Познавах Неофит в битието му преди да стане патриарх. В

...
Познавах Неофит в битието му преди да стане патриарх. В
Коментари Харесай

Проф. Георги Каприев: Възрастните жени спасиха православието в България

„ Познавах Неофит в битието му преди да стане патриарх. В началото на 90-те години имаше събития в нашата черква, които не изискваха благост и плашливост. Неофит беше човек, който изнесе на личен тил тази борба “, сподели в студиото на „ Лице в лице “ философът проф. Георги Каприев.

Проследете онлайн какво се случва след кончината на главата на БПЦ

„ Уставът на Българската православна черква, който е с някои промени, само че идва от времето на Екзархията, е най-демократичният църковен правилник, който съм чел. Част от демократичните му измерения са, че патриархът няма такава голяма власт, каквато имат патриарсите на някои други православни църкви. Нашият патриарх не владее църквата като монарх. Властта в църквата е върху митрополитите в техните епархии. Патриархът привиква Синодът, има право на втори глас при тъждество и по-голяма обществена чуваемост “, добави той.

От камбанарията на храм-паметника „ Св. Александър Невски “ е спуснат дълъг погребален байрак

„ Върхът на кариерата на един свещеник е патриаршеството. Те се стремят към това. Не е без значение кой е патриархът, само че не е от съдбовно значение. Когато свикваш съвещанието на Синода, редиш програмата. В в този момент сме в нелесна политическа обстановка. Не е без значение кой е патриархът и какво ще се носи от неговите послания. Патриарх Неофит е единственият от Светия Синод, който застана с ясно мнение за съветската експанзия в Украйна. Каза го изрично, сподели го ясно. Това може да си разреши патриархът “, уточни проф. Каприев.

Да бъде обединител – по този начин свещеникът разказа делото на Негово Светейшество

„ Българинът, обявяващ себе си за православен, в елементарния случай е просто религиозен. Суеверието е религия във всичко, което не е Бог – всичко извънредно, земно, преходно. Това е поверие. Черна котка, алено конче, „ Пу-пу “ – това са суеверия. Българинът е по-скоро религиозен и богословски необразован заради липса на интерес, липса на схващане и заради самонадеяност. Ако преди 35 години с право се оплаквахме, че няма литература, тогава беше мъчно да се откри Библия, а в този момент се написаха доста текстове, преведоха се доста текстове, само че няма кой да ги прочете “, разяснява той.

Началникът на отдел „ Протокол “ на Светия синод описа за другарството с Неофит

„ Възрастните дами избавиха православието в България. Те си ходеха на работа, съблюдаваха нормите, само че и те не бяха богословски образовани. Битово сме възпитани в духа на религиозното и неговата нормативност, само че рискът да станем ритуалници е голям. Това е налице освен в България “, акцентира проф. Георги Каприев.

Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР