Повече от една трета от гражданите смятат, че в Сърбия няма демокрация, сочи социологическо проучване
Повече от една трета от жителите считат, че в Сърбия няма народна власт, а всеки трети е получил предложение да продаде гласа си, съгласно изследване на публичното мнение на Белградския център за политика на сигурността, предава районната телевизия Ен 1.
Старши откривателят в центъра Йелена Пеич Никич съобщи през днешния ден, че по-малко от 10 % от жителите виждат демокрацията в Сърбия в цялостен потенциал, към половината от интервюираните претърпяват демокрацията с дребни или огромни проблеми и че повече от една трета от интервюираните считат, че в Сърбия няма народна власт.
На въпроса „ чувствате ли се сигурни на изборите и преживявали ли сте обстановки на пазаруване на гласове или заплашване “, всеки трети респондент е дал отговор, че на него или на някой негов прочут е било препоръчано обезщетение или премия за гласа му, а всеки четвърти е бил сплашван да отиде на избирателен протест или да гласоподава за избрана партия или претендент.
Според Пеич Никич максимален брой - към една трета от интервюираните, са декларирали, че се опълчват на актуалното държавно управление, водено от президента Александър Вучич, до момента в който тези, които го поддържат, са към 35 %.
„ Възприятието за политиците на власт също е неприятно, имахме няколко изказвания, някои бяха позитивни, някои негативни и в действителност отговорите са поредни, единствено 30 % от жителите споделиха, че политиците работят в полза на жителите, т.е. те са малцинство, а над 60 % споделиха, че политиците и групите по ползи злоупотребяват с властта за персонални ползи “, сподели Пеич Никич в Европейския дом в Белград по време на представянето на проучването.
Филип Ейдус, професор във Факултета по политически науки на Белградския университет, оцени, че проучването демонстрира, че в Сърбия съществува дълбока обществена и политическа поляризация в обществото.
„ Ясно болшинство са тези, които не са удовлетворени от актуалното положение на нещата, които не имат вяра на държавното управление, и това се удостоверява от всяко последващо изследване и се е трансформирало в преобладаващо обществено възприятие “, сподели Ейдус.
Той добави, че жителите са наясно с дълбоката рецесия на демокрацията в Сърбия и съобщи, че 75 % от жителите поддържат лустрацията.
„ Независимо от вероятните разнообразни тълкувания на това комплицирано разбиране, жителите ясно показват мощно желание и потребност от пречистване на страната и държавните структури от корупция и престъпност, има ясно изразено предпочитание за политическа отчетност и връщане на доверието в институциите “, съобщи той.
Количествената част на проучването е извършена от 12 до 26 май 2026 година върху 1000 респонденти, употребявайки метода на проучване лице в лице, инцидентна извадка на територията на Сърбия.
Качествената му част е извършена посредством шест фокусни групи в Белград, Ниш, Нови Сад, Смедерево и Ужице, а една спомагателна група е била образувана в Белград с младежи в интервала от 9 до 10 юни. Проектът е подсилен от Европейския съюз, предава районната телевизия Ен1.
Старши откривателят в центъра Йелена Пеич Никич съобщи през днешния ден, че по-малко от 10 % от жителите виждат демокрацията в Сърбия в цялостен потенциал, към половината от интервюираните претърпяват демокрацията с дребни или огромни проблеми и че повече от една трета от интервюираните считат, че в Сърбия няма народна власт.
На въпроса „ чувствате ли се сигурни на изборите и преживявали ли сте обстановки на пазаруване на гласове или заплашване “, всеки трети респондент е дал отговор, че на него или на някой негов прочут е било препоръчано обезщетение или премия за гласа му, а всеки четвърти е бил сплашван да отиде на избирателен протест или да гласоподава за избрана партия или претендент.
Според Пеич Никич максимален брой - към една трета от интервюираните, са декларирали, че се опълчват на актуалното държавно управление, водено от президента Александър Вучич, до момента в който тези, които го поддържат, са към 35 %.
„ Възприятието за политиците на власт също е неприятно, имахме няколко изказвания, някои бяха позитивни, някои негативни и в действителност отговорите са поредни, единствено 30 % от жителите споделиха, че политиците работят в полза на жителите, т.е. те са малцинство, а над 60 % споделиха, че политиците и групите по ползи злоупотребяват с властта за персонални ползи “, сподели Пеич Никич в Европейския дом в Белград по време на представянето на проучването.
Филип Ейдус, професор във Факултета по политически науки на Белградския университет, оцени, че проучването демонстрира, че в Сърбия съществува дълбока обществена и политическа поляризация в обществото.
„ Ясно болшинство са тези, които не са удовлетворени от актуалното положение на нещата, които не имат вяра на държавното управление, и това се удостоверява от всяко последващо изследване и се е трансформирало в преобладаващо обществено възприятие “, сподели Ейдус.
Той добави, че жителите са наясно с дълбоката рецесия на демокрацията в Сърбия и съобщи, че 75 % от жителите поддържат лустрацията.
„ Независимо от вероятните разнообразни тълкувания на това комплицирано разбиране, жителите ясно показват мощно желание и потребност от пречистване на страната и държавните структури от корупция и престъпност, има ясно изразено предпочитание за политическа отчетност и връщане на доверието в институциите “, съобщи той.
Количествената част на проучването е извършена от 12 до 26 май 2026 година върху 1000 респонденти, употребявайки метода на проучване лице в лице, инцидентна извадка на територията на Сърбия.
Качествената му част е извършена посредством шест фокусни групи в Белград, Ниш, Нови Сад, Смедерево и Ужице, а една спомагателна група е била образувана в Белград с младежи в интервала от 9 до 10 юни. Проектът е подсилен от Европейския съюз, предава районната телевизия Ен1.
Източник: bta.bg
КОМЕНТАРИ




