Поредното заседание по делото между Областната администрация и Община Ловеч за бившата казарма е на 9 юли
Поредното съвещание по следва на 9 юли. Това разгласи пред публицисти основният юрист на Областната администрация Ваня Иванова.
Спорът сред страната и Община Ловеч е за парцел от близо 65 хиляди кв. метра с данъчна оценка 7,8 млн. лева, а производството се води по иск на Министерството на районното развиване и благоустройството (МРРБ).
Държавата е предоставила терена на някогашната казарма на Община Ловеч на два стадия. Първият контракт е подписан през 2014 година и обгръща три четвърти от парцела, а вторият – през декември 2017 година, за останалата една четвърт.
Между двата контракта имаше изменение в член 54 от Закона за държавната благосъстоятелност, съгласно което, когато страната дава парцел на община, тя би трябвало да осъществя плануваното мероприятие в период от пет години, разясни Ваня Иванова.
По думите ѝ, според изискванията на последния контракт, върху терена е трябвало да бъде построен публичен парк за разходки, спорт и отдих. Договорът е от декември 2017 година, а петгодишният период изтече в края на декември 2022 година, уточни Иванова.
След приключването на периода, от началото на 2023 година регионалният шеф неколкократно е отправял оферти до кмета и Общинския съвет парцелът да бъде върнат на страната, а след това още веднъж възложен на общината по административен ред. „ Идеята беше Община Ловеч още веднъж да изиска парцела и страната да го даде отначало. Такава процедура е прилагана сполучливо и в други регионални градове “, изясни основният юрист на Областната администрация.
Междувременно през 2020 година четирите обособени парцела, предоставени на общината, са били обединени в един след изработването на обстоен организационен проект.
Тъй като не е било реализирано непринудено решение, през 2025 година Министерство на регионалното развитие е завело дело за целия парцел. Областният шеф съставлява министерството като негов прокурист на локално равнище.
„ Ние изпълняваме предписание на министъра на районното развиване. Ще водим делото, до момента в който министърът не каже да бъде прекъснато, искът да бъде отдръпнат или да го доведем до дъно “, съобщи Иванова.
По делото към този момент са извършени няколко съвещания, само че то е било отлагано най-малко два пъти поради усложнения при събирането на нужните материали за назначената правосъдна експертиза.
„ На 9 юли е идващото съвещание и се надявам до тогава вещото лице да е изготвило експертизата, с цел да може делото да се прегледа всъщност и да бъдат събрани всички нужни доказателства “, сподели още Иванова. Делото се гледа на първа инстанция в Окръжен съд – Ловеч.
Тя изрази мнение, че сега Община Ловеч не разполага с финансов запас за незабавното преустрояване на терена, в случай че не получи държавно финансиране. Те имат подготвен план и могат да стартират избрани процедури. Ако теренът бъде върнат и възложен още веднъж, съгласно мен в границите на петгодишния период биха могли да осъществят плана, разяснява Иванова. Тя добави, че Общината приготвя план за делене на парцела, тъй че да бъде върната частта, предоставена с последния контракт.
Според регионалния шеф на Ловеч Пламен Христов въпросът е завещан както от актуалното управление на Областната администрация, по този начин и от настоящето общинско ръководство. „ Факт е, че това е завещание както за мен, по този начин и за господин Петков (кметът на Община Ловеч Страцимир Петков – б.а.) от предходното ръководство. Ако Министерство на регионалното развитие не изиска да оттеглим желае, ние ще продължим по законовия път да си търсим правата върху този парцел, тъй като по този начин е редно и има нарушено изискване по контракта “, разяснява Христов.
Неговото мнение е, че целият проблем идва от недоразумение в Общинския съвет. И по тази причина не можем да стигнем до съглашение, сподели регионалният шеф.
Той акцентира, че продължаващият спор води до ново закъснение на развиването на терена. „ От 2014 година е предоставена огромната част от парцела. Това са 12 години изгубено време и хората не престават да питат какво се случва с тази казарма. В последна сметка отговорни са всички – и управлението на общината, и страната в известна степен, макар че страната съблюдава закона и изискванията по контракта “, уточни Христов. И добави, че за него казусът идва от общинските съветници, които стопират тази процедура.
Спорът сред страната и Община Ловеч е за парцел от близо 65 хиляди кв. метра с данъчна оценка 7,8 млн. лева, а производството се води по иск на Министерството на районното развиване и благоустройството (МРРБ).
Държавата е предоставила терена на някогашната казарма на Община Ловеч на два стадия. Първият контракт е подписан през 2014 година и обгръща три четвърти от парцела, а вторият – през декември 2017 година, за останалата една четвърт.
Между двата контракта имаше изменение в член 54 от Закона за държавната благосъстоятелност, съгласно което, когато страната дава парцел на община, тя би трябвало да осъществя плануваното мероприятие в период от пет години, разясни Ваня Иванова.
По думите ѝ, според изискванията на последния контракт, върху терена е трябвало да бъде построен публичен парк за разходки, спорт и отдих. Договорът е от декември 2017 година, а петгодишният период изтече в края на декември 2022 година, уточни Иванова.
След приключването на периода, от началото на 2023 година регионалният шеф неколкократно е отправял оферти до кмета и Общинския съвет парцелът да бъде върнат на страната, а след това още веднъж възложен на общината по административен ред. „ Идеята беше Община Ловеч още веднъж да изиска парцела и страната да го даде отначало. Такава процедура е прилагана сполучливо и в други регионални градове “, изясни основният юрист на Областната администрация.
Междувременно през 2020 година четирите обособени парцела, предоставени на общината, са били обединени в един след изработването на обстоен организационен проект.
Тъй като не е било реализирано непринудено решение, през 2025 година Министерство на регионалното развитие е завело дело за целия парцел. Областният шеф съставлява министерството като негов прокурист на локално равнище.
„ Ние изпълняваме предписание на министъра на районното развиване. Ще водим делото, до момента в който министърът не каже да бъде прекъснато, искът да бъде отдръпнат или да го доведем до дъно “, съобщи Иванова.
По делото към този момент са извършени няколко съвещания, само че то е било отлагано най-малко два пъти поради усложнения при събирането на нужните материали за назначената правосъдна експертиза.
„ На 9 юли е идващото съвещание и се надявам до тогава вещото лице да е изготвило експертизата, с цел да може делото да се прегледа всъщност и да бъдат събрани всички нужни доказателства “, сподели още Иванова. Делото се гледа на първа инстанция в Окръжен съд – Ловеч.
Тя изрази мнение, че сега Община Ловеч не разполага с финансов запас за незабавното преустрояване на терена, в случай че не получи държавно финансиране. Те имат подготвен план и могат да стартират избрани процедури. Ако теренът бъде върнат и възложен още веднъж, съгласно мен в границите на петгодишния период биха могли да осъществят плана, разяснява Иванова. Тя добави, че Общината приготвя план за делене на парцела, тъй че да бъде върната частта, предоставена с последния контракт.
Според регионалния шеф на Ловеч Пламен Христов въпросът е завещан както от актуалното управление на Областната администрация, по този начин и от настоящето общинско ръководство. „ Факт е, че това е завещание както за мен, по този начин и за господин Петков (кметът на Община Ловеч Страцимир Петков – б.а.) от предходното ръководство. Ако Министерство на регионалното развитие не изиска да оттеглим желае, ние ще продължим по законовия път да си търсим правата върху този парцел, тъй като по този начин е редно и има нарушено изискване по контракта “, разяснява Христов.
Неговото мнение е, че целият проблем идва от недоразумение в Общинския съвет. И по тази причина не можем да стигнем до съглашение, сподели регионалният шеф.
Той акцентира, че продължаващият спор води до ново закъснение на развиването на терена. „ От 2014 година е предоставена огромната част от парцела. Това са 12 години изгубено време и хората не престават да питат какво се случва с тази казарма. В последна сметка отговорни са всички – и управлението на общината, и страната в известна степен, макар че страната съблюдава закона и изискванията по контракта “, уточни Христов. И добави, че за него казусът идва от общинските съветници, които стопират тази процедура.
Източник: bta.bg
КОМЕНТАРИ




