Бумът на AI доведе до рекорд в използването на въглища
Потреблението на въглища в енергийния бранш доближи рекордни равнища тази година
(снимка: CC0 Public Domain)
Глобалното потребление на въглища за електроцентрали доближава рекордни равнища тази година, посредством на… изкуствения разсъдък. Разбира се, става въпрос за нарасналите потребности от сила на центровете за данни, които поемат AI натоварванията.
Последният отчет на Международната организация по енергетика (МАЕ), отдаден на производството на електрическа енергия от въглища, разкрива, че през 2024 година потреблението на въглища в енергийния бранш е достигнало рекордни равнища в исторически проект.
Въпреки че по-голямата част от растежа на потреблението на това гориво се реализира в Китай и Индия, не всичко е наред и със страните, които са по-проспериращи в подтекста на „ зелената стратегия ”, отбелязва Datacenter Dynamics.
Според отчета, въглищата към момента преобладават пазарите на Китай и Индия. Търсенето на въглища в Китай се чака да нарасне с 1% през 2024 година, достигайки 4,9 милиарда тона, а в Индия – с 5% до 1,3 милиарда тона. МАЕ обаче признава, че търсенето може да доближи плато преди 2027 година, в случай че Китай стартира да къса зависимостта си от въглищната сила.
Днес Китай употребява 30% повече въглища от останалата част на света. Два основни мотора на растежа са развиването на услуги, които преди са употребявали други типове гориво, и развиването на AI центровете за данни. През последните години Китай интензивно развива инфраструктурата си от центрове за данни.
Според публични данни, Китай е вложил повече от 6,1 милиарда $ в центрове за данни от 2022 година до момента. В резултат на това, потреблението на електрическа енергия в центровете за данни в страната би трябвало да нарасне с повече от 5% до 2030 година
Докладът акцентира също, че в така наречен „ развити ” страни спадът в потреблението на въглища се забавя, като това е изключително явно за Европейския съюз и Съединените щати. Там търсенето на електрическа енергия докара до смяна в динамичността на отхвърли от въглища. Потреблението на въглища в Европейски Съюз и Съединени американски щати ще намалее тази година надлежно с 12% и 5%, спрямо 23% и 17% година по-рано.
Някои американски снабдители на електрическа енергия към този момент оповестиха, че търсенето на сила от центровете за данни е довело до това, че комуналните услуги се нуждаят от удължение на живота на електроцентралите, работещи с въглища. Тъй като търсенето на електрическа енергия се усилва, комуналните услуги са принудени да употребяват всички налични типове сила, изключително в райони с огромен брой центрове за данни.
Според някои оценки, центровете за данни ще употребяват 9% от електрическата енергия в Съединени американски щати годишно до 2030 година, по отношение на 4% през 2023 година Миналия месец американската комунална компания Southern Co. съобщи, че обмисля удължение на експлоатационния живот на електроцентралите, работещи с въглища, с цел да отговори на търсенето на сила от центровете за данни и други търговски и индустриални уреди. По-специално става дума за въглищната електроцентрала Plant Bowen в Джорджия с мощ 3,45 GW.
Освен това е известно, че доставчикът на сила от въглищни централи Hallador Energy регистрира нарастване на търсенето на доставки на електрическа енергия за центрове за данни. Компанията вижда „ обилни благоприятни условия ” в бранша на изкопаемите горива. Наскоро Hallador Energy подписа необвързващо съглашение с неназован оператор на център за данни за доставка на въглищна електрическа енергия за нескончаем интервал.
Регулаторът NERC бие паника, заявявайки, че ресурсоемкият изкуствен интелект съставлява опасност за електроенергийната мрежа на Северна Америка, защото бизнесът продължава да усилва търсенето.
Наскоро изпълнителният шеф на OpenAI Сам Алтман излезе с концепцията за основаване на цяла мрежа от 5GW центрове за данни в Съединените щати. Правителството на страната към този момент приготвя проект за построяването на AI центрове за данни и електроцентрали на федерални земи, въпреки и за сметка на околната среда.
Източник: technews.bg
КОМЕНТАРИ