Повтаря ли се схемата Капитан Андреево“ на граничните пунктове по

...
Повтаря ли се схемата Капитан Андреево“ на граничните пунктове по
Коментари Харесай

Игра на паркинги: Лица от Капитан Андреево насочват интересите си към Дунав мост

Повтаря ли се схемата „ Капитан Андреево “ на граничните пунктове по р. Дунав и закрилят ли държавни институции опити за нелоялна конкуренция и налагане на монопол – отговорите на тези и други въпроси са показани във видеопоредицата „ Игра на паркинги “ на Фондация „ Антикорупционен фонд “ (АКФ).

Разследването стартира с разбор на процедурата, посредством която община Русе, при противоречиви условия, отдава общински парцел от 114 декара на частна компания, обвързвана с лица, станали известни около абсурда на граничния пункт при Капитан Андреево. Във видео материала са показани съмнителни практики на оператора на издигнатия върху терена и към този момент фунциониращ частен буферен паркинг на път за границата при Дунав Мост. Представена е и гледната точка на притежатели на други сходни уреди в региона, които имат съществени терзания за бизнеса си.

Първата част от поредицата, оповестена през днешния ден, разкрива по какъв начин единствените две компании, взели участие в тръжната процедура, с която Община Русе отдава правото на градеж върху парцела, са директно или индиректно свързани с Размиг Керопе Чакърян – Ами, с който се свързват операторите на паркинга на Граничен контролно-пропусквателен пункт „ Капитан Андреево “, а до неотдавна и граничната профилактична стерилизация, събирането на държавни такси, лабораторията за фито-санитарен надзор и други, свързани с граничния надзор действия.

„ Първата индикация, че евентуално се касае за мултиплициране на схемата „ Капитан Андреево “, в която частни компании години наред са направлявали значими действия в изключителната подготвеност на страната, са забърканите лица, “ сподели Лора Георгиева, юридически специалист от АКФ.

Именно „ Ай Би Ти Ти ” ООД е единият участник в тръжната процедура, оповестена от Община Русе през лятото на 2022. Чакърян е шеф на сдружението и притежател на 40% от капитала му. Останалите 60% принадлежат на някогашния подуправител на Българска народна банка – финансиста Емил Хърсев.

Към 4-ти ноември 2022 година (когато общината продава правото на градеж върху апетитния парцел на никому незнайното, преди малко учредено сдружение „ Тир Паркинг Русе “) Хърсев не попада в него. Едва няколко месеца по-късно, през февруари 2023 година, някогашният подуправител на Българска народна банка към този момент е мажоритарен съучастник в Тир Паркинг Русе.

„ Безспорната съгласуваност сред участниците в тръжната процедура е извънредно притеснителна и поражда редица въпроси дали не става дума за съревнование с превдварително решен край, “ изясни Георгиева. “В поддръжка на тези подозрения са и метода на осъществяване на процедурата и самия текст на контракта сред общината и частното сдружение. “

Проведената процедура и клаузите на контракта не подхождат на положителните практики и не съдържат гаранции за отбрана на публичния интерес:

- общината е оповестила тръжната процедура в средата на август 2022 година в разгара на отпускарския сезон;

- срокът за подаване на документи е оптимално къс – две седмици и изтича на 02.09. преди края на летния сезон;

- въпреки цената от малко над 18 млн. лева видимо да наподобява висока, изплащането й е разсрочено в извънредно дълъг интервал от 30 години т.е. годишно общината получава по-малко от 600 000 лв;

- продажната цена е избрана случайно, без осъществен стопански анализ;

- не е осъществен и разбор на техническия потенциал на изпълнителя да построи и стопанисва паркинга, нито на финановите му благоприятни условия да стори това;

- изпълнителят е основан два дни преди крайния период за подаване на предложения и нито той, нито едноличният му притежател „ Елшица 99 ЕАД има опит в създаване и опериране на сходни съоръжения;

- гаранцията за осъществяване е в границите на две вноски по контракта и е извънредно ниска;

- неустойките по контракта са извънредно ниски по отношение на цената на учреденото право на градеж (0,2%, 0,5% до 5%), като за база на изчисляваното се взема данъчната оценка на парцела, която е неведнъж по-ниска от пазарната цена.

- на изпълнителя не са предоставени никакви отговорности по отношение на реда и метода на прилагане на паркинга след построяването му, т.е. след построяването на оборудването общината няма никакъв надзор по какъв начин то се употребява, на кого се дава, какви такси се събират и какви обекти се построяват.

- всички доходи, генерирани от употребата на паркинга и от намиращите се на територията му търговски обекти отиват само в интерес на частния вложител, а общината не получава нищо.
„ На базата на всички тези обстоятелства стигаме до извода, че ползите на общината като притежател на парцела не са добре предпазени и става въпрос за извънредно неизгодна за общината договорка, “ сподели Лора Георгиева. „ От друга страна, публичният интерес от това българо-румънската граница при Русе да има паркинг също не е предпазен, тъй като на процедура, след построяването на паркинга, общината няма никакъв надзор. Всичко зависи напълно от положителната воля на частния реализатор. “

Икономическата логичност на плана също липсва. От няколко вероятни други възможности за изграждане и стопанисване на буферен паркинг, Община Русе действително избира тази, която да ѝ донесе минимален доход. Според Георги Ангелов, специалист икономист и академични учител, общината е можела да осъществя плана независимо и по този начин да си гарнтира доходи от десетки милиони годишно. На фона на натоварения трафик от тежкотоварни коли през граничния пункт при Русе, и високия марж на облага, инвестицията в плана би се изплатила за година или две, твърди икономистът. Експертът смята, че при определения вид, би следвало общината да получава закрепена сума плюс % от облагата на оборудването или да се редуцира интервала на отдаване на частния вложител.

АКФ не съумя да зададе въпросите си на кмета на Русе Пенчо Милков. Бяхме ориентирани към заместника му Димитър Недев, който на собствен ред даде думата на Елена Тодорова, шеф на отдел „ Правно-нормативно обслужване “ в Община Русе. На въпроса ни наясно ли е била общината с финансовите вероятности на плана, Тодорова отговори по този начин: “По отношение на финансовия разбор няма задоволителен пазар в България, въз основа на който ние можем да предвиждаме каква би била облагата и дали изобщо ще има облага ”.

Директорът на АКФ Бойко Станкушев прикани способените институции да се сезират по проблема и да изпълнят предоставените им функционалности.

„ Индикаторите за манипулирана социална процедура са единствено върхът на айсберга, “ сподели Станкушев. „ Очаквайте още разкрития, свързани с модела на действие на паркинга и дейностите по надзор на трафика през граничния пункт, които са извънредно притеснителни и будят още по-сериозни въпроси. “
Източник: moreto.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР