Повечето важни кандидатури ще трябва да бъдат одобрени от Сената

...
Повечето важни кандидатури ще трябва да бъдат одобрени от Сената
Коментари Харесай

Нецялото Тръмпско войнство – кои са най-интересните назначения на новия президент

Повечето значими кандидатури ще би трябвало да бъдат утвърдени от Сената
През последните дни новоизбраният президент на Съединени американски щати Доналд Тръмп интензивно сортира претенденти за постове в бъдещата си администрация, като към този момент и е показал някои основни позиции в нея. Съвсем предстоящо при новите назначения става дума най-много за някои от най-преданите му бранители и правилни сподвижници, т.е. главният му залог е лоялността.

Тръмп към този момент разгласи назначението на шеф на администрацията на Белия дом и на министър на граничната сигурност, както и на консултант по националната сигурност и заместник-началник на администрацията по политическите въпроси - няколко основни длъжности, за които не се изисква одобряване от Сената.

И по този начин, кои към този момент са известните по-важни избраници на новоизбрания президент на Съединени американски щати:
Държавен секретар - Марко Рубио
В сряда Тръмп публично номинира сенатора от Флорида Марко Рубио за началник на Държавния департамент. През януари, когато публично ще се извърши промяната на администрацията в Съединени американски щати, Рубио, който е наследник на кубински емигранти, ще стане първият латиноамериканец (макар и роден в щата Флорида) който заема този пост.
 Снимка: AP/БТА
Тръмп и Рубио бяха противници в първичните избори за претендент за президент на Републиканската партия през 2016 година и тогава си позволяваха да се подлагат на критика остро, само че по-късно връзките им се оправиха. По време на акцията през 2024 година Рубио по едно време беше обсъждан от Тръмп като евентуален претендент за вицепрезидент и в последна сметка стана негов съотборник.

В предишното Рубио нееднократно се е застъпвал за по-твърда външна политика на Съединени американски щати по отношение на " геополитическите врагове " на Америка, в това число Китай, Иран, Венецуела и Куба.

Както отбелязва в. " Ню Йорк Таймс ", в случай че Рубио стане държавен секретар, главният въпрос ще бъде по какъв начин ще успее да откри салдото сред нуждата от битка с китайското въздействие в Азия и желанията на Тръмп да понижи присъединяване на Съединени американски щати в интернационалните спорове.

Рубио показва поддръжка за изолационистката външнополитическа позиция на Тръмп " Америка преди всичко ", която цели да държи Съединени американски щати настрани от интернационалните спорове.

Той недвусмислено поддържа дейностите на Израел в линията Газа. Не е склонен с концепцията за решение на палестинско-израелския спор въз основа на правилото " две страни за два народа ", приветства решението на Тръмп да признае Йерусалим за столица на Израел (2017 г.), поддържа военната помощ за Израел. След 7 октомври той назова войната в Газа обективна война, опълчва се на прекратяването на огъня и приканва за цялостното заличаване на Хамас. Освен това той твърди, че палестинците, а не израелците, са пречката за реализиране на мир.

Рубио неведнъж е правил остри изказвания против Русия, като след 2014 година прикани за преустановяване на всички договаряния и отменяне на всички търговски съглашения с Москва. През 2022 година той осъди съветската военна експанзия в Украйна. В същото време се изрича срещу отпущането на военна помощ на Киев, като счита, че спорът би трябвало да бъде преустановен посредством договаряния, съобщи в неотдавнашни изявленията, че Киев не може да чака да си върне всички територии, окупирани от Русия, и е срещу присъединението на Украйна към НАТО.

След успеха на Тръмп Рубио съобщи, че в Съединени американски щати ще се води " прагматична външна политика ".
Съветник по националната сигурност - Майк Уолц
Тръмп удостовери избора си на Майк Уолц за авторитетната роля на консултант по националната сигурност. Уолц е роден през 1974 година в щата Флорида. Служил е в Афганистан, Африка и Близкия изток в специфичните елементи на американската войска. Пенсионира се в чин полковник. Работи в Министерството на защитата под управлението на Доналд Ръмсфелд и Робърт Гейтс и е консултант по въпросите на битката с тероризма на вицепрезидента Дик Чейни.
 Снимка: AP/БТА
През 2018 година Уолц е определен в Камарата на представителите и е преизбиран три пъти, в това число на изборите през ноември. Бил е член на комисиите по въоръжените сили, външните работи, надзора и отчетността и разузнаването.

Наред с други неща, той споделя позициите на новоизбрания президент във връзка с миграцията и поддръжката за Украйна.

Уолц е песимистичен по отношение на помощта за Киев, като счита, че контролът върху средствата на американските данъкоплатци, отпускани на Украйна, би трябвало да бъде затегнат. Осъжда войната, само че гласоподава срещу даването на финансова и военна помощ на Киев. Смята, че Съединени американски щати могат да окажат напън върху Путин както посредством налагане на наказания в региона на енергетиката, по този начин и посредством увеличение на износа на американски енергоносители.

Заема твърда позиция във връзка с Китай, като счита страната за " екзистенциална опасност ". Освен това Уолц е прочут като критик на външната политика на Пекин. По-специално, той е основател на законопроект, целящ да понижи зависимостта на Америка от китайските сериозни минерали (като редкоземни метали).

Позицията на съветника по националната сигурност в исторически проект е доста авторитетна и е една от дребното позиции, за които не се изисква удостоверение от Сената.

Миналата седмица Уолц беше избран отново в Конгреса и ще би трябвало да напусне поста си, с цел да работи в Белия дом.
Директор на националното разузнаване - Тълси Габард
Тръмп номинира началник на Националното разузнаване 43-годишната Тълси Габард, която преди този момент мина от демократите към републиканците. Габард стартира политическата си кариера през 2002 година, когато на 21-годишна възраст е определена в Камарата на представителите на щата Хавай. Три пъти е взела участие бойни дейности в Близкия изток и Африка, подполковник от запаса. Работи в Камарата на представителите на Съединени американски щати в интервала 2013-2021 година През 2020 година се кандидатира за президент като демократ, само че по-късно поддържа Джо Байдън. През октомври 2022 година напуща Демократическата партия, а през октомври 2024 година се причислява към републиканците. От 2022 година работи като политически коментатор за канала Fox News.
 Снимка: Alex Brandon/АР/БТА
Габард е дълготраен критик на външнополитическия естаблишмънт. Нейната номинация е още един знак, че Тръмп има намерение да даде висши външнополитически длъжности на поддръжници, които са надълбоко скептични към успеваемостта на американската военна интервенция в чужбина, разяснява " Ню Йорк Таймс ".

Докато е в Конгреса, тя става известна с рецензиите си към администрацията на Обама за метода, по който гледа на тероризма в Близкия изток и ислямския екстремизъм.

Тя също по този начин показва песимизъм във връзка с намесата на администрацията на Обама в Сирия, която включваше въздушни удари по бойци на " Ислямска страна " и изпращане на военни съветници. През 2017 година Габард се среща с президента на Сирия Башар Асад. Посещението провокира рецензии поради спазването на правата на индивида от страна на Асад.

Съпротивата ѝ против политиката на президента Барак Обама в Сирия слага началото на по-широката ѝ рецензия на външната политика както на републиканците, по този начин и на демократите, които съгласно нея неправилно имат вяра, че военната мощ на Съединени американски щати може да реши рецесии в чужбина. По време на личната си президентска акция тя подлага на критика " контрапродуктивните войни за промяна на режими, които вършат страната ни по-малко сигурна, лишават повече животи и костват на данъкоплатците трилиони долари повече ".

Габард е известна като съперник на отпущането на военна помощ за Киев. На 24 февруари 2022 година, когато стартира пълномащабното навлизане на съветските войски в Украйна, тя написа в обществената мрежа X: " Тази война и всички премеждия можеха елементарно да бъдат избегнати, в случай че администрацията на Байдън и НАТО просто бяха признали законните опасения на Русия за сигурността на Украйна по отношение на евентуалното ѝ участие в НАТО, което би означавало наличие на войски на Съединени американски щати и НАТО навръх съветската граница ".

Украинските медии бързо обърнаха внимание на това, че Тълси Габард от 2022 година е в базата данни на украинския уебсайт " Миротворец ", в който се разгласяват имената на враговете на Украйна. Под фотографията й се оповестява: " Вероятно е сътрудник на съветските специфични служби ". Същата година Габард е обект на рецензия от страна на украинския Съвет по национална сигурност и защита, който твърди, че тя работи против пари от Кремъл. " Бившият офицер от запаса на армията на Съединени американски щати Тълси Габард към този момент от няколко години работи за задграничната публика против пари от Кремъл " - твърди центърът за битка с дезинформацията при Съвета за сигурност на Украйна, напомня изданието " Страна ".

Заедно с Джон Ратклиф (той изпълняваше длъжността, която в този момент е планувана за Габард, по време на първия мандат на Тръмп) - изборът на Тръмп за началник на Централно разузнавателно управление на САЩ, Габард ще бъде основен консултант по разузнаването в Белия дом. Тя ще управлява 18 шпионски организации и ще дава отговор за правенето на ежедневната информация на президента - документално резюме на разследващите данни, което се събира всяка заран.
Шеф на Пентагона - Пийт Хегсет
44-годишният политически коментатор на " Фокс нюз " Пийт Хегсет е претендентът на Тръмп за министър на защитата.
 Снимка: АР/БТА
Това решение на Тръмп провокира потрес във Вашингтон. Хегсет, който е ученик на университетите Харвард и Принстън, няма и минимален управнически опит. Роден е на 6 юни 1980 година в Минеаполис. Завършва бакалавърска степен по филантропични науки в Принстънския университет през 2003 година и магистърска степен по обществена администрация в Харвардския университет през 2013 година През 2003 година работи като финансов анализатор в капиталовата банка Bear Stearns, преди да се причисли към Националната армия на Минесота. През 2004 година е изпратен в американската база в залива Гуантанамо в Куба. По-късно служи като пълководец на пехотен взвод в Ирак. През 2012 година е инструктор по противоборство с партизаните в образователен център в Афганистан. Има няколко награди. Докато към момента е в армията, Пийт Хегсет работи в неоконсервативния Манхатънски институт за политически проучвания. От 2007 година до 2012 година работи във Vets For Freedom, правозащитна организация, учредена от ветерани от бойните дейности в Ирак и Афганистан, по-късно до 2015 година - с " Загрижени ветерани за Америка ", организация за отбрана на гражданските права. През 2014 година стартира да работи за " Фокс нюз ".

През 2019 година той стана прочут, откакто в продължение на месеци обществено призоваваше президента Доналд Тръмп да помилва трима американски военнослужещи, наказани за ликвидиране на цивилни в Ирак по време на една от интервенциите против " Ислямска страна ".

Нарича " ислямския екстремизъм " една от главните закани за Съединените щати. Неведнъж е призовавал за пълномащабен удар против Иран. Подкрепя политиката на Израел.

Хегсет е мощен покровител на новоизбрания президент на Съединени американски щати и по тази причина пази спорните мнения на Тръмп за НАТО и войните по света, изключително в Украйна.

Непосредствено преди съветската инвазия в Украйна, Тръмп назова съветския президент Владимир Путин " много предвидлив " и " талант ". Хегсет отбрани мненията на Тръмп, като съобщи, че той единствено се пробва да " троли " американските медии за това, че сякаш популяризират прекалено много материали за Путин.

Самият Хегсет в първите дни на огромната руско-украинска война назова Путин военнопрестъпник, който желае да възвърне Съюз на съветските социалистически републики, и поддържа ускоряването на помощта за Киев. По-късно в едно изявление той назова " пресилено " мнението, че Русия може да нападне други страни в Европа след Украйна. Той също по този начин показа възгледи, съответстващи на скептицизма на Тръмп във връзка с взаимната защита във военния съюз НАТО.

" Защо Съединени американски щати, " номерът за незабавна връзка " на Европа през предишния век, би трябвало да слуша самодоволни и безсилни народи, които желаят от нас да съблюдаваме остарели и едностранни договорености за защита, на които те към този момент не дават отговор? " - написа Хегсет в една от книгите си.

Той е създател на няколко книги: " Битката за американския разсъдък ", е в листата на бестселърите на " Ню Йорк Таймс " повече от дванадесет седмици, в това число четири седмици преди всичко. Двете предходни книги на Хегсет - " Американският кръстоносен поход " и " Съвременни воини " - също са бестселъри. В анотацията за книгата " Войната против воините " се споделя: " Имаме единствено един Пентагон. Или ще си го върнем, или ще се откажем изцяло от него. "

Екипът на Тръмп сформира лист на офицерите, които ще бъдат уволнени от Министерството на защитата на Съединени американски щати, в това число от генералния щаб на Съединени американски щати, заяви в това време Ройтерс, базирайки се на свои източници. Но към момента " не е ясно дали самият Тръмп ще поддържа този проект ", макар че преди този момент той е подлагал на критика редица генерали за проблематичното евакуиране на войските от Афганистан през 2021 година

Източникът на организацията обаче счита, че първият удар от " чистките " ще засегне хората от екипа на някогашния ръководител на Обединения комитет на началниците на щаба Марк Мили, който съгласно книгата " Война " на Боб Удуърд е нарекъл Тръмп " фашист до мозъка на костите ".

" Всеки един човек, който е бил нараснал и назначен от Мили, ще си отиде. Има доста обстоен лист на всички, които са били свързани с Мили. И всички те ще си отидат ", споделя вторият източник.

Агенцията отбелязва, че апели за " радикална смяна на висшето управление на Пентагона ", в това число и на личността на настоящия шеф на щаба Чарлз Браун, преди този момент е отправял и Питър Хегсет. Хегсет подлага на критика и генерала от Военновъздушни сили К. К. Браун - както и Чарлз Браун, той твърди, че и двамата са получили постовете си " поради цвета на кожата си " (и двамата са афроамериканци).

Изборът на Хегсет няма да помогне за разпръскване на опасенията в Пентагона и отвън него, че Тръмп, който се е карал със личните си министри на защитата, този път възнамерява да сложи на мястото си предан човек, който категорично ще извършва политиките му. Реториката на Тръмп по време на предизборната акция породи опасения, че вторият му мандат може да докара до бърза и разединяваща метаморфоза в Пентагона, написа " Политико ", с коментара, че изборът му подсигурява, че чуванията за одобряването му ще бъдат наложителни за гледане.
Постоянен представител в Организация на обединените нации - Елиз Стефаник
Постът на непрекъснат представител на Съединени американски щати в Организация на обединените нации беше препоръчан от Тръмп на члена на Камарата на представителите Елиз Стефаник, която през последните няколко години, както написа Си Ен Ен, беше една от " най-яростните поддръжници на Тръмп в Конгреса ".
 Снимка: AP/БТА
Родена през 1984 година, Стефаник е най-високопоставената жена от Републиканската партия в Камарата на представителите, от години е основен съдружник на Тръмп и съгласно известията в пресата е била претендент за негов вицепрезидент в за изборите тази година.

През 2014 година става най-младата жена, определена в Конгреса в историята на Съединени американски щати по това време. Започва в политиката като сдържан реакционер, работейки за Джордж Буш-младши и Мит Ромни.

Изборът на Стефаник демонстрира, че Съединени американски щати имат намерение да изградят твърди връзки с Организация на обединените нации. Стефаник нееднократно обществено е подлагала на критика организацията поради позицията ѝ по отношение на Израел. През октомври тя съобщи, че Вашингтон би трябвало да обмисли " цялостна преоценка " на финансирането на Организация на обединените нации, в случай че Палестинската автономност продължи опитите си за премахване на Израел от организацията.

Стефаник в този момент се отхвърля от предходната си поддръжка за участието на Украйна в НАТО - позиция, която тя в миналото изрази като извънредно значима за районната непоклатимост. През 2022 година Стефаник прикани НАТО да одобри Украйна, изключително след ескалацията на съветската инвазия. По това време тя се застъпва за необятна поддръжка за военна помощ, като акцентира предходното даване на ракети Javelin от администрацията на Тръмп. Нейните мнения по това време отразяват мощна проукраинска позиция, която съответстваше на необятната двупартийна поддръжка за Киев в първите дни на спора.

Сега, на въпроса дали поддържа участието на Украйна в НАТО, представителят на Стефаник отхвърли да приказва съответно за актуалната ѝ позиция. Вместо това нейният офис даде ясно да се разбере, че тя е съгласна с метода на Тръмп.

В първата администрация на Тръмп делегат в Организация на обединените нации бе Ники Хейли. През 2024 година тя стана основен противник на Тръмп в първичните избори на републиканците. Хейли водеше нападателна акция против противника си, само че откакто отпадна от конкуренцията, обществено го поддържа. След преизбирането си обаче Тръмп съобщи, че няма да предложения Хейли на никакъв пост в администрацията.
Ръководител на администрацията на Белия дом - Сюзън Уайлс
Тръмп назначи Сюзън Уайлс за шеф на кабинета си - първото публично оповестено кадрово решение на новоизбрания президент. 67-годишната Уайлс става първата жена в историята, която заема този пост.
 Снимка: БТА/АР
Уайлс де факто отговаряше за цялата акция на Тръмп - на нея се приписва заслугата да подсигурява, че за разлика от акциите през 2016 година и 2020 година, Тръмп съвсем не е имал кавги, а самата акция е била извънредно дисциплинирана и добре премислена.

Източник съобщи пред Си Ен Ен, че Уайлс е получила уверения от Тръмп преди назначението си, че ще има повече пълномощия от предшествениците си, в това число при контрола на достъпа до Овалния кабинет.

По време на предходния си мандат Тръмп смени четирима началници на кабинети в Белия дом. Джон Кели устоя най-дълго на този пост (близо година и половина). След уволнението си той неведнъж подлагаше на критика Тръмп в голям брой изявленията.
Главен прокурор - Мат Гейц
Друго от назначенията на Тръмп е конгресменът Мат Гейц - на него му е препоръчано да оглави Министерството на правораздаването, т.е. да стане основен прокурор на Съединени американски щати.
 Снимка: AP/БТА
Кандидатурата му сигурно ще провокира сериозна дискусия, защото Гейц беше обвинен в закононарушения, само че обвинявания в тази връзка по този начин и не бяха повдигнати заради липса на доказателства. 42-годишният Гейц е конгресмен от 2017 година и е един от най-верните поддръжници на Тръмп в Конгреса на Съединени американски щати, като се разказва като " либертариански популист ".

Срещу него имаше съмнения в нелегално превозване на деца за полова употреба. Министерството на правораздаването отхвърли да му повдигне обвиняване в тази връзка, само че той продължава да бъде разследван от Комисията по нравственос на Камарата на представителите.

Гейц беше и един от основните мотори на отстраняването на републиканския ръководител на Камарата на представителите Кевин Маккарти през октомври 2023 година Самият Маккарти съобщи, че самодейността за оставката му може да е обвързвана с обстоятелството, че конгресмените са решили да проверяват активността на Гейц.

Кандидатите за ръководители на новата администрация на Тръмп към момента би трябвало да бъдат утвърдени от Сената на Съединени американски щати.

Републиканската партия съумя да получи болшинство в Камарата на представителите. Републиканците се нуждаеха от 218 места, с цел да запазят контрола си върху долната камара на Конгреса на Съединени американски щати. Преброяването на гласовете в някои окръзи към момента продължава: това се дължи на обстоятелството, че част от изборните комисии би трябвало деликатно да ревизират всички документи и да вземат поради бюлетините, които са пристигнали по пощата. Очаква се Републиканската партия да разполага с към 220-222 гласа в Камарата на представителите.

По този метод републиканците към този момент управляват и двете камари на Конгреса: незабавно след президентските избори те си върнаха контрола над Сената.

Поне през идващите две години, т.е. до идващите избори, Демократическата партия ще бъде лишена от власт, а новоизбраният Доналд Тръмп може да разчита на поддръжката на Конгреса, с цел да осъществя проектите си и да назначи основни чиновници в администрацията.

Сенаторът от Южна Дакота Джон Тюн, сенатор от Южна Дакота, беше определен за лидер на фракцията на Републиканската партия в Сената на Съединени американски щати. Той получи най-вече гласове в тайното гласоподаване, в което участваше и представителят на Флорида Рик Скот, политик, подкрепян от близкото обграждане на Доналд Тръмп. Досега водач на републиканците в Сената беше Мич Макконъл - позиция, която той заемаше през последните 17 години.

Според Би Би Си публично Тръмп не се намесва в избора на водач на републиканците в Сената, само че членове на обкръжението му са се пробвали да им повлияят. Затова изборът на Тун може да се преглежда като проява на известна самостоятелност на сенаторите от бъдещия собственик на Белия дом.

Според Би Би Си кандидатурата на Скот е била подкрепена от най-богатия човек в света, притежателя на фирмите Tesla и Space X Илон Мъск, който работи в тясно съдействие с Тръмп и ще получи пост в неговата администрация.
Едно ново министерство - на успеваемостта на държавното управление - Илон Мъск и Вивек Рамасвами
Тръмп желае да отстрани федералната администрация и даже да отстрани най-малко един федерален департамент. За тази цел той основава нова организация, наречена Департамент за държавна успеваемост (Department of Government Efficiency).
 Снимка: БТА/АР
Ако името звучи познато, то е тъкмо по този начин. DOGE е концепция на милиардера Илон Мъск, който измисля съкращението по името на талисмана на цифровата валута Dogecoin.

Амбицията е огромна: редуциране на държавните разноски с 2 трилиона $. Общата цел за по-малко и по-ефективно държавно управление е препъвала дълъг ред президенти, както демократи, по този начин и републиканци, и напъните на Мъск евентуално ще се сблъскат със същата политическа съпротива, която обрече на неуспех предходните старания за понижаване на недостига, написа Блумбърг.

Работата по повишението на успеваемостта ще бъде ръководена от двама души - Мъск и бизнесмена Вивек Рамасвами, който беше противник на Тръмп за претендент за президент на Републиканската партия.

Това няма да е министерство като департаментите, които са непрекъснати и могат да бъдат създавани - или разпускани - единствено от Конгреса. Вместо това Тръмп съобщи, че групата ще работи отвън държавното управление и ще бъде разформирована до юли 2026 година

Все още не е напълно ясно по какъв начин ще действа нововъведението. Един от вероятните механизми е Законът за федералните консултативни комитети, признат през 1972 година, който разрешава на президента да търси мнението на комитети, формирани от представители на обществения и частния бранш.

Ако Мъск и Рамасвами се причислят към федералния съвещателен комитет, те ще станат по този начин наречените специфични държавни чиновници. Това са длъжности, които могат да бъдат неплатени и разрешават на обещано лице да работи до 130 дни за дадена федерална организация или Белия дом.

Едно от нещата, които са от голяма важност за Мъск и Рамасвами, някогашен изпълнителен шеф на биотехнологична компания, е, че тези позиции не изискват от лицето да разкрива обществено информация или да се освобождава от активите си.

Тръмп съобщи, че групата ще " дава препоръки и насоки отвън държавното управление и ще работи с Белия дом и Службата за ръководство и бюджет за реализиране на огромна структурна промяна и основаване на невъобразим до момента предприемачески метод към ръководството ". Той назова самодейността " плана Манхатън " на нашето време.

Мъск си е сложил за цел да редуцира разноските с 2 трилиона $, само че не е ясно дали тези съкращения са годишни икономии или за 10-годишен бюджетен интервал. В изказването си Тръмп употребява годишна цифра, предполагайки първото: " Ще премахнем голямото разхищаване и машинация, които съществуват в нашите 6,5 трилиона $ годишни държавни разноски ".

Но битката с " разхищенията, измамите и злоупотребите " от дълго време е мантра на консервативните политици, а напъните за постигането ѝ имат смесени резултати. Според оценките на Службата за държавна отчетност федералните организации губят сред 233 и 521 милиарда $ годишно поради измами, написа още Блумбърг.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР