Повече от 40 души, включително деца и здравни работници, са

...
Повече от 40 души, включително деца и здравни работници, са
Коментари Харесай

Над 40 души убити при нападение срещу болница в Судан

Повече от 40 души, в това число деца и здравни служащи, са починали при нахлуване против болница в Судан през уикенда, заяви генералният шеф на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Адханом Гебрейесус, представен от " Ройтерс ".

Инцидентът е станал в събота в болницата Ал-Муджлад в Западен Кордофан, в регион, намиращ се в непосредствена непосредственост до фронтовата линия сред постоянната суданска войска и паравоенните Сили за бърза поддръжка (RSF).

" Настояваме офанзивите против здравната инфраструктура да спрат неотложно. Медицинските заведения не са бойни полета ", съобщи Тедрос Гебрейесус, без да уточни съответно коя от страните е виновна за нападението.

Судан е обзет от нескончаем вътрешен спор от април 2023 година, който опълчва армията, ръководена от военачалник Абдел Фатах ал-Бурхан, на паравоенната конструкция RSF под командването на Мохамед Хамдан Дагало (известен като Хемедти). Стълкновенията сред двете сили се придвижиха и в западните райони на страната, в това число в Дарфур и Кордофан, където постоянно страда цивилното население.

Нападението против болничното заведение в Ал-Муджлад е следващото удостоверение за тежкото филантропично състояние в страната, където здравната система към този момент е на ръба на колапс. Според СЗО над 70% от здравните заведения в зоните на спора не действат или са отчасти разрушени.
Източник: lupa.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР