Последните два месеца от живота на Евгений Пригожин са обвити в мистерия
От ДАША ЛИТВИНОВА Associated Press, 27 август 2023 г., 2:39 ч. Украйна от руската армия. Той се подигра на военните, като нарече марша на Вагнер „майсторски клас“ за това как правителствените войници е трябвало да извършат нахлуването в Украйна през февруари 2022 г. Той посочи пробиви в сигурността, които позволиха на Вагнер да напредне 780 километра (500 мили) без съпротива и да блокира всички военни части по пътя си.На следващата сутрин, на юни На 27 г. руските власти обявиха, че прекратяват наказателното разследване на бунта, без обвинения за лидера на Вагнер, нито за други участници - въпреки че около дузина руски войници бяха убити в сблъсъци и няколко военни самолета бяха свалени.
По-късно през деня Путин намекна, че може да има ново разследване – този път във финансите на Пригожин. Руският лидер каза на военно събрание, че държавата е платила на Вагнер почти 1 милиард долара само за една година, докато другата компания на Пригожин е спечелила приблизително същото от държавни поръчки. Путин се чудеше на глас дали нещо от него не е откраднато и обеща да го „разбере“.
В деня, в който обвиненията бяха свалени, самолетът на Пригожин беше забелязан в Беларус и Авторитарният президент на Беларус Александър Лукашенко, който помогна за сключването на сделката за прекратяване на бунта, каза, че шефът на Вагнер е пристигнал. Беларуски активисти скоро съобщиха, че там се издига лагер за бойци, решили да го последват.
В Русия основният бизнес актив на Пригожин - медийна компания, наречена Patriot - затвори и много от новинарските издания, които притежава, бяха блокирани от властите. Медийните операции на Пригожин включват прословутата „фабрика за тролове“, която доведе до обвинението му в САЩ за намеса в президентските избори през 2016 г.
Вагнер също така обяви спиране на набирането на нови наемници „поради преместването в Беларус“.
На 6 юли обаче Лукашенко каза на репортери, че Пригожин е в Санкт Петербург — или „може би е отишъл в Москва или може би някъде другаде, но той не е в Беларус. Изказването дойде на фона на съобщения в медиите, че парите и оборудването, конфискувани по време на полицейски обиски на Пригожин, са му върнати.
„Какво ще се случи с него след това? Е, всичко може да се случи в живота. Но ако смятате, че Путин е толкова злонамерен и отмъстителен, че утре ще го изгонят някъде. … Не, това няма да се случи“, увери Лукашенко.
Както се оказа, Путин се е срещнал с Пригожин няколко дни след бунта.
Песков, говорителят на Путин, каза пред репортери на 10 юли, че срещата се е състояла в Кремъл и е включвала повече от 30 командири на Вагнер в допълнение към Пригожин. Разкритието дойде, след като Песков многократно каза, че Кремъл не знае нищо за местонахождението на Пригожин – включително в деня на срещата с Путин, 29 юни.
Говорителят на Путин не би предложил всякакви подробности за срещата, като каза само, че командирите са обещали своята лоялност към руския президент.
Путин по-късно повтори тази идея, като каза в интервю от 13 юли, че „много кимаха“, когато им предложи да продължат да служат под ръководството на един от командирите на Вагнер. Но предизвикателният Пригожин говори от тяхно име и каза, че предложението не им харесва, според руския президент.
Коментарите от самия шеф на Вагнер станаха рядкост. Нищо повече не беше публикувано от неговите говорители освен 11-минутното аудио съобщение, публикувано два дни след бунта.
Вместо това думи или визуални изображения на Пригожин се появиха в един от няколко канала в Telegram се смята, че е свързан с Вагнер. Относителното спокойствие повдигна въпроси дали поддържането на нисък публичен профил е част от сделката му с Кремъл.
Съобщава се, че един такъв видеоклип на 19 юли идва от Беларус. Размазани кадри показаха силует на мъж, приличащ на Пригожин на фона на небето привечер, и отличителният му дрезгав глас се чу да се обръща към редици мъже в униформи.
„Добре дошли момчета ! Радвам се да ви поздравя всички. Добре дошли в беларуска земя!“ каза той.
Пригожин повтори критиките си към воденето на бойните действия в Украйна. „Това, което се случва на фронтовата линия днес, е срам, в който ние не трябва да участваме“, каза той, добавяйки, че силите на Вагнер могат да се върнат в Украйна в бъдеще.
Междувременно, каза Пригожин, Вагнер ще тренира в Беларус и след това ще тръгне на ново пътуване до Африка, където неговите наемници са активни в няколко страни.
Друго видео, публикувано на 21 август в различен канал в Telegram, показва близък план на Пригожин, който държи пушка, докато стои на прашна равнина. Пригожин не каза къде е записано видеото, но посочи, че температурата е 50 градуса по Целзий (122 градуса по Фаренхайт).
„Точно както ни харесва, Той каза, че Вагнер „прави Русия още по-велика на всички континенти и Африка още по-свободна.“
Два дни по-късно дойде самолетната катастрофа - точно два месеца след като Приогжин за първи път обяви своя бунт.
Въпреки че Кремъл отхвърли обвиненията, че стои зад катастрофата, реалността от тези два месеца вероятно не се хареса на Путин, политическият анализатор Абас Галямов каза.
Бунтът „демонстрира слабостта на Путин пред всички“, каза Галямов, който някога е работил като автор на речи в Кремъл. След това Пригожин „се чувстваше нормално“. Той работеше по проекти в Беларус и Африка и делото срещу него беше приключено.
Тази реалност „напълно неудовлетвори Путин, защото беше открита покана за потенциални бунтовници ”, каза Галямов.