Потребителите имат право на рекламация на битова техника до две години от закупуването
„ Потребителите имат законно право да предявят претенция за битова техника, която не дава отговор на самостоятелните им условия с оглед контракта за продажба или на нормалните условия за този тип произведения. “
Това изясни създателят на онлайн платформата „ Ние, потребителите “ Габриела Руменова пред „ Българска национална телевизия “.
Тя акцентира, че част от проблемите могат за зародят поради непълна или неправилна информация в офертата , която е била отправена към клиента още преди закупуването на стоката.
„ Това е въпрос, който би трябвало да се изследва, защото се окаже, че е премълчана основна информация като тази за равнището на звук, консумация на сила или обвързвана с функционалностите на стоката, тогава приказваме за нелоялна комерсиална процедура “ , уточни Руменова и добави, че подписаните в условия на нелоялна процедура контракти следва да бъдат развалени.
Важно е потребителите да бъдат дейни в търсенето на информация преди да извършат покупката. Особено когато липсват данни, които са определящи за добиването на цялостна и вярна визия за продукта и сравняването му с други сходни преди да създадат своя избор .
При предявяване на претенция поради противоречие на стоката правата на потребителите са идентични, без значение от това дали покупката е от физически обект или от интернет . Тя е до две години . Търговецът може да даде и своя, комерсиална гаранция, само че тя би трябвало да е с по-добри условия – да вземем за пример, непосредствено повреждане на договорката при недостатък или по-дълъг интервал на гратис гаранционно обслужване.
Ако обаче има спомагателни условия за удължение на гаранцията, като възнаграждение или регистрация на уеб страницата на производителя, всички би трябвало да са ясни за потребителя, с цел да може действително да се възползва от нея, без да търпи загуби .
14-дневният период за отвод е друго право , което важи единствено за онлайн покупко-продажби или отвън търговски обект. Там изискването е стоката единствено да е тествана, само че не и употребена. Често обаче пораждат разногласия.
„ Наскоро до нас доближи един случай – потребителят беше изявил предпочитание да върне в 14-дневния период парочистачка, която представител на компанията беше показал в дома на клиента. Търговецът отхвърляше да я одобри назад с аргумента, че е употребена. Това е образец за предпоставена нелоялна комерсиална процедура, защото самата проява според фирмената политика включва разопаковане на уреда и тестване на терен, което значи, че потребителят автоматизирано ще загуби законовото си право си на отвод “ , сподели още специалистът.
При предявяването на претенция ще би трябвало да можем да потвърдим от кой търговец и по кое време сме закупили стоката , по тази причина е значимо да владение документи за покупката.
„ Бихме могли да ги цифровизираме. Дама беше закупила парфюм, който се оказа с повреден флакон, само че не беше запазила касовата записка. Когато се обърна към нас за съвет, ние й препоръчахме да направи извлечение от онлайн банкирането си и представянето му пред търговеца беше задоволително за позитивната развръзка “ , даде концепция Руменова.
Тя напомни, че е значимо да пожелаваме рекламацията ни да бъде вписана в регистъра, което я официализира , известно е датата на предявяването и, както и се декларира методът, по който вероятно ще бъде задоволена.
Изискването на търговците за опазване на кашоните на електроуредите , за което доста потребителите оповестяват, е нелоялна комерсиална процедура , за което хората би трябвало да недоволстват както пред търговците, по този начин и пред контролните органи.