Няма доказателства: Прекратиха делото срещу Борисов и Горанов за изнудване на Васил Божков
Поради високия публичен и медиен интерес и след позволение на наблюдаващия прокурор по реда на член 198 от Наказателно-процесуален кодекс Софийска градска прокуратура (СГП) дава информация за досъдебно произвеждане, формирано на 17. 03. 2022 година, оповестиха от прокуратурата.
Разследването е за това, че в интервала от 2014 година до декември 2019 година в гр. София за да принуди другиго да се разпореди с движимост или със свое право или да поеме имуществено обвързване го заплашил с принуждение, оповестяване на позорящи условия, увреждане на имуществото или с друго незаконно деяние с тежки последствия за него или за негови близки, като действието е осъществено от или с присъединяване на длъжностно лице и са породени обилни имуществени вреди – закононарушение изнудване по член 213а, алинея 3, т. 2 и т. 5 вр. алинея 1 от Наказателен кодекс.
В рамките на досъдебното произвеждане са осъществени голям брой процесуално-следствени дейности, измежду които и разпити на народните представители - Й. Цонев, В. Симеонов, Д. Йорданова, К. Исмаилов, Д. Танев, Д. Савеклиева, И. Московски, Л. Павлова, Д. Главчев, К. Кръстев, М. Стоянова, В. Николов, Е. Симеонов, Н. Александров, П. Чобанов, А. Имамов, Г. Търновалийски, Х. Митев, Г. Ковачев, Д. Добрев, Д. Горов, П. Кънев, Е. Ангелова, И. Калфин, Р. Гечев, които към интервала са били членове на краткотрайната и непрекъснатата комисия по бюджет и финанси в Народното събрание. Свидетелите настояват, че не им е оказван напън или непозволено въздействие за това по какъв метод да гласоподават за импортираните от Г. Кадиев и М. Стоянова през 2014 година законопроекти за изменение и допълнение на Закона за хазартаа>.
След обширен разбор на материалите и събраните доказателства наблюдаващият прокурор е направил извод, че са налице учредения за преустановяване на наказателното произвеждане. По делото са осъществени всички вероятни и нужни дейности по следствието, само че не са събрани доказателства, които по безапелационен и безспорен метод да сочат, че в съучастничество като причинители, както и поотделно Б. Борисов, В. Горанов и С. Арнаудова са упражнили насила по отношение на В. Божков за той да им дава парични средства или други облаги и да трансферира акции от хазартните сдружения, в които има присъединяване.
Свидетелят Божков дава показания, че за интервала от началото от 2015 година до края на 2019 година се е срещал с Горанов в кабинета му до момента в който е бил министър на финансите. На тези срещи Божков твърди, че е предавал на Горанов разнообразни парични суми, изтеглени от банкови сметки. Свидетелят Божков твърди, че парите са вземани персонално от него от офиса и излъчени персонално от него на Горанов, като други лица на срещите не са участвали. Свидетелят Божков дава показания, че за интервала 2017 година - края на 2019 година предал на Горанов към 60 000 000 лв.. Свидетелят Божков дава показания, че не е обсъждал водените диалози и срещите с Борисов и Горанов с неговите съдружници, не е вземал пари от съдружниците си и те не били взели участие в заплащането на сумите на Горанов.
Свидетелят Горанов дава показания, че в интервала 2016 година - 2018 година е имал няколко срещи с Божков в кабинета си до момента в който е бил министър на финансите. Според Горанов срещите в кабинета му били провеждани по самодейност на Божков за въпроси, свързани със законодателството в региона на хазартаа>, включително и за уеднаквяване на режима на облагане с такси на хазартните игри. Инициативата за събитията, свързани с оферти за промени в Закона за хазартаа> в частта за таксите, в края на 2014 година била на народни представители и съгласно очевидеца Горанов не е била съгласувана и обсъждана с Министерство на финансите. Според показанията на очевидеца Горанов препоръчаните промени не са били обсъждани от него с Божков, той не е имал сделки с Борисов, Стоянова и други лица по отношение на приемане на имотни облаги от Божков. Свидетелят Горанов отхвърля да е получавал парични средства или други облаги от Божков и да е упражнявал по каквато и да е форма насила по отношение на него.
Мадара: Свещеното място на античните българи, обитаемо с мистичност и секрети
В хода на извършеното следствие е разкрита банкова загадка, въз основа на което са изискани и приобщени документи, съдържащи всички осъществени тегления в брой на каса от банковите сметки с титуляр Божков, отразяване на изтеглянето по салдото на съответната сметка и информация за номинала на банкнотите, които са били предадени от банката при тегленията за интервала от 01. 01. 2014 година до 01. 01. 2020 година
След разбор на предоставените документи се открива, че фактически за интервала има осъществени тегления в брой на каса от банковите сметки с титуляр Васил Божков на огромни парични суми в лв. и в евро. От събраните доказателства по делото не може да се откри по какъв метод са разходвани изтеглените парични суми.
Приема се за несъмнено, че в интервала от 2015 година до края на 2019 година Васил Божков е посещавал постройката на Министерство на финансите. Имал е срещи с Горанов в кабинета му. Не може да се откри с уточненост интервала, броя на визитите и техните дати. По никакъв метод не може да се откри по какъв начин Божков се е разпореждал с носените в него парични средства, включително и дали същите са били излъчени на Горанов. На срещите сред двамата не са участвали трети лица.
При по този начин откритата фактическа конюнктура от една страна са изказванията на Божков, че е давал парични суми на Горанов, от друга са изказванията на Горанов, че не е вземал такива. Налице са две радикално противоположни версии и без значение от положените старания в хода на следствието не е допустимо изрично едната да бъде оборена за сметка на другата, защото не са открити други доказателства, които да спомогнат за превъзмогване на двете извънредно спорни групи показания. Косвени доказателства за това, че Божков вероятно е предавал на Горанов пари са показанията на очевидци, които показват, че са виждали Божков да взема със себе си огромни парични суми в брой преди визитите си в Министерство на финансите. Същите обаче не са задоволителни, с цел да обосноват единствения и непротиворечив извод за твърдяното от Божков. Още повече, че очевидците не знаят дали след излизането на Божков от министерството паричните суми са били в него.
От всички събрани доказателства, които включват свидетелски показания на лица, имащи директна връзка с Божков, Борисов и Горанов, не се открива по отношение на Божков да са били отправени заканите, които същият твърди в показанията си. В този смисъл препоръчаните и признати промени в Закона за хазартаа> в края на 2014 година са били гласувани от Народното събрание и не са открити нередности в процеса на тяхното приемане, които да посочват целеустременост против или в интерес на хазартния бизнес на Божков. Промените в член 30 от Закона за хазартаа> не се открива, видно и от тяхното наличие, да слагат в по-благоприятна позиция хазартния бизнес. Напротив с тези промени се добавя един пропуск в законодателството като по този метод се разрешава опция за облагането му по специфичния ред.
Начинът на пояснение и използване на променения законов текст от всички хазартниа> оператори, включително и сдруженията с присъединяване на Божков, е отвън обсега и пълномощията на Народното събрание. В този смисъл с направените промени са въведени правила, които са важали за всички хазартниа> оператори. Законопроектът на Симеонов, импортиран от група народни представители през 2018 година, също не се открива да е бил особено очакван и ориентиран против хазартната активност на сдруженията на Божков. От показанията на Симеонов, стенограмите от съвещанията на парламентарните комисии и претекстовете към законопроекта, се доближава до извода, че този законопроект въплъщава концепциите на Симеонов и парламентарната група, от която е бил част и не е по предписание и осъществяване на волята на Борисов и Горанов.
При по този начин откритата фактическа конюнктура наблюдаващият прокурор е стигнал до извода, че в сегашния случай не са налице задоволително данни за осъществено закононарушение от по член 213а от Наказателен кодекс.