Новият омбудсман: Отговорността ми е огромна
Позицията на омбудсман е доста значима за страната. Отговорността е голяма. Това съобщи новият омбудсман на Република България доцент доктор Диана Ковачева в ефира на БТВ.
Тя добави, че предшественичката ѝ Мая Манолова е взела решението да подаде оставка бързо, по тази причина тя е нямала време да се приготви душевен. „ Тя ми сподели, че е решила да работи по различен метод за жителите и да се яви на изборите за кмет на София. Наследството, което ми оставя е една дейна институция “.
„ Институцията има капацитет. Тя е жива, до момента в който жителите имат доверие в нея. Работата не е лесна. Органът няма директна законодателна власт. Фактът, че има импортирани 27 законодателни начинания в Народното събрание, от които 9 са почетени, обаче демонстрира, че има положително съдействие. Има няколко значими законопроекта, които би трябвало да бъдат признати първо, като Законът за свръхправомощията на банките “, разяснява Ковачева.
„ Институцията на обмудсмана би трябвало да е доста настойчива. Не можем да вземем отношение във връзка със правосъдната система “, обясни тя.
От думите ѝ стана ясно, че жителите би трябвало да получават правдивост.
Една от водещите тематики, с които ще се заеме новият омбудсман са монополите. „ Много значимо съдът да се следи за неравноправни клаузи, Законът за персоналния банкрут, „ Топлофикация “ - също “, изброи целите си Диана Ковачева.
Източник: skandal.bg
КОМЕНТАРИ




