Последните осем години са били най-топлите в историята въпреки охлаждащото

...
Последните осем години са били най-топлите в историята въпреки охлаждащото
Коментари Харесай

2022 - петата най-гореща година в историята

Последните осем години са били най-топлите в историята макар охлаждащото въздействие на климатичния феномен Ла Ниня от 2020 година насам. Това заяви службата на Европейския съюз за мониторинг на климата, представена от " Франс прес ".

По данни на службата за климатични промени " Коперник " междинните температури през 2022 година, през която имаше поредност от невиждани естествени бедствия, станали по-вероятни и смъртоносни заради изменението на климата, я вършат петата най-топла година, откогато се води статистика през XIX в.

Пакистан и Северна Индия бяха ударени от двумесечна гореща вълна напролет с устойчиви температури над 40 градуса по Целзий, като които покриха 1/3 от страната.

Франция,, Испания и Италия сложиха нови междинни температурни върхове за 2022 година, като това бе втората най-гореща година в Европа до момента, се показва в годишния отчет на службата.

в целия континент бяха усложнени от тежка суша.
 В алпийските курорти няма сняг
В алпийските курорти няма сняг

Провал на зимния туристически сезон в Европа

Температурите в Европа са се повишили повече от два пъти по отношение на междинните за света през последните 30 години, като районът демонстрира най-голям ритъм на повишаване на температурите от всеки различен континент на Земята.

" 2022 година беше още една година на рискови климатични условия в Европа и в международен мащаб. Тези събития акцентират, че към този момент изпитваме опустошителните последствия от затоплящия се свят ", съобщи заместник-ръководителят на " Коперник " Саманта Бърджис.

Големи елементи от Близкия изток, Китай, Централна Азия и Северна Африка също означиха невиждани жеги през миналата година.

Китай и Западна Европа оповестяват за негативни въздействия върху селското стопанство, речния превоз и ръководството на силата в резултат на метеорологичните условия.

Полярните райони на Земята също отчетоха рекордни температури предходната година.
 Сушата в Европа - най-лошата от 500 години
Сушата в Европа - най-лошата от 500 години

Изследовател от Европейска комисия ревизира данните до XVI век

Отдалечената станция " Восток ", ситуирана надълбоко навътре в Източна Антарктида, доближи относително меките - 17,7C, най-топлите, измервани в миналото в нейната 65-годишна история.

В другия завършек на земното кълбо, Гренландия изпита септемврийски температури с 8C по-високи от междинните, което и се трансформира в главен фактор за покачването на морското ниво.

Най-горещите години в международен мащаб до момента са - в низходящ ред - 2016, 2020, 2019 и 2017.

Концентрациите в атмосферата на двата съществени парникови газа, които предизвикват световното стопляне - въглероден диоксид (CO2) и метан (CH4) - също продължиха десетилетното си повишаване до рекордни стойности.

Нивата на CO2 се повишиха до 417 елементи на милион - най-високото ниво от над два милиона години . Метанът пък се увеличи до 1894 елементи на милиард до равнища, невиждани от 800 000 години.

Атмосферните концентрации не престават да се повишават без признаци на закъснение, предизвести шефът на " Коперник " Винсент-Анри Пеуч.
 Гореща вълна обгръща Западна Европа
Гореща вълна обгръща Западна Европа

Тя ускорява опасенията за промените на климата
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР