Основен приоритет! По-добро качество и реформи във висшето образование
Повишаването на качеството на образование в българските университети е основен приоритет за Съвета на ректорите и Министерството на образованието и науката /МОН/. Основната цел е да се усъвършенства мотивацията на студенти и преподаватели, като се вкарат по-високи условия при тяхното атестиране и академично развиване.
По тези значими въпроси има цялостно единодушие сред Управителния съвет на Съвета на ректорите и министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. Сред главните ограничения за повишение на конкурентоспособността на българското висше обучение е основаването на капиталова стратегия за:
– Модернизиране на университетската инфраструктура
– Подобряване на общежитията
– Развитие на спортните бази
Тези усъвършенствания ще допринесат за основаването на по-добри условия за образование , което ще стимулира повече студенти да избират българските университети. Освен това ще бъде основан Фонд за финансиране на национални научни стратегии, който ще подтиква развиването на научните проучвания и ще даде опция на университетите да се конкурират на интернационалната академична сцена.
Друг значим аспект от промяната е привличането на повече задгранични студенти и износът на българско висше обучение. Това ще увеличи интернационалния авторитет на българските университети и ще сътвори благоприятни условия за продан на познания и запаси. Заедно с това се планува и увеличение на студентските стипендии, което ще подтиква младежите да останат и да учат в България. Други значими цели в програмата включват:
– Насърчаване на дуалната форма на образование във висшето обучение, която ще даде опция на студентите да съчетават доктрина и процедура.
– Споделяне на запаси сред университетите, което ще усъвършенства успеваемостта на университетския развой.
– Тези ограничения ще оказват помощ за по-гъвкаво и модерно образование, съобразено с пазара на труда и потребностите на бъдещите експерти.
Сред неотложните промени, които се плануват в областта на висшето обучение, е и намаляването на продължителността на образованието за специалностите „ Медицинска сестра “ и „ Акушерка “. Вместо четири, образованието за тези специалности ще бъде три образователни години , което ще разреши по-бързото консолидиране на фрагментите в здравната система.
Реформите във висшето обучение в България са неизбежни и нужда за бъдещето. По-високите условия, вложенията в инфраструктура, привличането на задгранични студенти и адаптирането на просветителните стратегии към потребностите на пазара на труда са основни стъпки за основаване на по-конкурентна и устойчива академична среда.
За още вести вижте
Присъединете се към нашия
Живата връзка с предишното! Българските носии и зимните маскарадни обичаи
![](/img/banner.png)
![Промоции](/data/promomall.png?5)