Построената по царско време сграда е в пълна разруха след

...
Построената по царско време сграда е в пълна разруха след
Коментари Харесай

Изгоряла жп спирка в Асеновци чака ремонт от пет месеца

Построената по царско време постройка е в цялостна съсипия след пожар през лятото
Железопътната спирка в село Асеновци, община Левски, област Плевен, остава в цялостна съсипия пет месеца след пожар, който унищожи покривната ѝ структура. Въпреки че постройката е издигната още по царско време и е част от дейната жп линия Левски – Троян, нито Националната компания " Железопътна инфраструктура ", нито Община Левски са подхванали дейности за възобновяване ѝ.

Пожарът е избухнал на 8 юли тази година в 16:46 часа, съгласно информация на районните медии. Силен вятър е запалил искра от електрически проводник, което е предизвикало запалване на сухи треви към спирката. Пламъците бързо са се разгърнали и са унищожили 60 квадратни метра покривна структура, като са опушили и стените на постройката. Два екипа на районната пожарна работа в Левски са ликвидирали огъня, само че от този момент обектът е зарязан.
Историческа стойност без значение за управляващите
Според локалните поданици спирката е била постоянно поддържана и почиствана преди случая. Предлагала е закрито място за чакащите пасажери, оборудвано с разписание и пейки. Построена е още по време на Третото българско царство, което ѝ придава забележителна културно-историческа стойност. Въпреки това нито един от виновните не се е обадил на селото след пожара.

Спирката обслужва жителите на Асеновци при пътуванията им към Левски, Троян и междинните гари. Тъй като селото се намира на към 3-4 километра от град Левски, железопътният превоз е значима връзка, изключително за хора без персонален автомобил или за възпитаници и пенсионери.
НКЖИ дава отговор за поддръжката
Според Закона за железопътния превоз и разпоредбите за техническа употреба, Директива за птиците " Национална компания Железопътна инфраструктура " е виновна за всички здания и уреди на железопътните гари и спирки. Компанията е длъжна да прави действия по развиването, ремонта, поддържането и употребата на железопътната инфраструктура - държавна благосъстоятелност.

Проверка в формалния уебсайт на НКЖИ и в обществените публични поръчки не демонстрира никакви проекти за ремонт на спирката в Асеновци. В същото време компанията афишира планове за десетки милиони левове за рехабилитация на жп линии и гари из цялата страна.
Общината също бездейства
Община Левски, която има опит с реституция на исторически обекти - сполучливо е възстановила " Римския мост " край село Българене, също не е взела отношение по случая. Няма обществени изказвания от кмета или общинските съветници за бъдещето на спирката.

Местните поданици не знаят към кого да се извърнат. Техническата причина за пожара - искра от електрически проводник, демонстрира проблем в поддръжката на електрическата инфраструктура. Но дали тази отговорност е на НКЖИ, на електроразпределителната компания или на друга институция - остава неразбираемо за хората от селото.
Пет месеца равнодушие
От юли до декември не е направено безусловно нищо. Разрушената покривна структура продължава да се разрушава в допълнение от дъжда и снега. Опушените стени се утежняват. Скоро постройката може да стане рискова за сриване и да би трябвало да бъде отстранена напълно.

Това не е изолиран случай в България. През последните години десетки дребни железопътни спирки са изоставени и разрушени, макар че са част от дейни жп линии. НКЖИ концентрира ресурсите си върху огромните планове, до момента в който дребните селски общности остават без съществени улеснения.

Жителите на Асеновци към момента се надяват някой да им обърне внимание. Те са подготвени даже сами да вземат участие в непринуден труд за разчистване, в случай че управляващите обезпечат материали и експерти за реставрацията. Но към този момент никой не им е дал отговор.
Източник: dunavmost.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР