Популацията на мурсалски (Пирински) чай (Sideritis scardica Grisb.) в Родопите

...
Популацията на мурсалски (Пирински) чай (Sideritis scardica Grisb.) в Родопите
Коментари Харесай

Популацията на мурсалски чай в Родопите е стабилна, показа проверка

Популацията на мурсалски (Пирински) чай (Sideritis scardica Grisb.) в Родопите е постоянна откриха при изключителни инспекции специалисти от Регионална инспекция за опазване на околната среда – Смолян, Регионалната дирекция по горите и Държавно горско стопанство в Смолян. Проверени са най-големите залежи на мурсалски чай в региона – землищата на Девин и Мугла, община Смолян. На повърхност от над 120 хектара са открити туфи с до 20 цветоносни стръка в начална фаза на разцвет. Не са установени лица, събиращи билки от лечебното растение.

Проверките са във връзка със заповедта на министъра на околната среда и водите, с която се вкарва възбрана за събиране на мурсалски чай от естествените залежи, в това число за персонални потребности. Тя цели възстановяване на положението на естествените залежи и опазването на лечебното растение. Проверки ще бъдат осъществени и в други региони с естествено разпространяване на типа до привършване на цъфтежа. Нарушителите на възбраната ще бъдат глобени с санкция от 100 до 1000 лева или с имуществена глоба от 500 до 3000 лева

Мурсалският чай (Sideritis scardica Grisb.) е балкански ендемит, включен в Червената книга на България със статут на заплашен. В България се среща в планините Славянка, Пирин и Родопи от 1000 до 2000 метра надморска височина. Основен негативно настоящ фактор за типа е дейното събиране на растението с комерсиална цел, което би могло да докара до цялостното заличаване на популациите.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР