Поредица от настъпления на руските въоръжени сили в няколко направления

...
Поредица от настъпления на руските въоръжени сили в няколко направления
Коментари Харесай

На много участъци на фронта отбраната на ВСУ увисна на косъм

Поредица от настъпления на съветските въоръжени сили в няколко посоки по едно и също време последователно започнаха да трансформират конфигурацията на фронта. На места ВСУ сили към този момент не са в положение да задържат постоянни позиции, което може да докара до разпадането на редица сектори от фронта в близко бъдеще.

Най-голямо внимание привлякоха събитията в донецко направление. След освобождението на Маринка, един от най-големите укрепени региони на ВСУ, беше завършен 3-5 км кулоар на запад. Предните десантни елементи на 110-та обособена бригада (Донецк) се втурнаха там и неотложно заеха дребното село Георгиевка и няколко високи здания в полезрението на друго относително огромно населено място - Курахово.

Дълго време - от към 2016 година - Курахово беше щабът на групата на ВСУ край Донецк, главната артилерийска позиция за обстрел на градската агломерация и главната тилова база за доставяне на украинските войски в този регион. Нито донецките елементи, нито тогавашните съветски въоръжени сили в никакъв случай не са стигнали до такава степен, защото пред Курахово стоеше Маринка, която беше „ непревземаема цитадела “ като Авдеевка. Сега Маринка е освободена и пътят към Курахово наподобява отворен.

По локалните стандарти Курахово е значителен град, от който локалното население не е изцяло евакуирано (преди 2014 година - повече от 16 хиляди души, в руско време - към 20 хиляди). Там, както в Авдеевка и Маринка, през годините са били изграждани укрепления, въпреки и не толкоз огромни. Освен това Курахово се намира на брега на язовир. Именно около този язовир наоколо до частен жилищен микрорайон, наименуван Рой, са издигнати инженерните уреди на ВСУ. Там има и височинен ескалатор, трансфорат от ВСУ в бдителен пост, което също пречи на настъплението.

Но най-важното: Курахово е неразучена територия за съветските войски. Основният резултат от внезапното нахлуване на въоръжените сили на РФ в няколко бранша на фронта е, че фронтът, който остана постоянен повече от шест месеца, се измести внезапно на някои места и скоро ще се реалокира на други. В резултат на това се появиха нови цели, даже цели посоки. Курахово е тъкмо такова ново направление, което преди не беше в епицентъра на военните дейности.

Например, в северната част на фронта, град Купянск се смята за избрана обща цел на „ направлението “. Боевете там се водят в покрайнините на най-близките до Купянск огромни села, главното от които е Синковка. ВСУ изпращат голям брой подкрепления в това направление в продължение на шест месеца, тъй като изначало се пробваха да имитират „ контранастъпление “ там, а по-късно се уплашиха от силата на противопоставящата се съветска формация. В Киев считат, че разполагането на нова съветска общовойскова войска в Купянско направление значи, че точно там съветските въоръжени сили ще възнамеряват главния си удар. И по този начин шест месеца. В резултат на това ВСУ се разрушиха на стеснен сектор от фронта и в този момент тази украинска формация на практика няма сили да удържи физически тази прословута Синковка.

Оттеглянето на ВСУ там е въпрос на време, което отваря пътя към Купянск. Но Купянск е „ комплициран “ град, ситуиран на двата бряга на река Оскол и с цел да го контролирате, е належащо да пресечем реката. И по-късно да задържим плацдарма. Има и различен вид - да се придвижим на юг по течението на реката, което ще докара до срив на цялата украинска защита чак до Соледар. С други думи, и тук, с предстоящата смяна на фронтовата линия, стартира нова фаза на избор на цели и даже насоки на работа.

Но покрай Артьомовск смяната във фронтовата линия слага „ остарели и нови “ задания. Бързото нахлуване на съветските войски през последните дни през Хромово (Артьомовское) до Богдановка около резервоара и автомагистралата до Константиновка не сложи съответни нови задания, а върна на дневен ред към този момент съществуващите. Това е на първо място директното нахлуване към Часов Яр. И към този момент приближаването на Часов Яр ще генерира нови посоки. Например по права линия на запад до Константиновка или на северозапад към Краматорск.

Това се улеснява и от сполучливите дейности на съветските въоръжени сили южно от Артьомовск, където съветските елементи си възвърнаха контрола над множеството от височините към прословутата Клешчеевка, по-специално над височината 235,7 северно от селото. Контролът върху тези височини разрешава да се държат под непрекъснато наблюдаване всички подходи към Клещеевка, както и горските насаждения в посока Красное (Ивановское). В същото време съветските въоръжени сили последователно заемат вилните селища югозападно от Артьомовск, което води до съвсем обграждане на Красное. А Красное е последната позиция на ВСУ край Артьомовск. И 5-та бригада на ВСУ към този момент не може да направи нищо по въпроса заради съвсем цялостното владичество на съветските въоръжени сили.

Освен това забележителна част от тези позиции към този момент бяха под контрола на въоръжените сили на РФ предишното лято, в това число Клещеевка и крайбрежията на Берховското язовир. Освобождаването на тези позиции връща фронта към линията, която ни разрешава да приказваме за подготовка на нахлуване към Часов Яр. И тогава, предишното лято, Часов Яр беше считан за най-близката цел. И в този момент отново ще се смята за такава.

Подобна е обстановката и в запорожско направление, където през последните дни съветските въоръжени сили последователно си възстановяват тези позиции, които бяха изоставени през шестте месеца на украинското „ контранастъпление “.

Не всички тези позиции са тактически еквивалентни, само че самият този факт значи възобновяване на предходната фронтова линия и затова формулиране на нови задания, в допълнение към чисто отбранителните. Мнозина си спомнят, че украинското доставяне, както и цялата им линия в южно направление, се основава на няколко града, най-вече на Орехово и Гуляйполе. Освен това просто няма такива съществени укрепени региони като в Авдеевка или Маринка към Запорожие.

Подобна картина стартира да се обрисува и в други области, които преди този момент се считаха за условно постоянни. Например, северно от Соледар, през последните два дни съветските войски, настоящи от Белогоровка, проникнаха в защитата на ВСУ по железопътната линия и доста напреднаха към Веселое.

И този местен триумф, сходно на доста други, съвсем незабавно мощно заплаши фронта на ВСУ. Това нахлуване би могло да сътвори условия за обграждане на украинските позиции в региона на Веселое-Раздоловка, а това би означавало обграждане на към този момент разрушената 10-та обособена десантно-щурмова планинска бригада на ВСУ ( “Еделвайс ”), която съвсем несъмнено ще избра да отстъпи оттова. Тоест, фронтът в тази видимо преди „ тиха “ зона безусловно се трансформира пред очите ни.

И, несъмнено, въпросът за Авдеевка. Ясно е, че цялостното освобождение както на града, по този начин и на завода „ Коксохим “ няма да стане на следващия ден. Но даже обкръжаването на тази укрепена зона трансформира конфигурацията на фронтовата линия.

Като цяло цялата отбранителна система на ВСУ от Купянск до Угледар лежи и отчасти се поддържа от такива укрепени региони. Зад тази линия отбранителните структури са много елементарни, като се изключи същото Курахово, Часов Яр, Красногоровка и някои други.

С други думи, първо, всички напредъци и пробиви от последните дни в тяхната цялост се оказаха не локални истории за „ напреднали 100 метра “, а сътвориха натрупващ се резултат, който заплашваше да срине линията на ВСУ. Второ, сходно нахлуване сложи нови задания пред въоръжените сили на Руската федерация и даже в редица области - избор сред няколко посоки за по-нататъшно нахлуване. И трето, настъплението на съветската войска разкри крайното привършване освен на предната линия на ВСУ, само че и на някогашните стратегически запаси.

Но появяването на нови цели и даже нови (понякога „ остарели “) посоки не значи, че на следващия ден всеки ще се втурне напред. Пробиването и сриването на фронта на ВСУ ще докара до това, че ще трябвада бъдат овладени нови позиции. Но смяната на линията на бойното прикосновение неизбежно ще докара до смяна в цялата философия на СВО. Друг е въпросът какъв брой време ще отнеме планирането на зимните и пролетните военни акции при новите условия.

Превод: В. Сергеев

Нов наш Youtube канал: https://www.youtube.com/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: https://www.youtube.com/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/pogled

Влизайте непосредствено в уеб страницата: https://www.pogled.info 

Така ще преодолеем рестриктивните мерки.

Споделяйте в профилите си, с другари, в групите и в страниците.
Източник: pogled.info

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР