Колонадата на Морската градина се сдоби с кафе автомат и разгневи варненци
Поставянето на вендинг автомат за кафе върху Колонадата на входа на Морската градина във Варна провокира недоволството на поданици на града. Машината е инсталирана безусловно през последните дни, демонстрира архивът от фотоси на Moreto.net, където единствено преди седмица сходно оборудване не се вижда.
Колонадата е един от най-разпознаваемите знаци на Варна. Построена е през 1939 година по план на основния проектант на града Георги Попов и е изпълнена в жанр ар деко. Монументалният вход към Морската градина, завършен с осем солидни колони, е освен архитектурна забележителност, само че и монумент на градската история.
Не е инцидентно и че пространството пред входа носи името площад „ Антон Новак “. То е кръстено на чешкия ландшафтен проектант Антон Новак – основателя на Морската градина и една от най-значимите персони, оставили трайна диря в развиването на Варна. Именно това трансформира мястото не просто във вход към парка, а в знак на историята и културното завещание на града.
Заради архитектурната и историческата стойност на Колонадата слагането на комерсиално оборудване върху нея провокира рецензии. Според мнозина сходна интервенция е несъвместима с естетическия образ на една от най-посещаваните и емблематични местоположения във Варна, изключително през дейния туристически сезон.
Как обаче въпросният обект се появи на това място, има ли позволение, кой е разрешил издаването му и какви правила са спазени, следва да разберем в идните дни.
Припомняме, това не е първият сходен случай. Преди към три години върху Колонадата беше инсталиран огромен LED екран, който през септември 2024 година бе отстранен след публично неодобрение.
Случаят идва на фона на предизвестията на кмета на регион „ Одесос “ Янислава Шопова за съществени усложнения в администрирането на преместваемите обекти и използването на общински терени. По думите ѝ неналичието на назначена комисия по член 49 от общинската разпоредба попречва разглеждането на заявки, упражняването на надзор и налагането на наказания при открити нарушавания.
Шопова заяви, че е уведомила публично кмета на Варна с гледище за незабавни ограничения. Тя показва, че срокът на разрешенията за масите пред заведенията е изминал още на 30 април, а след 30 юни изтичат и разрешенията за преместваемите обекти вид павилион. При липса на нови разрешителни съществува риск част от тях да останат без електрозахранване и да преустановят работа.
Районният кмет разгласи още, че от 1 юли регион „ Одесос “ ще спре начисляването и събирането на компенсации за прилагане на общински терени до назначението на наложителната по закон комисия. Според нея това ще докара до пропуснати доходи за общинския бюджет до възобновяване на естествената работа на процедурата.
Колонадата е един от най-разпознаваемите знаци на Варна. Построена е през 1939 година по план на основния проектант на града Георги Попов и е изпълнена в жанр ар деко. Монументалният вход към Морската градина, завършен с осем солидни колони, е освен архитектурна забележителност, само че и монумент на градската история.
Не е инцидентно и че пространството пред входа носи името площад „ Антон Новак “. То е кръстено на чешкия ландшафтен проектант Антон Новак – основателя на Морската градина и една от най-значимите персони, оставили трайна диря в развиването на Варна. Именно това трансформира мястото не просто във вход към парка, а в знак на историята и културното завещание на града.
Заради архитектурната и историческата стойност на Колонадата слагането на комерсиално оборудване върху нея провокира рецензии. Според мнозина сходна интервенция е несъвместима с естетическия образ на една от най-посещаваните и емблематични местоположения във Варна, изключително през дейния туристически сезон.
Как обаче въпросният обект се появи на това място, има ли позволение, кой е разрешил издаването му и какви правила са спазени, следва да разберем в идните дни.
Припомняме, това не е първият сходен случай. Преди към три години върху Колонадата беше инсталиран огромен LED екран, който през септември 2024 година бе отстранен след публично неодобрение.
Случаят идва на фона на предизвестията на кмета на регион „ Одесос “ Янислава Шопова за съществени усложнения в администрирането на преместваемите обекти и използването на общински терени. По думите ѝ неналичието на назначена комисия по член 49 от общинската разпоредба попречва разглеждането на заявки, упражняването на надзор и налагането на наказания при открити нарушавания.
Шопова заяви, че е уведомила публично кмета на Варна с гледище за незабавни ограничения. Тя показва, че срокът на разрешенията за масите пред заведенията е изминал още на 30 април, а след 30 юни изтичат и разрешенията за преместваемите обекти вид павилион. При липса на нови разрешителни съществува риск част от тях да останат без електрозахранване и да преустановят работа.
Районният кмет разгласи още, че от 1 юли регион „ Одесос “ ще спре начисляването и събирането на компенсации за прилагане на общински терени до назначението на наложителната по закон комисия. Според нея това ще докара до пропуснати доходи за общинския бюджет до възобновяване на естествената работа на процедурата.
Източник: moreto.net
КОМЕНТАРИ




