електорат, в случай че се ангажират в ръководство с ГЕРБ и Движение за права и свободи, споделя някогашната дясна ръка на Стефан Янев

Ралица Симеонова е лекар по политически науки. Бе седем години в администрацията на президентите Росен Плевнелиев и Румен Радев като специалист в областта на сигурността и защитата. Стана шеф на кабинета на Стефан Янев, когато той бе министър председател на двете служебни държавни управления през 2021 година След това тя бе зам.-министър на защитата на Янев в държавното управление на Кирил Петков. Ралица Симеонова трябваше да е измежду основателите на партия „ Български напредък “. Изненадващо, обаче, тя от групировката на Стефан Янев в деня на учредителното заседание.

- Г-жо Симеонова, кое е по-вероятно съгласно Вас - да има предварителни избори или да се образува постоянно държавно управление?

- Вероятността да се образува кабинет в границите на този парламент е доста дребна, само че теоретично това е допустимо да се случи. Очакванията са за предварителни избори през март или началото на април. Предстои да забележим кой ще получи третия мандат и може би тогава ще бъдат и по-ясни вероятностите какво да чакаме в идващите месеци.

- Президентът Радев дали действително желае да има постоянно държавно управление, или избира да продължи да ръководи посредством служебно?

- Това е въпрос, който би трябвало да бъде насочен към него. Все отново косвено можем да си отговорим според и в сходство с това кой ще получи третия мандат - т.е. на кого президентът ще реши да го връчи.

- Ако в действителност Радев желае да има кабинет - тъй като той въпреки всичко твърди това, на кого би трябвало да даде третия мандат? Кой е най-вероятно да успее да образува кабинет?

- Изхождайки от съответната обстановка и от поръчките, които са създали все още политическите сили, показани в Народното събрание, виждаме, че най-склонни на взаимни отстъпки и най-диалогични са „ Български напредък “ (БВ). Т.е. това е групировката, която е подготвена да прави и към този момент потвърди, че е подготвена да прави взаимни отстъпки с някои от фундаменталните си правила и обещания към своите гласоподаватели. Знаете, имам предвид мнението и позицията на БВ във връзка с военната помощ за Украйна и реакцията, която провокира това. Така че „ Български напредък “ е политическата мощ, към която може да се образува някакво ръководещо болшинство. Друг е въпросът до каква степен стабилно ще бъде то.

- Кои очаквате да вземат участие в едно такова ръководство към „ Български напредък “?

- Най-логично ми се коства към „ Български напредък “ да се образува коалиция с присъединяване на ГЕРБ, Движение за права и свободи и „ Българската социалистическа партия “.

- Това е обединението „ Рашидов “.

- Да. Това ми се коства най-логичният и най-лесно реализуемият сюжет. Другото съгласно мен е по-малко евентуално. Знаете, че и „ Продължаваме промяната “, и „ Демократична България “ са обединения, които, ангажирайки се в ръководство с ГЕРБ и Движение за права и свободи, ще изгубят много сериозна част от електоралната си поддръжка. Мисля, че Политическа партия осъзнават това по-добре от Демократична България, които може би са по-склонни да създадат избрани взаимни отстъпки. Но е реалност, че и двете обединения биха изгубили много от присъединяване си в сходна управническа настройка.

- Движение за права и свободи са трета мощ, само че никой не ги брои за третия мандат и те се сърдят – Йордан Цонев разяснява това пред БНР в неделя. Прави ли са?

- Реализирането на третия мандат е обвързвано с опцията към политическите сили да се генерира някаква устойчива поддръжка. Движение за права и свободи значително, както и ГЕРБ, са изпаднали в избрана изолираност в подтекста на митингите от предходните години. Така че не мисля, че Движение за права и свободи е вид за третия мандат, само че въпреки всичко следва да забележим президентът какво ще реши в тази посока.

- Вие напуснахте „ Български напредък “ малко преди учредяването й, в случай че мога по този начин да се изразя. Представяхте ли си държанието на тази партия по метода, по който се случва сега?

- Без да звучи нескромно - да, чаках сходно развиване на обстановката. Аз загатнах в претекстовете на писмото за овакантяване за какво взимам това решение. Мисля, че към този момент е ясно за всички за какво съм го взела. „ Български напредък “ позволиха може би най-фундаменталната неточност, която може да допусне една политическа мощ – да направи компромис с фундаментални обещания и задължения, поети към своите гласоподаватели. Нека да е ясно, че неналичието на поредност в политиката несъмнено се санкционира – санкционира се електорално. Много е мъчно при една такава обстановка, при която ти губиш електорална поддръжка, да спечелиш поддръжката на друга част от обществото. Така че чакам при последващи избори тази групировка да не влезе в Народното събрание. От тази позиция, те би трябвало да са много стимулирани сега да има постоянно държавно управление с тяхно присъединяване. Но, по този начин или другояче, това, което се случва сега, посочва за много съществени проблеми във действието на нашата партийна система. Това е, което ме тормози. Защото тази рецесия се оказа май най-устойчивото нещо, на което сме очевидци през последните години. От една страна, имаме рецесия на политическото посланичество и на партийната система. От друга страна, имаме рецесия на политическото водачество и на политическия хайлайф. И това са сериозните проблеми, с които ние би трябвало да мислим по какъв начин да се оправим отсега нататък.

- А оказа ли се „ Български напредък “ следващият инженерен план? Говори се, че им е помогнато да влязат в Народното събрание по втория метод.

- Не мога да настоявам нищо с решителност. Нямаме доказателства, няма и по какъв начин да имаме. Но можем да създадем заключения на база държанието на тази групировка, на решенията, които взимат, и на техните дейности. Виждаме, че има раздор сред думи и каузи. На какво се дължи това, е въпрос, на който всеки следва да си отговори самичък. Аз не мога да имам изрично мнение.

- Освен позицията за военната помощ за Украйна има ли друго фундаментално разминаване в предварителните поръчки при „ Български напредък “? Защото те още преди изборите, бяха декларирали, че са подготвени да договарят с всички.

- Това е по този начин, само че аз имам предвид тук избрана тематика, по която те показват неустойчиво и непоследователно държание. По отношение на това, че са подготвени да споделят и да взаимодействат с всички – да, това е едно от устойчивите им послания. Не настоявам противоположното. Но, по този начин или другояче, тази групировка няма ясна стратегия, няма устойчива идеологическа платформа и идеологически профил, на база на който вие да може да градите някакъв разбор, с цел да ги оценявате. Затова ние следим действително какво се артикулира в общественото пространство на ежедневна база и дали има поредност в това отношение. Нямаме различен избор, в случай че групировката не се е заела с някакви съответни цели, надлежно, с механизмите за тяхното осъществяване, тъй че да следим във времето до каква степен тя ги извършва и до каква степен подхваща стъпки, с цел да ги осъществя поредно.

- Вие приключихте ли с политиката, с какво се занимавате сега? Да чакаме ли присъединяване в нов политически план?

- На този стадий не съм ангажирана директно с политиката. Следя процесите. Не бих желала да разясня в персонално качество с какво се занимавам. Имам избрани проекти, само че е към момента много рано да бъдат обсъждани и коментирани.

 
Източник: flagman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР