Повече от 60 участници събра днешната дискусия Предизвикателства пред младите

...
Повече от 60 участници събра днешната дискусия Предизвикателства пред младите
Коментари Харесай

Публична дискусия фокусира внимание на академичните общности върху грижите за възрастните хора

Повече от 60 участници събра днешната полемика „ Предизвикателства пред младежите за деен принос в обезпечаването на качествена и налична дълготрайна грижа за възрастните хора в България “, проведена от „ Каритас България “ и „ Каритас Русе “ в партньорство с Русенския университет „ Ангел Кънчев “.

Ректорът на университета проф. доктор инж. Пламен Кангалов, ръководителят на Общото заседание и ръководител на Общинския съвет в Русе акад. Христо Белоев, заместник-областният шеф Георги Георгиев и изпълнителният шеф на „ Каритас Русе “ Стефан Марков поздравиха участниците и показаха поддръжка за самодейността.

Академичният конгрес потърси в дискусионна форма отговори на въпросите за преимуществата и провокациите пред младежите да се включат в процеса по даване на грижи за възрастните. Една трета от присъстващите споделиха, че имат близки възрастни хора, които се употребяват от разнообразни здравни или обществени услуги и грижи.

Кремена Цанева от екипите на „ Каритас “ направи презентация на финално проучване за дълготрайните грижи в домашна среда – прогрес, провокации и оферти за възстановяване през погледа на организацията.

„ За да има непоклатимост в процесите, би трябвало по-голяма ангажираност на национално равнище. Необходимо е този вид интегрирани услуги да се трансфорат в държавно делегирани действия. Изводите и рекомендациите от проучването на „ Каритас “ са доста скъпи и съответни, предизвикателство е да стигнат до вземащите решения, които да ги трансфорат в нови политики и законодателство “, разяснява доцент доктор Валентина Василева, началник на катедра „ Педагогика “ и научен учител по дисциплини, свързани с грижите за възрастните хора.

„ В развитите европейски страни се обръща внимание на процеси, свързани даже с обмисляне на остаряването, с изследователската и учредена на знанието процедура “, сподели ас. Дима Спасова, учител в катедра „ Педагогика “. Тя предложи бъдещо партньорско изследване на дефицити в предлагането на грижи в домашна среда, в което да се включат съществени снабдители с опит като „ Каритас “, университетските откриватели и държавните структури като Агенцията за обществено подкрепяне.

Русенският университет дава научен потенциал и съответно теоретично образование на преподаватели и студенти от разнообразни специалности в три факултета: „ Природни науки и обучение “, „ Бизнес и мениджмънт “ и „ Обществено здраве и здравни грижи “. Младите хора получават нужната подготовка, която би ги подкрепила да осъществят добитите познания, умения и пълномощия в професионална среда.

Професионалистите в даването на грижи в домашна среда имат потребност от ефикасни на практика образования за това по какъв начин се гледат възрастни хора; от издигане на престижа на работата им, от по-добро възнаграждение, разясниха участниците в полемиката. Около една трета от студентите в залата потвърдиха, че виждат бъдещето си в Русе, откакто завършат.

По време на полемиката беше показана и добра процедура на „ Каритас – Русе “ от Белене: Центърът за домашни грижи за възрастни хора работи с екип от четирима души и се грижи за към 70 души на територията на дунавския град.

„ За да съществува един подобен център, общината би трябвало да припознае тази грижа в дома, която е и обществена, и здравна. Каритас имахме десетилетен европейски опит, който придвижи модела и у нас. За да работи, е нужно съчетаването на старания на страната, на локалните управляващи, на донорите и на самите снабдители “, описа изпълнителният шеф на Каритас Русе Стефан Марков. „ За да го има отприщването в бранша обаче, е нужна независимост. Свобода, която да разреши развиването на този вид услуги и грижи. Защото залогът е огромен: нашите родители, нашето бъдеще “, заключи Марков.
Източник: darik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР